Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Türklerin dünya fast food kültürüne en büyük armağanı olarak gösterilen döner, eti otomatik olarak pişiren ve kesen makinanın icadıyla Amerika pazarına açılmaya hazırlanıyor.

Döner robotunu geliştiren İzmir merkezli Güçtek AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yüceer, robot sayesinde döner tüketiminin tüm dünyada kısa sürede artmasını beklediklerini söyledi.

İzmir'de döner yemeyi seven bir grup mühendisin, 5 yıl önce Avrupalıların hijyen konusundaki şikayetlerinin önüne geçebilecek ve üretimi hızlandırabilecek bir makine yapmak üzere çalışmaya başlaması sonucu dünyanın ilk döner robotu ortaya çıktı.

Dönercilerden alınan bilgiyle ve sayısız deney sonucu geliştirilen robot hakkında bilgi veren Yüceer, üzerinde bir kamera ve özel bir bilgisayar yazılımı bulunan makinenin şişe takılan etin piştiğini anlayarak kesime geçebildiğini, istenen kalınlıkta eti çok kısa bir süre içinde servise sunabildiğini belirtti.

Robotun Almanya, Türkiye, İsveç, Avusturya ve Polonya'da kullanılmaya başlandığını, özellikle döner fabrikalarının çoğunda artık robotların kullanılır hale geldiğini ifade eden Yüceer, Avrupa'da bir çok meydandaki büfelerde artık robotlarla hizmet verilmeye başlandığını kaydetti.

Dünyada en fazla dönerin tüketildiği ülkelerden olan Almanya'da insanların bu lezzeti çok sevse de bazı çevrelerin etin karşısında yüksek sıcaklıkta çalışılması nedeniyle hijyen bakımından eleştiriler yönelttiğini kaydeden Yüceer, robot sayesinde artık tam hijyen şartlarında üretim yapmanın mümkün hale geldiğini ifade etti.

Uzaktan kumandayla da idare edilebilen robotun, Türk dönerini okyanus ötesine taşıyacağını savunan Yüceer, ''Türk döneri, Avrupa'da Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerde çok tüketiliyor. Avrupalılar da artık bu tada alıştı. Geçmişte bir çok girişimci, döneri Amerika pazarına sokmaya çalıştı. Ancak usta bulunamaması nedeniyle sıkıntı yaşanıyordu.

Dönerde kaliteli üretim yapsanız da bunu standart hale getiremediğiniz için hamburgere karşı istenen sonuçlar alınamıyordu. Bu robotla artık standardı sağlamış olacağız. Artık döneri hiç bilmeyen insanlar da dönercilik yapabilecek. Franchise mağazacılık yapmak isteyen döner şirketleri dünyanın çeşitli ülkelerine açılabilecek.''

Döner robotu için 15 bin avroluk satış fiyatı belirlediklerini, bunun özellikle Avrupa'da yüksek iş gücü maliyetlerinin bulunduğu ülkelerdeki girişimciler için cazip olduğunu dile getiren Yüceer, Türkiye için de yıllık giderler üzerinden hesaplama yapıldığında cazip olacağına inandıklarını kaydetti.

Yeni pazarlara açılım konusunda hazır döner üreticisi şirketlerle birlikte çalışacaklarını kaydeden Yüceer, Türkiye'deyse ağırlıklı olarak döner fabrikalarını hedeflediklerini kaydetti.

-USTALARIN TEPKİSİ-

Döner robotunun üretimi sonrası döner ustalarının kendilerine tepki gösterdiğini, bazı restoranların usta tepkisi nedeniyle robot almaktan vazgeçtiğini söyleyen Yüceer, ''Amacımız ustaların elindeki işi almak değil. Biz sadece Türk dönerinin tüm dünyaya yayılmasını, daha fazla tüketilmesini, ülkemizin dönerden daha fazla katma değer sağlamasını istiyoruz. Almanya gibi gelişmiş ülkelerde genç nesil artık döner ustası olmak istemiyor'' dedi.

Şirket olarak şu anda sadece döner robotu ürettiklerini, ayda 100 adet üretim yapabildiklerini, son bir kaç ayda gelen talepler üzerine üretim hattını genişletme kararı aldıklarını söyleyen Yüceer, talep üzerinde döner dışında diğer geleneksel Türk yemeklerinin yapımı için de robotlar geliştirmek üzere çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.


 
Yukarı Alt