1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Türk taarruz helikopteri ilk uçuşunu gerçekleştirdi


 1. E.Cartman

  E.Cartman Bilgiliyim

  Kayıt:
  9 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Pc / extraloob.com
  [​IMG]

  Türk taarruz helikopteri T129 İLK TEST UÇUŞUNU İZLEMEK İÇİN TIKLA

  http://www.cnnturk.com/video/dunya/2009/09/29/turk.taarruz.helikopteri.ilk.ucusunu.gerceklestirdi/15773/index.html

  Türk taarruz helikopteri T129 ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İlk uçuş nedeniyle AgustaWestland firmasının İtalya Milano yakınlarındaki tesislerinde tören düzenlendi.

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, burada yaptığı konuşmada, T129'un dünyadaki benzerlerinden çok daha üstün bir taarruz helikopteri olacağını söyledi.

  T129'un en son nesil helikopter motoruna sahip olacağını belirten Gönül, bu son nesil motor sayesinde helikopterin yüksek ısı ve yüksek irtifada uçabileceğini söyledi.

  Helikopterin motorunun TUSAŞ Motor Sanayii'nde monte edileceğini, ASELSAN ile diğer Türk yüklenicilerin de projede yer alacağını kaydeden Gönül, ATAK projesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin ve savunma sanayi işbirliğinin daha da güçleneceğini ifade etti.

  Milli Savunma Bakanı Gönül, T129 helikopterlerinin bugünkü ilk uçuşunda gösterilen başarının uluslararası pazardaki konumunu güçlendireceğini, bugünkü başarılı uçuşla bu taarruz helikopterine diğer ülkeler tarafından da önemli bir ilgi gösterileceğini ifade etti.

  AgustaWestland tesislerinde ilk uçuşunu gerçekleştiren T129'u bir İtalyan bir de Türk pilot kullandı. Yaklaşık yarım saat süren gösteri uçuşu başarıyla gerçekleştirilirken, Milli Savunma Bakanı Gönül, pilotları kutladı.

  Bakan Gönül, helikopterin başında yaptığı açıklamada, T129'un ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmesine rağmen, bütün manevraları başarıyla yaptığını, bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetlerinin göz bebeği olacağına inandığını söyledi. Gönül, helikopterdeki en gurur verici noktalardan birinin de Milli Görev Bilgisayarı olduğuna dikkati çekti.

  İtalyan Bakan Yardımcısı: "İtalya Türkiye'yi yakın hissediyor"

  İtalya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Guido Crosetto da törende yaptığı konuşmada, bugünün, Türkiye ile İtalya arasındaki savunma sanayi işbirliği açısından önemli bir gün olduğunu, Türkiye'nin İtalya'nın savunma sanayinde önemli bir ortak olduğunu söyledi.

  Crosetto, Türkiye ile ilişkilerin savunma sanayi ve diğer alanlarda çok iyi düzeyde bulunduğunu belirterek, "İtalya, Türkiye'yi her zaman kendisine çok yakın hissetmektedir" diye konuştu. Guido Crosetto, Türk savunma sanayinin de dünya da önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

  AgustaWestland firmasının Üst Yöneticisi (CEO) Giuseppe Orsi ise yaptığı konuşmada, T129 projesinin takvimine göre hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

  TUSAŞ'ın çok yüksek bir teknolojik potansiyele sahip olduğunu belirten Orsi, bu projenin de TUSAŞ ile Türk havacılık sanayi sektörüne önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

  Orsi, bugün gerçekleştirilen ilk uçuşun, Türk savunma sanayinde uzun bir geçmişe dayanan ortaklığın vardığı dönem noktasının yanı sıra müşteri odaklı ve verimli işbirliğinin de örneği olduğunu belirtti. Giuseppe Orsi, bugün itibariyle Türk havacılık sanayinin önemli bir aşamaya geldiğini de vurguladı.

