1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Türkiye 4 batarya füze alıyor


 1. cyclone

  cyclone rank8

  Kayıt:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.170
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  ->Düşüncelerimin İçinde Boğuldum<-

  [​IMG]
  Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Türkiye’nin, Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın üyesi olduğu Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin kararı doğrultusunda, uzun menzilli hava savunma füze sistemi almayı kararlaştırdığını ve ihtiyacın 4 bataryadan oluştuğunu söyledi

  Gürak, “Bu füzeler belli bir ülkeye karşı değildir. Mobildirler ve her cephede kullanılabilirler” dedi.
  Genelkurmay Başkanlığı’nın haftalık basın bilgilendirme toplantısında Patriot alımı konusunda bilgi veren Gürak, ABD, Rusya ve Çin firmalarının 13 Ekim’e kadar tekliflerini bildirmek üzere dosya aldıklarını söyledi.
  Konunun medyaya, ABD firmasının teklif verebilmek için ABD Kongresi’nden izin alma zorunluluğu bulunması nedeniyle yansıdığını belirten Gürak, “Batarya halindeki bu silahlardan bazı komşu ülkelerde de mevcuttur. Yunanistan Patriot Füze Sistemi’ne sahiptir. Biz 4 batarya tedarik edeceğiz...Yaklaşık maliyetin 1 milyar dolar civarında olacağı değerlendirilmektedir... Bu rakam 6 yılda ödenecektir” dedi. Gürak, sistemin, İran’a yönelik alındığı konusunda da, “Bu füzeler belli bir ülkeye karşı değildir. Mobildirler ve her cephede kullanılabilirler. Hava ve füze tehdidi nereden gelirse, caydırma ve savunma için o bölgeye kaydırılacaktır” dedi.
  CNN Türk’te yayımlanan “Tecrübe konuşuyor” programına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, “Patriot alımının İran’la doğrudan hiçbir ilgisi yok. Bu Türkiye’nin askeri ve güvenlik bakımından kendi yaptığı iç değerlendirmeler sonucu, Genelkurmay’ın yaptığı çalışmalar sonucunda alınan bir karardır” dedi.