1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Türk siyasetindeki unutulmaz küfürler


 1. Xplosive

  Xplosive Bilgiliyim

  Kayıt:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2.523
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Osman Baydemir'in sözleri, Türk siyasetine daha önce 'kazandırılan' küfürleri akla getirdi. 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın 'Küçük Turgut'undan, ünlü politikacıların sandıktan çıkmamış küfürlerine, işte memleketin siyaset argosu:

  KÜÇÜK TURGUT'LA UĞRAŞ​

  Bu konuda rekor 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'da. 'Yengemin şeyi olsa eniştem olurdu' cümlesi unutulacak gibi değil. Erdal İnönü'ye söylediği 'Benimle değil, küçük Turgut'la uğraş' lafına ise milletvekili sıralarında oturan Cüneyt Canver, aynı üslupla cevap vermişti: 'Yalnız Turgut Bey'in küçüğü yok herkesin var. Onunla Semra Hanım uğraşsın!'

  Turgut Özal'ın, İhsan Sabri Çağlayangil'e kızdığı bir anda 'Ne de olsa Bursalı' diyerek ettiği ima Bursalıları ayağa kaldırmıştı. Bir gün 'Kodum mu oturturum' diyerek herkesi şoke eden Özal, siyasi tartışmalara 'Boyu uzun, aklı kısa' gibi cümleler de dahil etti.

  KÖPEK ÖLDÜRMEYİZ

  Siyasette küfür denince akla gelen isimlerden biri de Osman Bölükbaşı. Arkadaşı Fuat Arna ile cezaevinden çıktıktan sonra Bölükbaşı, Ankara Sıhhıye'de, otobüs durağının önünde Celal Bayar'la karşılaşır. Fuat Arna 'Ruslardan para aldığıma dair şerefsiz iftiralarını duydum, senin bir sahtekar adam olduğunu zaten ilan etmiştim. Yalancı hürriyet kahramanı' der. Peşinden Bölükbaşı, 'Erzurum'dan gönderilen 'İnönü'yü öldürmek lazım' yazılı mektubu hasıraltı etmiştin. Şimdi bize tuzak kurmak için girişilen bu teşebbüste artist rolünü alarak Kazım Özalp'a 'Belki muhafaza tedbirleri alırlar, İnönü'ye bildirin' demek suretiyle hem İnönü'ye kur yapıyorsun hem bizleri, yani muhalefeti vurmak istiyorsun. Hem de kendini suikastlara maruz kalan büyük bir devlet adamı gibi göstermek fırsatını kazanıyorsun. Bütün hakikatleri ifşa edeceğim. Neden Erzurum mektubundan İnönü'ye bahsetmedin. Biz öldüreceksek adam öldürürüz, köpek öldürmeyiz.'

  'KİM DAHA ERKEK' KAVGASI

  Osman Bölükbaşı'nın ezeli rakibi Adnan Menderes'e ettiği küfürlerden ise neredeyse bir kitap çıkar: 'Menderes gavur ağzıyla Kuran okuyor','Koltuğunun altında haç taşıyan sahte hacı.' Kırşehir'in ilçe yapılıp Ankara'ya bağlanmasıyla ilgili görüşmelerde ise ikili arasında şu diyalog geçer:

  Bölükbaşı: Bazı yerlerde ziraat muallimleri yahut ziraat memurları istatistik tutarlar. Mıntıkamızda şu kadar serçe, şu kadar bağıtlak, şu kadar güvercin, şu kadar karga vardır diye. İşte Kırşehir'den gelen malumat da bunun gibidir arkadaşlar.

  Menderes: Karga çoktur sizde...

  Bölükbaşı: Bülbülü ihmal etmiş, o Meclis'tedir diye...

  Bir başka gün Bölükbaşı, Menderes'e 'Menderes, kulağını aç zalimliğini de erkekçe yap' sözleriyle sataşır. Menderes ona, 'Erkekliği o derece tekeline aldı ki hiç kimsede kalmadı' deyince Bölükbaşı, 'Sana nispetle çoktur' cevabını verir. Ama Bölükbaşı'nın 'erkeklik' muhabbeti bitmek bilmez.

  Milletvekillerinden Murat Ali Ülgen, kendisine 'Erkeksen doğru konuş' diye seslenince Bölükbaşı, 'Murat Ali, erkekliğimin zekatını versem sen de erkek olursun' der.

  CHP-DP ARASINDAKİ PENİS TARTIŞMASI

  Siyasette 'belaltı vurmanın' en çarpıcı örneği CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek'e ait. Seçim kampanyasında yıllar önce çekilmiş kepli kolej fotoğrafını basına dağıtan ve sünnetsiz olduğunu iddia eden Demokrat Parti'li rakip milletvekiline verdiği 'Karısı da amma gevezeymiş' cevabı sınırları zorlar cinstendi. Parti teşkilatı da Gülek'ten geri kalmamıştı. Bu iddiayı haber yapan Bursa Köy Postası gazetesini mahkemeye vermiş ve 'Sayın Genel Sekreterimiz, sünnetsiz olduğu iddialarını istenilen yer ve zamanda çürütebilir' açıklamasını yapmışlardı.

