1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Türkiye'de ilk kez 2 kol nakli


 1. Mirage

  Mirage rank8

  Kayıt:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  5.453
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Trafik kazasında ölen 23 yaşındaki Fatih Demirel'in iki kolu, Türkiye'de ilk kez yapılacak ameliyatla, bir hastaya nakledilecek.

  [​IMG]

  Muğla'nın Milas ilçesinde oto yıkamacıda çalışan 23 yaşındaki Fatih Demirel, dün motosikleti ile geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralı olarak, Milas Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Demirel, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Aydın Devlet Hastanesine sevk edildi.Aydın Devlet Hastanesi'nde yapılan tedaviye rağmen Demirel'in beyin ölümü gerçekleşti.Aydın Devlet Hastanesinde görevli İl Organ Koordinatörü Mehmet Nuri Oğan, beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan Fatih Demirel'in organları için Bölge Koordinasyon Merkezi ile temasa geçtiklerini söyledi.

  Organların Türkiye genelindeki ulusal sisteme sunularak, paylaşımının yapıldığını ifade eden Oğan, “Dokuz Eylül Üniversitesi'nden gelen ekip, hastadan organları alacaktı. Ancak ekip gelmeden yarım saat önce hastanın kalbi durdu. Yapılan müdahale ile kalp canlandırıldı, ancak yeniden durdu. Yaptığımız müdahaleye rağmen kalp çalışmadı. Bunun üzerine Aydın'a gelen ekip, iç organlarını alamadı. Sadece kollarını ve kornealarını alabildi” diye konuştu.

  Oğan, alınan kolların Aydın'da yaşayan ve geçirdiği kaza sonucu iki kolu dirsekten kopan Cihan Topal'a Akdeniz Üniversitesi'nde yapılacak ameliyatla takılacağını vurgulayarak, “Türkiye'de ilk defa kol nakli gerçekleştirilecek. Bu naklinde iki kol olarak gerçekleştirilmesi ayrı bir önem taşıyor” dedi.

  Hastanın organlarının alınması sırasında nakil için ambulans helikopter ayarladıklarını, ancak Aydın'a kadar gelen helikopterin Antalya'ya giderken, akşam karanlığına kalacağı ve gece uçuşuna izin verilmediğini açıklayan Oğan, bu nedenle ambulansla hem kolların, hem de kolların takılacağı hastanın Antalya'ya gönderildiğini söyledi. Oğan, hastadan alınan korneaların da İzmir Bozyaka Eğitim Hastanesi'ndeki bir hastaya nakledileceğini sözlerine ekledi.

  Aydın Merkeze bağlı Umurlu beldesinde, 2008 yılında mısır silaj makinesinde geçirdiği kaza sonucu iki kolunu dirsekten kaybeden Cihan Topal, Aydın Devlet Hastanesi'nde, kazada hayatını kaybeden ve organları bağışlanan Fatih Demirel'in annesi Fatma Ayaz ile bir araya geldi. Topal, Fatma Ayaz'a sarılarak, “Benim annem rahmetli oldu. Artık benim annem sensin. İnşallah hem yeni kollara kavuşacağım, hem de anneme” diye konuştu.
   
 2. Extrowe

  Extrowe gamer

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.512
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Değişken

  Türkiyede teknolojinin bir nebzede olsa ilerlediğini görmek sevindiriyor insanı nese:
   
 3. SilentLord

  SilentLord rank8

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.255
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Tokyo

  :nod: