1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Türkiye ve ABD'den ortak öneri


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Libya'da kararların nasıl uygulanacağı konusunda Türkiye ve ABD, ortak bir kâğıt hazırladı.

  [​IMG]

  Libya'da BM'nin 1970 ve 73 sayılı kararlarının nasıl uygulanacağı konusunda Türkiye ve ABD, ortak bir kâğıt hazırladı. Üç sayfalık belgede, rejim değişikliği olmadan Anayasa'nın hazırlanması ve olası bir seçim için yapılacak hazırlıklar yer alıyor.

  Libya'nın geleceğinin masaya yatırıldığı Londra Konferansı'nda Muammer Kaddafi'nin iktidardan nasıl gönderileceği gündemi oluşturdu. Konferans sırasında Türkiye'nin, ABD ile birlikte hazırladığı geçiş dönemini öngören taslağı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başta AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton olmak üzere görüştüğü muhataplarına sundu. 35'den fazla ülkenin katıldığı konferansa İtalya ve Almanya Kaddafi için kendi planlarını sundu. Türkiye'nin planı ise Libya halkını öncelik olarak alıyor ve Kaddafi'ye kendi geleceğini belirlemek için açık kapı bırakıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Londra'ya hareketi sırasında uçakta yaptığı açıklamada Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin sivillere saldırısını durdurmasını sağlamak ve ateşkes uygulanması için NATO'nun gücünü kullanması gerektiğini belirtti. Davutoğlu, sivillere saldırıların durdurulması ve ateşkes amacıyla Libya'ya daha çok baskı yapılması gerektiğini söyledi.

  KADDAFİ'YE İKİ YOL

  Sabah'ın edindiği bilgiye göre, Türkiye'nin geçtiğimiz hafta ABD'ye ilettiği kağıt, Libya'da bundan sonra Kaddafi yönetiminin son bulmasını öngörüyor. ABD Başkanı Barack Obama da Kaddafi döneminin son bulduğunu ancak Libya'da bir rejim değişikliği öngörülmediğini belirterek Türkiye tarafından hazırlanan kağıda destek verdi. Obama, Libya'da operasyonların Çarşamba gününden itibaren NATO'ya geçeceğini açıkladı. Kaddafi sonrasında Libya bir cumhuriyet rejimi ile yönetilmeye devam edecek. Kaddafi'nin gidişi ile ilgili Türk kaynaklara göre iki yöntem var: - Silah ambargosunu veya uçuş yasağını delmek istediğinde operasyonla etkisiz hale getirilir. - Kendi isteğiyle yönetimi devreder. Davutoğlu da Libya halkının korunmasının Kaddafi'yi iktidardan etmekten daha önemli olduğunu vurgularken, "Ateşkes ilan etmesi halinde bu Kaddafi için bir sınav olacak. Ateşkese uyar ve sivillere saldırmayı durdurursa, sonrasında gelişmeler buna bağlı olur" dedi.

  DENETİM BM'DE

  Libya'da BM'nin 1973 sayılı kararlarının nasıl uygulanacağını ve geçiş döneminde operasyonların nasıl denetleneceğini öngören kağıtta öne çıkan başlıklar şöyle: - Rejim değişikliği olmadan Anayasa'nın hazırlanması. - Siyasi partilerin oluşturulması. - Seçim yasasının hazırlanması. Türkiye'nin hazırladığı kağıda göre Libya'da ateşkesin denetlenmesine dair yetki de BM'ye veriliyor. Türkiye, bu denetim için BM'nin yeni bir karar almasını, buna karşın denetim için oluşturulacak güçte bölge ülkelerinin aktif olmasını istiyor.