TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
- Resim Silinmiş.

Her şey, bizi birbirimize kenetleyen en güçlü bağ olan Türkçe için !

Dilimize sahip çıkalım. Aramızda Türkilizce değil , Türkçe konuşalım.

Türkçemize sahip çıkalım. Atalarımız sadece toprak için kıymetli canlarından vazgeçmemişler. Bu ülkeyi vatan yapan ulvi değerlerden biri de dildir. Atalarımıza olan borcumuzu böylede ödeyebiliriz.

Bir yandan ilerlerken, bir yandan tökezliyoruz. Bilgisayar çağı ve internet kullanımı kısacası "chat dili" dediğimiz düşman, dilimizi mahvetmekte.

Forumdaki bütün arkadaşlarımdan bu konuda biraz daha duyarlı olmasını rica ediyorum. Gönül ister ki herkes Türkçe'yi bütün dilbilgisi kurallarına uyarak kullansın. Fakat daha önce aşmamız gereken, özellikle bu duyuru ile bahsetmek istediğim konu, kullanmamamız gerekirken kullandığımız ve dilimizden çıkarttığımız harfler.

"q, w, x, sh" bizim alfabemizin harfleri değildir ve bizim alfabemizdeki harflerin yerine asla ve asla geçemez.

"eidir, memleket nire, gidiom, güsel, eed, taam, annadım, bakcez vs." gibi kelimelerde aradan çıkartılan harfler küçük birer kayıp olarak gözükse bile, dilimiz için büyük bir kayıptır.

Türk dilini iyi veya kötü kullanan, hatalarını düzeltmek isteyen bütün arkadaşlarımızdan bu kampanyaya katılmalarını rica ediyorum. Ne kadar büyürsek, ne kadar çoğalırsak o kadar büyük bir güç oluruz.

Büyük ve kaliteli bir forum olarak, büyük ve kaliteli bir adım atalım. Türkçemizi katledenlerin önüne geçelim.

TÜRK HARFLERİNİN KABUL VE TATBİKİ HAKKINDA KANUN

Kanun Numurası : 1353
Kabul Tarihi : 1/11/1928
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 3/11/1928 Sayı: 1030
Yayımlandığı Düstur : Tertip: 3 Cilt: 10 Sayfa: 3

Madde 4 : Halk tarafından vakı müracaatlardan eski Arap harfleriyle
yazılı olanlarının kabulü 1929 Haziranının birinci gününe kadar caizdir.
1928 senesi Kanunuevvelinin iptidasından itibaren Türkçe hususi veya resmi
levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile kezalik Türkçe hususi,
resmi bilcümle mevkut, gayrı mevkut gazete, risale ve mecmuaların Türk
harfleriyle basılması ve yazılması mecburidir.

YANİ;

Madde 4 : Halk tarafından yapılan başvurulardan eski Arap harfleriyle
yazılı olanlarının kabulü 1 Haziran 1929 gününe kadar geçerlidir. 1928
yılındaki kanunun başlangıcından itibaren Türkçe özel veya resmi levha,
tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile aynı biçimde Türkçe özel,
resmi bütün süreli, süreli olmayan gazete, kitapçık, broşür ve yayınların
Türk harfleriyle basılması ve yazılması zorunludur.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Alışkanlıklarımızdan kurtulmak gerek :!: Özellikle Dikkat ediyorum ama arada malesef türkçe karakter kullanmıyorum daral:

lnTerpoL

Bilgiliyim
hanry006 demiş ki:
Alışkanlıklarımızdan kurtulmak gerek :!: Özellikle Dikkat ediyorum ama arada malesef türkçe karakter kullanmıyorum daral:
Aynen hacım.
Aslında bunun hakkında şöyle bir düşüncem var.Forumda herhangi bir konuda bu kuralları ihlal edenlere ufak çaplı cezalar verelim dikkat oranı artacaktır göreceksiniz.

lnTerpoL demiş ki:
hanry006 demiş ki:
Aynen hacım.
Aslında bunun hakkında şöyle bir düşüncem var.Forumda herhangi bir konuda bu kuralları ihlal edenlere ufak çaplı cezalar verelim dikkat oranı artacaktır göreceksiniz.

alışkanlıklar cezalarla değiştirilemez düşüncesindeyim.

TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Eğer işin ucunda ödül varsa muhakkak bir etki yaratır.

Her ay Türkçe'mizi en iyi şekilde yazı yazan birini seçip değişik şekillerde (ayın üyesi, 300 silk vs..) ödüllendirilsek, emin olun başarıya ulaşırız.En azından birçok kişiyi kurtamış oluruz.

ilkerSEZEN demiş ki:

Her ay Türkçe'mizi en iyi şekilde yazı yazan birini seçip değişik şekillerde (ayın üyesi, 300 silk vs..) ödüllendirilsek, emin olun başarıya ulaşırız.En azından birçok kişiyi kurtamış oluruz.
300 silk mi çok fazla :coffee:

TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
hanry006 demiş ki:
ilkerSEZEN demiş ki:

300 silk mi çok fazla :coffee:
misal olarak dedim.

lnTerpoL

Bilgiliyim
Bu ödül işini felan Cihan abi ile konuşalım sonuçlarında güzel çalışmalara imza atabileceğimiz bir proje olabilir.Yönetim ekibi olarak bi tartışalım derim bu konuyu.

Takımı
Galatasaray
Ural_Tulga demiş ki:
Göktürk alfabesine geçebilsek keşke.
Kesinlikle katılıyorum.Atalarımızın öz dilini ve alfabesini kullanmamız gerekli diye düşünüyorum ama malesef çok fazla göçebe bir toplum olduğumuz için bunları hep kaybetmişiz,umarım kendi öz kültürümüzü bizlere yeniden kazandıracak bir liderimiz olur.

Yukarı Alt