1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Türk baklavasına Dünya tescili


 1. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe
  [​IMG]
  Gaziantep Sanayi Odası'nın (GSO), baklava için uluslararası tescil başvurusu kabul edildi. GSO'nun uluslararası tescil başvurusu AB Komisyonu tarafından kabul edildi.

  Rumların, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin milli yemeklerinin yer aldığı kitapçıkta baklavayı Kıbrıs Rum tatlısı gibi göstermesinin ardından başlayan tartışmaya son noktayı koyan Gaziantep, bu kapsamda yaptığı çalışmalarını genişletti.

  Baklavanın Türkiye'deki tescilini elinde bulunduran GSO, baklavayı Avrupa ülkelerinde de koruma altına almak üzere yaptığı uluslararası tescil başvurusu AB Komisyonu tarafından kabul edildi. GSO, uluslararası tescil işleminin tamamlanması ile birlikte 27 Avrupa Birliği ülkesinde ve Avrupa Birliği'ne aday ülkelerde Antep Baklavasını tescil ettirme imkânı bulacak. Başvuru, AB Komisyonundaki incelemenin ardından karara bağlanacak.

  Baklavanın coğrafi işaret tescil belgesi, 2008 yılında dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından Ankara'da gerçekleşen bir törenle GSO Başkanı Nejat Koçer'e verilmişti. Tescilin alınmasının ardından GSO tarafından baklavanın tanıtımı ve tescil şartlarını içeren Türkçe ve İngilizce olarak bastırılan 15 bin kitap dağıtıldı. Ayrıca, yine GSO tarafından http://www.antepbaklavasi.com.tr adresli web sitesi hizmete sunuldu.