1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Tüm Pc Sorunları Ve Çözüm Yolları Laptop-Masaüstü


 1. BlackMarshall

  BlackMarshall rank8

  Kayıt:
  11 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Uluslararası Lojistik-Kargo
  Birçok Pc sorunları yüzünden bir sürü konu açılıyor.Buna istinaden bende hepsini bir arada toplayayım dedim.

  Sabit disk sorunlarım var

  Çoğu sistem ATA arayüzlü sürücüler kullanır. (IDE de denilebilir). ATA arayüzü, sürücü, entegre kontrol arabirimi, yassı bir veri kablosu, anakarta entegre bir adaptör içerir. Adaptörde arıza olma olasılığı çok düşüktür. Arızalar genelde kablo kaynaklıdır.

  Kablonun zarar görmediğinden emin olun, sürücü ve anakart tarafını sök-tak yapın. Cevap vermezse kablonuzu değiştirin. Sorun devam ederse sabit diskinizi değiştirin ve işletim sistemi kurarak sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.

  Low-level format

  Eğer yeni diskte bir sorun yoksa orijinal diskinizi onarmaya başlayabiliriz. Bunun için onu formatlayıp tekrar kurmak gerekiyor. Low-level format atın veya üreticinin sağladığı yazılımı kullanın. Bu programlar üretici firmanın veya satıcı firmanın web sayfalarından bulunabilir.

  [​IMG] Sabit diskimde tek bir bölüm var. Varolan verilerimi kaybetmeden nasıl yeni bölüm oluşturabilirim?
  FDISK kullanarak bunu yapmak olanaksız. Sabit disk bölüm yöneticisi yazılımına ihtiyacınız var. Bu gibi yazılımlar arasında kullanımı en kolay olanı Partition Magic Pro'dur. Bu yazılımı http://www.powerquest.com adresinden temin edebilirsiniz.

  Bellek Ram Sorunları

  [​IMG] Sistem Bellek Hataları Veriyor
  Eğer sisteme bir bellek modülü ya da başka parçalar ekler eklemez hatalar başladıysa yaptığınız son değişimi geri alın. Eklenmediyse tüm bellek modüllerini çıkartarak bağlantı yerlerinde oksitlenme durumunu kontrol edin. Uygun bir sıvı kullarak oksitleneden arındırın ve bağlantı yerlerine oksitlenme önleyici bir sıvı sürün.

  BIOS'tan bellek ayarlarının düzgün olup olmadığını kontrol edin (genelde ayarlar otomatik olarak yapılıdır). Anakartınıza ait son BIOS güncellemesini yapın.

  Bir tanesi hariç tüm bellek slotlarnızı boşaltın. Unutmayın ki bellekler çıkartılabilir değilse mutlaka servis hizmeti almanız gerekecektir. Çıkarttığınız belleklerin yerine sağlam durumda başka bellekler bularak yerleştirin. Arızalı belleği bulana kadar bu işlemi tekrar edin. Bu da sonuç vermiyorsa anakart, güç kaynağı veya başka bileşenlerde sorun var demektir. Son olarak işlemcinizi yerine tekrar oturtun ve güç kaynağınızı test edin.

  [​IMG] Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim?

  Yeterli miktarda RAM olduğu sürece yeni bir sabit disk sahibi olmanın en ucuz yolu, bir sanal sürücü yazılımıdır. Bu işi yapabilen araçlar arasında en iyi örneklerden biri RamDisk'tir. Ramdisk, Windows XP Home/Professional, Windows 2000 ve NT sürümlerinde çalışabiliyor. Bu yazılımı http://www.superspeed.com adresinden indirebilirsiniz.

  [​IMG] Modemim çalışmıyor.

  Öncelikle telefon hattınızın "çevir sesi" tonunun iyi olduğundan emin olun. Telefon kablosunu modem ile duvardaki hat çıkışı arasına takın. Bundan sonraki adım kullandığınız modemin tipine göre değişecektir. Dizüstüler aşağıdaki modem tiplerinden birisini veya birkaçını kullanıyor olabilirler.

  ■ Ana kartla entegre modemler. (Dahili modemler)
  ■ 10/100 Ethernet kartı ile tümleşik modemler. (Harici Modemler) Mini PCI kart yuvasına takılırlar. Bu modemler, dahili modemleri etkisiz hale getirir çünkü RJ-11 kapısı bilgisayarın üzerindedir. Ama Mini PCI kart kolayca çıkartılabilir.
  ■ PC Kart üzerine kurulu ya da Card Bus yuvasına takılı modemler. Bu kartlar 10BASE-T veya 10/100 Ethernet kapılarını da içerir.
  ■ USB veya seri yuvalara takılan modemler.


  [​IMG] Modem anakarta entegre ise.

  BIOS ayarlarından modemin aktif olduğuna emin olun. Bazı dizüstülerin Windows tabanlı BIOS ayarlama programı kullandığını unutmayın. (Extended system configuration data - ESCD) temizleme seçeneği varsa bunu mutlaka seçin. Bu tak-çalıştır sürecini baştan başlamaya zorlayarak sistemin yeniden konfigüre edilmesini sağlayacaktır. Herhangi bir çakışma varsa bu aşamada çözülebilir. Eğer modem dahili ise ve siz anakarta bağlı COM (seri) kapıları kullanmıyorsanız seri kapıları kapatarak daha fazla sistem kaynağının açığa çıkmasını sağlayın.

