Takımı
Galatasaray
hanry006 demiş ki:
Çok rica ediceğim sayın forum arkadaşlarım , ödül benim . :twisted:

ne kadar zormuş ya :lol:
onu bile yazamamışsın :mrgreen:
Her foruma Funda lazım bir tane :lol:

Ben forum işlerine girdim gireli sürekli dikkat ederim zaten yazılarıma. ^^
(sadece düzgün yazma üzerine değinmişsiniz, noktalama işaretlerini de katmalıydınız bence :/)

Takımı
Galatasaray
UncensoreD demiş ki:
Ural_Tulga demiş ki:
Göktürk alfabesine geçebilsek keşke.
Kesinlikle katılıyorum.Atalarımızın öz dilini ve alfabesini kullanmamız gerekli diye düşünüyorum ama malesef çok fazla göçebe bir toplum olduğumuz için bunları hep kaybetmişiz,umarım kendi öz kültürümüzü bizlere yeniden kazandıracak bir liderimiz olur.
Yanlış bir düşünce. Atalarımızın dilini kullanmalıyız ? Geri kafalık böyle oluyor sanırım , modern bir alfabe varken o çile gibi dili öğrenmek için neden o kadar uğraşalım ? Tüm dünyada yaygın olan bir dili neden öğrenmeyelim de kaç sene öncesine dönelim ? Evet evet , şimdi anladım. sadnessla1 Türkiye bu yüzden gelişmiyor.

UncersoreD'in söylemek istediği, yabancı kelimelerden arınmış sade ve öz bir Türkçe.

Morphy demiş ki:
UncersoreD'in söylemek istediği, yabancı kelimelerden arınmış sade ve öz bir Türkçe.
Şuan ki Modern Türkçe'de yabancı kelimelerden arınmış ve öz. Sadece bizler Türkçe'ye yabancı kelimeler ekliyoruz :P

ApartSky demiş ki:
Şuan ki Modern Türkçe'de yabancı kelimelerden arınmış ve öz. Sadece bizler Türkçe'ye yabancı kelimeler ekliyoruz :P
1-)Oradaki "ki" birleşik yazılır. :P
2-)Modern "M"si küçük yazılır ki modern zaten Türkçe bir kelime değil :P
Sade ve öz olamaz, büyük ünlü uyumuna bile uymayan sözcükler, sözlüklerde yer alıyor.

Takımı
Galatasaray
Morphy demiş ki:
ApartSky demiş ki:
1-)Oradaki "ki" birleşik yazılır. :P
2-)Modern "M"si küçük yazılır ki modern zaten Türkçe bir kelime değil :P
Sade ve öz olamaz, büyük ünlü uyumuna bile uymayan sözcükler, sözlüklerde yer alıyor.
Kökleşmiş artık onlar. Onlardan kurtulacağımıza önce yapılması gereken çok şey var dil konusu da dahil ^^

Arkadaşlar Türkçe'mize dikkat ediyoruz diyorsunuz ama cümlede anlam bozukluğu+noktalama+yazım yanlışları kaynıyor :P az daha dikkat edelim lütfen. :D

Takımı
Galatasaray
Morphy demiş ki:
Arkadaşlar Türkçe'mize dikkat ediyoruz diyorsunuz ama cümlede anlam bozukluğu+noktalama+yazım yanlışları kaynıyor :P az daha dikkat edelim lütfen. :D
Ee suyunu çıkartma sen de :twisted: Yazım yanlışı pek yapmam , noktalamaya pek önem vermiyorum. Anlam bozukluğuna gelince dikkat etsem yapmam da işte ^^
- Hocam smiley'den sonra büyük harfle mi başlanır ? makara:

sarkoLata demiş ki:
Morphy demiş ki:
Ee suyunu çıkartma sen de :twisted: Yazım yanlışı pek yapmam , noktalamaya pek önem vermiyorum. Anlam bozukluğuna gelince dikkat etsem yapmam da işte ^^
- Hocam smiley'den sonra büyük harfle mi başlanır ? makara:
Başka bir cümleye geçiyorsan evet ama aynı cümleye devam ediyorsan küçük harfle edersin. :P Genellikle sonlarda kullandığım için sorun olmuyor.

Morphy demiş ki:
Pardon, "şuan ki" doğruymuş :P
Modern in 'M' sini anlayabilmen için büyük yazdım :P, Modern kelimesine de gelirsek; Sadece Türkçe'de değil diğer yabancı dillere de sonradan giren, kökleşmiş birçok kelime bulunmakta :P

ApartSky demiş ki:
Morphy demiş ki:
Modern in 'M' sini anlayabilmen için büyük yazdım :P, Modern kelimesine de gelirsek; Sadece Türkçe'de değil diğer yabancı dillere de sonradan giren, kökleşmiş birçok kelime bulunmakta :P
Virgülden sonra büyük harfle başlanmaz. :mrgreen:
Ayrıca yönetimle konuşuldu mu bu konu? Nasıl bir cevap geldi? Ya da gelmedi. :mrgreen:

Fundamental demiş ki:
ApartSky demiş ki:
Morphy demiş ki:
Ayrıca yönetimle konuşuldu mu bu konu? Nasıl bir cevap geldi? Ya da gelmedi. :mrgreen:
Cevap vermeye gerek yok, Türkçe'yi korumak isteyen korur, korumak istemeyen korumaz. Zorla bir şey yaptıramayız 8)

bende destekliyorum ama şunuda söylemek lasım bizim konuştuğumuz türkçe değil bilmediğimiz şeyleri destekliyoruz mesela araba parçalarının hepsi kullandığımız çoğu elektronik araçın adı yabancı sözlük bunları bilmeden savunursak başkalarının dillerini savunuruz onçün bi kampanya yapılıyorsa tam anlamıyla yapılmalı sözde olarak değil özde

Fundamental demiş ki:
ApartSky demiş ki:
Morphy demiş ki:
Bayan haklı beyler dağılın :D

noncelalreis demiş ki:
bende destekliyorum ama şunuda söylemek lasım bizim konuştuğumuz türkçe değil bilmediğimiz şeyleri destekliyoruz mesela araba parçalarının hepsi kullandığımız çoğu elektronik araçın adı yabancı sözlük bunları bilmeden savunursak başkalarının dillerini savunuruz onçün bi kampanya yapılıyorsa tam anlamıyla yapılmalı sözde olarak değil özde
Göstergeler nedensizdir.
Ayrıca sadece dışarıdan alınmıyor kelimeler, dışarıya verdiğimiz kelimeler de var elbet :P
Örneğin:Ayran, döner, kebap, adana, lahmacun gibi whiteangel

Yukarı Alt