  Dünyanın en gelişmiş taarruz helikopterinin ilk uçuşunu kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Orsi, "Bugün gerçekleştirdiğimiz bu ilk uçuş, hem Türk sanayisiyle uzun bir geçmişe dayanan ortaklığımızda önemli bir dönüm noktası hem de bu işbirliğinin en modern, en müşteri odaklı çözümleri vaad edilen zaman planı çerçevesinde üretmede ne kadar üretken, ne kadar verimli olduğunun da en güzel göstergesi. Bugün Türk havacılık sanayisi, helikopter pervanesi teknolojisinde yepyeni bir döneme giriyor. Bu başarılı işbirliğini aynı verimlilikle geleceğe taşımaya kararlıyız" dedi.

  Törende bir konuşma yapan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da T129'un kategorisinde en gelişmiş helikopter olduğunu belirterek, 2008 yılında başlayan sürecin bugün en ileri aşamasına ulaştığını söyledi. Bütün aşamaların planlanandan daha hızlı gerçekleştiğini, 2013 yılı Temmuz ayında ilk milli taarrruz helikopteri olan T129'un Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğini bildirdi.

  Projedeki nihai amaçlardan birinin de bu helikopterin uluslararası pazara sunulması olduğunu kaydeden Dörtkaşlı, "T129'un ilk uçuşunu izlemek üzere burada bulunmak büyük bir onur. Kategorisindeki en gelişmiş helikopter olacak T129, böylece hem kara kuvvetlerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, hem de dış pazarlar için çok çekici bir ürün olacak" dedi.

  Dörtkaşlı, "Uluslararası helikopter pazarında Türkiye öncü bir rol üstlenecek. Bu noktaya uzun bir yolculuğun ardından geldik. ATAK Takımı'nın gösterdiği bu başarıdan gururluyuz. Bu başarının ardından başka başarıların da geleceğine olan güvenimiz tam" diye konuştu.

  TUSAŞ teknoloji merkezi

  TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) havacılık ve uzay sistemlerinin hem tasarım, geliştirme, üretim ve entegrasyonda, hem de modernizasyon ve satış sonrası destek süreçlerinde faaliyet gösteren bir teknoloji merkezi.

  TAI'nin Ankara'daki tesislerindeki dünya standartlarında en gelişmiş teknoloji ürünü üretim ekipmanları, havacılık ve uzay sanayinin pek çok değişik alanında üretim imkanı veriyor.

  Şirketin 3 bin çalışanının 1200'ünü mühendisler oluşturuyor. Küresel ticari ve askeri helikopter pazarının en önde gelen oyuncularından biri olan Finmeccanica şirketi AgustaWestland, rakipsiz helikopter ürün gamını müşterilerinin misyon gereksinimleri için özel tasarlanmış eğitim ve teknik destek paketleriyle birlikte sunuyor.

  AgustaWestland'ın İtalya, İngiltere ve ABD'de üretim tesisleri bulunuyor. Türk şirketleri Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ve Aselsan ile İtalyan Finmeccanica Grubu şirketi AgustaWestland'ın oluşturduğu Türk Taarruz Helikopteri (ATAK) T129'un ilk prototipinin uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

  AgustaWestland'ın İtalya'nın Milano'ya bağlı Vergiate kentindeki tesislerinde düzenlenen törende, T129'un ilk prototipi olan P1'in ilk uçuşunu AgustaWestland ve TAI pilotları planlanan zaman ve performans hedefleri dahilinde gerçekleştirdiler.

  ATAK Programı, Türk Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 50 kesin ve 41 opsiyonel taarruz ve taktik keşif helikopterinin, küresel standartlardaki yüksek teknoloji ürünü aviyonik ekipmanlar ile tamamen Türkiye'de geliştirilecek donanım ve yazılım ürünlerinin bir araya getirilmesiyle Türkiye'de üretilerek teminini hedefliyor.

  Türk havacılık sanayinin tasarım, geliştirme ve üretim fazlarının hepsinde de yabancı ortaklarıyla eşit şartlarda yer aldığı program, planlanan zaman ve bütçe şartlarında ilerliyor. Bugünkü ilk uçuş törenini Milli SAvunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanı sıra Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, ASELSAN ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri de katıldı.

  TUSAŞ-AgustaWestland işbirliği

  AgustaWestland Türkiye'de 1960'ların başından bu yana, hem değişik modellerde ticari ve askeri helikopter ve hava araçlarının satışlarıyla, hem de endüstriyel işbirlikleri ve ortaklıklar üzerinden yürüttüğü uzun vadeli ve verimli bir geçmişe sahip.

