1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Türk Bayrağı New York semalarında!'


 1. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@

  Büyük coşkuyla kutlanan gecede Brooklyn belediye binasına Türk bayrağı çekildi.

  - Resim Silinmiş.

  ABD'nin New York kentinin Brooklyn semtinde "Türk Kültür Gecesi" düzenlendi.

  Büyük coşkuyla kutlanan gecede Brooklyn belediye binasına Türk bayrağı çekildi ve bina gece karanlığında kırmızı-beyaz ışıkla aydınlatıldı.

  Geceye 28. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü'ne katılmak için New York'a gelen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile AK Parti Antalya milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Başkanı, Türkiye-ABD Dostluk Grubu
  Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Antalya milletvekili Abdurrahman Arıcı'nın da aralarında bulunduğu milletvekilleri katıldı.

  Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu ile Brooklyn belediyesi tarafından bu yıl beşincisi yapılan kutlama, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz'in ev sahipliğinde düzenlendi.

  Markowitz yaptığı konuşmada, Brooklyn'nin Türkler'in New York'ta en yoğun yaşadıkları semt olduğunu vurgulayarak, New York'taki Türk toplumuyla gurur duyduklarını söyledi.

  - Resim Silinmiş.

  Markowitz esprili konuşmasında "kendisini Türk Yahudisi" olarak gördüğünü söyleyince geceye katılanlardan büyük alkış aldı. Türkiye'nin dünyada en çok turistin gittiği 9. ülke olduğunu vurgulayan Markovitz, kendisinin de
  Türkiye'ye yeniden gitmeyi sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

  Markowitz geceye katılanlara "siz de benim kadar başkan olarak Barack Obama'nın seçilmesinden mutlu musunuz?" sorusunu sorunca salondan alkışlarla "evet" sesleri geldi. ABD Başkanı Obama'nın ilk 100 gününde Ankara'yı ziyaret
  ettiğini, yapılan bir ankete göre Türkiye'de insanların yüzde 40'ının Obama'ya güven duyduğunu belirten Markowitz, bu oranın ABD Başkanı Bush zamanında ise yüzde 10'larda olduğunu söyledi.

  Türkiye'nin AB'ye alınması gerektiğini de belirten Markowitz sözlerinin sonunda, Türkçe, "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" dedi.

  New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da, Brooklyn'in, ABD'de yaşayan Türklerin "başkenti" olduğunu belirterek, burada yaşayan Türk toplumu üyelerinin kendilerini evlerinde hissettiğini söyledi.

  Samsar, Brooklyn'deki başarılı Türk toplumunun Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunduğunu da vurguladı.

  Markowitz'in Türk toplumuna gösterdiği yakınlık ve dostluk için kendisine bir kez daha teşekkür eden Samsar, Markowitz'in Türkler'in gerçek dostu olduğunu kaydetti. Samsar, sözlerinin sonunda geceye katılan herkesi 23 Mayıs'ta Manhattan'da yapılacak 28. Türk Günü Yürüyüşü'ne davet etti.

  Gecede Brooklyn Belediye Binası bahçesinde Amity Okulu Türk folk dansları grubu ve Özbek halk oyunları grupları gösteriler sundular. Büyük beğeni toplayan halk dansları gösterilerini Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve eşi Sema Yazıcı ile geceye katılan milletvekilleri de izledi. Yazıcı, Amity Okulunun Türk kız öğrencileriyle gösterilerinin sonrasında sohbet de etti.

  Gecede New York'ta bulunan "Ali Baba, Liman, Güllüoğlu Baklava, Masal Kafe, Şip-Şak, İstanbul ve Sahara" restoranları Türk ve Amerikalı davetlilere Türk mutfağından örnekler sundular, ayrıca New York Gypsy All-Stars grubu da
  program boyunca müzikleriyle geceye renk kattılar.

  New York Turizm Ataşeliği ve Türk Hava Yollarının Türkiye'yi tanıtıcı broşürler dağıttığı geceye Amerikalılar ve Brooklynliler de yoğun ilgi gösterdi.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017