Absence

Dünyaca ünlü stratejist Türkiye kehanetlerini anlattı. Ağzından bal damladı. Ona göre neredeyse dünyanın kaderi Türkiye'nin elinde...

Dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler uzmanı ve jeo-stratejist Dr. George Friedman'ın ağzından bal damladı. Türkiye ile ilgili gelecek tahminlerini aktarırken "Türkiye bölgede istemese de büyük güç olacak." dedi. Türkiye'nin neden AB üyesi olmak istediğini anlamadığını söyledi ve "AB üyesi olsaydınız bu kadar başarılı olamazdınız" diye konuştu. Ekonomiden daha büyüyerek çıkacağımızı belirtti. Ve son olarak söyledikleri de çok manidardı: "söylediklerime Türk gazeteciler güldü ama bunları dünyaya anlattığımda kimse gülmüyor"

İş Yatırım Menkul Değerler’in düzenlediği "Geniş Açı" toplantısına konuk olan Friedman, İş Kuleleri’nde "Yeni dünya düzeni ve yeni dönemde Türkiye’nin ekonomik ve politik konumu" konulu konferans verdi.
2008 yılının ekonomik ve jeopolitik açıdan bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Friedman, bu yılın iki önemli olayının finansal kriz ile Rusya-Gürcistan savaşı olduğunu söyledi.

TÜRKİYE AB'YE ÜYE OLSAYDI BAŞARILI OLAMAZDI

Friedman, Almanya’nın Rusya’nın enerji kaynaklarına yüksek oranda bağımlı olduğuna dikkati çekerek, "Almanya ulusal çıkarını takip ederek yapılacak bir hareketi engelledi. Bu olaylar 2 büyük uluslararası kurumun çöküşüydü. Birine siz üyesiniz (NATO) ötekine ise (AB) niye üye olmak istiyorsunuz anlamıyorum. Bu iki olay krizle ilgili önemli olaylardı ve Türkiye’yi de etkilemiştir. Türkiye AB üyeliğini kendisini daha güçlü hale getireceğini düşünerek istemiştir. Bugün artık bütün ülkeler olduğu gibi Türkiye de kendi başınadır. Ben Türkiye’nin son 5 yılda ekonomideki değişime bakınca, AB’ye üye olsaydı bu kadar başarılı olacağını düşünmüyorum. Bütün bunların sonunda AB’ye üye olmak istemenin faydasının ne olacağını çok net göremiyorum" dedi.

ABD BÖLGEDEN ÇEKİLECEK VE BİR DAHA GELEMEYECEK

"Türkiye kim?" sorusunu soran Friedman, Türkiye’nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu, çok önemli bir askeri gücünün bulunduğunu, konuştuğu pek çok kimsenin "laik-dinci mücadelesinin bölebileceği" düşüncesine karşın, birlik halinde bir ülke olduğunu söyledi. Friedman, "Türkiye istikrarsız bir bölgede büyük bir istikrar adası ve olağanüstü büyük bir ticari, askeri ve güvenli güç. Türkiye’nin gücünün nereye bakarsak oraya doğru arttığına da şahit oluyoruz. Türkiye’nin faal olduğu 4 alan var; Arap bölgesi, Balkanlar, Kafkasya ve Kuzey Afrika. Birçok bölgede Türkiye’nin daha faal, kendini ifade eden ve olayların içinde olduğunu gördüm" diye konuştu.

ABD ve Türkiye’nin bu bölgede karşılıklı çıkarlarının bulunduğunu vurgulayan Friedman, odaklanılması gereken yerin Arap yarımadası olduğunu, ABD’nin bölgeden çekileceğini ve burada başka bir maceraya girmeyeceğini söyledi.

"TÜRKİYE KRİZDEN DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAK"

George Friedman, şöyle devam etti:

"Bölge zayıf, kırılgan ve Türkiye’nin arka bahçesi. Irak’taki gelişmeler Türkiye’yi ilgilendiriyor, çünkü güney sınırının nasıl şekilleneceğini belirleyecek. Zaten yaptıklarınızla da şu anda bölgesel güçsünüz. Bu gücü sınırlı, akıllı, mantıklı şekilde kullanıyorsunuz. Siz kimsiniz? Türkiye kim? Türkiye bu ekonomik krizde gayet iyi gitti. Özellikle bazı ülkelere göre. Avrupa ülkeleriyle kıyas bile kabul etmez. Bankacılık sisteminiz güçlü. Siz krizden daha güçlü çıkacaksınız. Halen çok büyük bir askeri gücünüz var. Ekonomik açıdan hem kendi gücünüz var hem de ticari ilişkileriniz güçleniyor."

TÜRKİYE ALMANLARIN KONUMUNA GELDİ

Türkiye’nin siyasi, askeri ve diplomatik açıdan son derece önemli kararlar alması gerektiğini savunan Friedman, "Türkiye bununla yüzleşmek istemiyor ama yüzleşmek zorunda. Irak’taki boşluk, Suriye, bunların geleceği, relatif zayıflığı, bunlar doğrudan Türkiye’nin güvenliğini ve ticari geleceğini etkiliyor. Özellikle Irak, aynı zamanda çözüm de üretiyor. Türkiye son derece ciddi biçimde Rusya’ya enerjide bağımlı. Türkiye çok dikkatli bir biçimde güney petrolüne bağımlı olmamayı tercih etti. Çünkü diğerleri daha istikrarlı görünüyordu. Ama Türkiye Almanya’nın konumuna geldi" diye konuştu.

TÜRKİYE GÜNEYE GİTMEYE MECBUR

Güney petrollerine erişimin Türkiye için zorunluluk olduğunu vurgulayan Friedman, şunları kaydetti:

"Güneye gitmek için ekonomik ve siyasi nedenleriniz var. Bir sefer bölge zaten sizin arka bahçeniz. Türkiye hükümetinin politikası nedir bilemem, ama siz güneye gideceksiniz çünkü buna mecbursunuz. Bunu yapmazsanız Rusya’ya bağımlı olacaksınız. Kendi çıkarlarınız güneye gitmeye sizi itecek. Ben Türkiye’ye baktığımda bölgesinde büyük bir oyuncu görüyorum. Siz bu bölgeyi şekillendirebilecek ama bunu istemeyen bir güçsünüz. Ama artık bu Türkiye’nin direnebileceğinin ötesine geçmiş durumda. Etrafınızda oluşmuş güçler, güç dengeleri Türkiye’yi buna zorlayacak ve Türkiye bu yönde hareket edecektir. Türkiye’nin büyük bir güç olacağını söylüyorum kitabımda da."

Yukarı Alt