1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Türkiye'de yeni bir örümcek türü keşfedildi


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Anadolu’da, "Türkiyeli Hersiliola" anlamına gelen "Hersiliola Turcica" olarak adlandırılan yeni bir örümcek türü keşfedildi.

  Araknoloji Derneği Kurucu Başkanı Kadir Boğaç Kunt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası Araknoloji Derneği Başkanı Yuri Marusik ve Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Ersen Aydın Yağmur ile Türkiye’de yeni bir örümcek türü keşfettiklerini söyledi.

  Yayılış alanı Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak olan yeni türe, "Türkiyeli Hersiliola" anlamına gelen "Hersiliola Turcica" adını verdiklerini ifade eden Kunt, yeni tür örümceğin dünya bilim alemine tanıtıldığı makalenin, "Zookeys" adlı bilimsel dergide yayımlandığını bildirdi.

  Kunt, "Hersiliidae"nin, örümcekgiller takımının 15 cins ve 167 türle temsil edilen nispeten küçük bir familyası olduğunu dile getirerek, familya üyelerinin, genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde dağılım gösterdiğine işaret etti.

  Türkiye’de "Hersiliidae" familyasına ait ilk kaydın, 1960 yılında Alman örümcek bilimci Carl Friedrich Roewer tarafından yapıldığını ifade eden Kadir Boğaç Kunt, şunları kaydetti.

  "Biz, Hersiliola Turcica türüne ait ilk örnekleri, 2007 yılında Hatay’ın Yayladağı ilçesinin Güveççi köyünden topladık. Şanssızlığımız, tür tayininde kullandığımız bazı hassas vücut parçalarının toplama ya da intikal esnasında zarar görmesiydi. Bu durum, elde ettiğimiz örnekleri yanlış teşhis etmemize neden oldu. Zaman içerisinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yürüttüğümüz arazi çalışmaları neticesinde elde ettiğimiz fazladan örnekler, yanlışımızı görmemize neden oldu. Bu örümceğin, dünya için yeni bir tür olduğuna karar verdik."

  Kunt, gerek bitki, gerekse hayvan türleri açısından büyük zenginliğe sahip Türkiye’nin, biyolojik çeşitlilikte ise "kıta özelliği" gösteren bir ülke olduğunu vurguladı.