  AgustaWestland'ın Türk sanayisi ile olan ilişkisi, 2004 yılı Mart ayında ürün gamındaki en gelişmiş ürünlerden bir tanesi olan AW139 Medium Twin modeli için TAI ile başlattığı işbirliği ile yeni bir döneme girdi.

  TAI, kısa süre içinde kendi sınıfında global pazarın gözdesi olan bu yeni nesil orta sınıf çift motorlu helikopterin gövdesinin üretimini üstlenmişti. AgustaWestland'ın en gelişmiş ürünlerinden birisi olan bu helikopterin üretimi için başlatılan bu işbirliği, şirketin Türk havacılık ve uzay sanayi ile çok daha uzun ömürlü yeni bir ilişki dönemini başlattı.

  T129 anlaşması, TAI'yi ana yüklenici, AgustaWestland ve Aselsan'ı ise ana alt yükleniciler olarak belirliyor. Agusta Westland firmasi, Türk Genel Maksat Helikopter Programıyla da ilgileniyor. Programın gereksinimlerini karşılayabilmek için AgustaWestland modern askeri gereksinimlerin tamamını karşılayabilecek çok rollü, 8,1 tonluk bir orta sınıf yeni nesil helikopter olan TUHP 149'u aday olarak Türkiye'ye sunuyor.

  TUHP 149, orta sınıf çift motorlu kategorisindeki yeni nesil maliyet etkin helikopter ihtiyacını karşılamada önemli bir rol üstlenmesi için tasarlandı.

  AgustaWestland TUHP 149,9 AgustaWestland'ın Türk Genel Maksat Helikopter Programı (Turkish Utility Helicopter Programme TUHP) için geliştirdiği aday helikopteri.

  Modern askeri gereksinimlerin tamamını karşılayabilecek çok rollü bir orta sınıf yeni nesil helikopter olan TUHP 149, 8,1 ton ağırlığa sahip. Tasarım Unsurları TUHP 149, tasarım harikası, balistik korumalı, yüksek verimlilikli kompozit 5 kanatlı ana pervane ve 4 kanatlı kuyruk pervanesi ile yüksek hızlı, düşük sarsıntılı, sessiz ve pürüzsüz bir seyir sunuyor.

  8 adet asker/yolcu taşıyabiliyor

  8 adete kadar asker/yolcu taşıyabilme kapasitesine sahip geniş kabin, raylı geniş kapıları ile hem askerlerin hızlı inmelerini, binmelerini sağlıyor, hem de büyük hacimli yüklerin yüklenmesini olağanüstü kolaylaştırıyor.

  Modern savaş konseptleri için özel olarak tasarlanmış olan TUHP149, tam entegre misyon ekipmanlarına ve gerekenin çok üzerinde kritik sistemlere sahip bir açık sistem mimarisi ile donatılmış, tam dijital bir helikopter.

  Türk Genel Maksak Helikopter Programı, pilotların iş yükünü azaltarak misyona yoğunlaşabilmelerini sağlayacak 4 eksenli bir otomatik pilot sistemine ve modern cam kokpite sahip. Helikopter, çarpmaya dayanıklı unsurları, zırhlı pilot koltukları, çarpmaya dayanıklı asker koltukları ve kendiliğinden kapanan yakıt tankları ile sağlam bir yapıya ve dolayısıyla yüksek beka kabiliyetine sahip.

  Yüksek ağırlık taşımaya müsait, yüksek enerji emici, yarı yarıya içeri çekilebilir yüksek hız iniş takımları sayesinde hem rahat iniş kalkış ve taksi yapabiliyor, hem de doğal yüzeylere inip kalkabiliyor.

  TUHP 149, olabilecek en minimum destek ile uçabilecek, helikopter verimliliğini optimum düzeyde tutarken tüm operasyonel ömrü boyunca tamir masraflarını minimumda tutacak ve böylelikle kamuya maliyeti mümkün olan en aşağı seviyeye çekecek şekilde tasarlandı.

  Helikopterin eğitiminde kullanılacak tam teçhizatlı bir 'D Seviye' simülatör de AgustaWestland tarafından planlanmakta.