  'KARINI GÖNDER DİYE ÇIKIŞTI'

  Kapatılan Refah Partisi'nin yasaklı milletvekili Şevki Yılmaz ise genelev açılışı yapan Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan'a 'Pezevenk adam, önce karını gönder!' diyerek tarihe geçti. Yine bir başka konuşmasında bu kez Meclis'e pezevenk yakıştırması yapan Şevki Yılmaz'a, CHP'li Sabri Ergül, 'Deyyus-u Ekber' diye yanıt verdi. 'Deyyus polemiği' basında da sıkça yaşandı.

  Orhan Seyfi Orhon bir yazısında Çetin Altan için 'Ne söyleyeyim sana. Çanta hırsızlığı ile girdiğin bu meslekte, bütün rezaletlerin içindesin. Yalnız bir ricam var. Tonton diye yılışma. Senden iğreniyorum' yazar. Çetin Altan 14 Mayıs 1965 tarihli Akşam gazetesindeki köşesinde Orhan'a şöyle cevap verir:

  'Gençliğimde sevgililerinin iç çamaşırlarından koleksiyon yapan arkadaşlarım vardı. Boksör adıyla tanınan bir tanesi, en çok Orhan Seyfi Bey'in en yakınlarına ait olanları göstererek öğünürdü. Orhan Seyfi Bey'in hayatta bilmediği bir kelimedir iğrenmek. Bilseydi aynada kendisini gördüğü zaman intihar ederdi. Ya yazdıklarınızı resmi vesikalarla ispat edersiniz ya da deyyusluğu kabul edersiniz. Vatan satıcılığına karınızı kızınızı da ekleyince cebinize belki de beş-on kuruş daha fazla girer...'

  NEFİS BİR PARÇA

  Cavİt Çağlar'ın 'Yavşak' küfrü, Tansu Çiller'in Mesut Yılmaz için söylediği 'Şerefsiz onbaşı', Necmettin Erbakan'ın Bülent Ecevit için 'Öküz' veya Cem Uzan'ın Tayyip Erdoğan'a söylediği 'Allahsız' sözleri Türk siyasi tarihine geçti.

  Dünyada da benzer buna onlarca örnek var aslında. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, bir mezuniyet töreninde İngieltere'nin eski Başbakanı Margaret Thatcher'dan söz ederken 'Nefis bir parçaydı' demişti.

  'HAS...İR'İN ŞİİRİNİ YAZDI

  Sİyasette küfür Osmanlı'ya kadar uzanıyor...

  Örneğin Talat Paşa için Neyzen Tevfik'in yazdığı şiir tabiri caizse yenilir yutulur cinsten değildi. Talat Paşa'nın ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı 1918'de, Neyzen Tevfik şu dörtlüğü kaleme aldı:

  Fırka, parti halkın boğazından sıkarak
  Milletin on senedir olmuştur mengenesi
  Kazdığı cah-ı belaya yine kendi düştü
  Örsünü kıskacını si...minin çingenesi
  Atatürk'ü çok seven Neyzen Tevfik'in hicivlerinden, hiç hoşlanmadığı İsmet İnönü de nasibini aldı.
  Çobanın ismi Führer'dir, kasabın ismi Duçe
  Defter-i zulmünü garbın yed-i kudret dürüyor
  Asgari 17 milyon sığırı, bir sağıra
  Rabbimin kudretine bak ki nasıl güttürüyor.
  Karşında Koraltan duruyor işte Paşam bak,
  Hala o eğilmez başı dimdiktir efendim.
  Bir ses ver Atam, şanlı izinden sana geldim,
  Bir ses duyulur kubbeden 'Ha....tir efendim!'
  Neyzen Tevfik'in 60 liralık maaşını kestiren Vali Lütfü Kırdar'a yazdığı beyit ise unutulmaz:
  Allah senin hamurunu necasetle yoğurmuş
  Annen seni sıçarken yanlışlıkla doğurmuş.

  AKROSTİŞ HAKARET

  Şair Necip Fazıl Kısakürek'in İsmet İnönü'ye hitaben yazdığı küfürlü şiiri edebiyat ve siyaset tarihine geçti. Her mısraının baş harfleri 'İsmet İnönü' ismini oluşturan akrostiş şiirle Necip Fazıl, öfkesini ağır sözlerle dile getirdi...

  İhtilal acentası
  Solun tam da ortası
  Moskof'un oltası
  Eli, zulüm muştası
  Tek ümidi, cuntası
  İnkılap, avantası
  Nemrut, onun atası
  Ölüm yolu, rotası
  Namlı servet çantası
  Ünlü küfür softası​
   
 2. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.294
  Beğenilen Mesajlar:
  31
  Ödül Puanları:
  48
  komedyenler bunların yanında halt etmiş :lol:
   
 3. Inception

  Inception rank8

  Kayıt:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.249
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0