  Eğer modeminiz Mini PCI kartınızın bir parçası ise, kaldırıp baştan kurun. Kartın da bağlantısının olduğundan emin olun. Mini PCI kart aynı zamanda 10/100 Ethernet kartıysa, onun da çalıştığından emin olun. Eğer her ikisi birden çalışmıyorsa bilin ki kart çalışmıyor. Başka bir sistemde çalıştığından emin olduğunuz bir kartı takarak kesin bir kanıya varabilirsiniz

  [​IMG] Modeminiz seri veya USB çıkışa takılıysa

  Çıkışların kapatılmadığından ve çalışır olduğundan da emin olun. USB çıkışında mouse ya da başka bir cihaz çalışıyorsa modemi de destekliyor demektir. Çoğu harici modem ayrı bir AC güç adaptörü gerektirir. Seri veya USB porta taktıktan sonra, güç adaptörünün de takılı olduğundan emin olun.

  Modem sürücülerini kaldırıp baştan kurmayı deneyin. Üreticinin sunduğu en son sürücüleri kullandığınıza emin olun. Eğer modem standart modem olarak tanınıyorsa , satıcısından o modele özel sürücüleri indirin.

  Unutmayın ki modemler elektrik dalgalanmalarından çok kolay etkilenirler. Modeminizi korumak için voltaj sabitleyiciler ve sigorta kullanmanızda fayda vardır. Kötü hava koşullarında mutlaka fişini çekin.


  Klavyem Çalışmıyor 1 Dizüstü Pc ler için.


  Harici bir USB ya da PS/2 klavye takın. Eğer bu çalışırsa, entegre klavye zarar görmüş demektir. Fiziksel bir bağlantı problemi olmasına karşın, kaldırıp baştan kurmayı deneyin.


  Bilgisayarın marka ve modeline bağlı olarak klavyeyi söküp takmak zor olabilir. Bunun için üreticinin web sayfasına bakmanızı tavsiye ederiz.

  Klavyem Çalışmıyor 2 Dizüstü Pc ler için

  Örnek olarak Google'da "Maintenance and Service" site:Compaq.com gibi bir arama yapabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız teknik servisten henüz geldiyse muhtemelen klavye ile anakart arasındaki kablo takılmamış veya zarar görmüş olabilir.

  [​IMG] Dikkat!

  Entegre klavye ile çalışırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Genellikle kırılabilir ince bir kablo, anakartı ve kalvyeyi bağlar. Bu kablo zarar görürse klavyeniz asla çalışmayacaktır.

  Hoparlörümden ses gelmiyor

  Hemen sorun var zannetmeyin. Sadece sesi kısmış ve bu konumda unutmuş olabilirsiniz. Sistem sesini, işletim sistemindeki ses ayarını veya programınızın sesini kontrol ettikten sonra bağlantı kablolarının kontrolüne geçin. Eğer işe yaramazsa, dahili ses sitemini baştan konfigüre edin veya ses kartı sürücülerinizi güncelleyin.  Sistem Kilitleniyor

  Sistemin donması ya da kilitlenip kalması, klasik bir aşırı ısınma belirtisidir. Bu ısınma işlemcide olabileceği gibi, anakart yonga seti, ekran kartı gibi diğer komponentlerde de olabilir.

  Eğer sisteminizi yeni aldıysanız sistem yetersiz soğutma ünitesine sahiptir. Ekstra soğutma için yeni donanım yükseltme gerekebilir. Fakat bunları yapmadan önce soğutma sisteminin arızalı olmadığından, kapatılmadığından emin olun.

  CD/DVD sürücüm çalışmıyor Dizüstü İçin.

  Yıllarca kullandığınız dizüstü bilgisayarın bir anda CD/DVD sürücüsünün bozulması hiç de sürpriz karşılanmayacak bir durumdur.

  Eğer sürücü çıkartılabilir türden ise yuvasında çıkartın ve baştan takın. Eğer bilgisayar kasasına entgre olarak üretilmişse, sürücünüze ulaşarak anakarta bağlantı kablosunun kontrol edin.

  BIOS ayarlarını kontrol edin, bilgisayarınız açılırken ekrana gelen kontrollerde cihazın sistem tarafından bulunup bulunmadığına bakın.


  Not: Eğer CD veya DVD sürücünüz okuyor fakat yazamıyorsa, CD veya DVD yazma yazılımınızın sürücünüzle uyumluluğunu kontrol edin. Gerekirse yazılımı güncelleyin. Windows XP'nin kendi yazılımını kullanıyorsanız bunu engellemek için "Bilgisayarım" ikonundan CD yazma özelliğini kapatabilirsiniz.

  USB Çalışmıyor Dizüstü İçin.

  Eğer USB, işletim sisteminiz tarafınan destekleniyorsa (Windows 95 sürüm A ve Windows NT'nin USB desteği yoktur) BIOS ayarlarınızdan USB çıkışlarınızın açık olduğuna emin olun. Sistem elektriğini kullanan harici cihazları sökün. USB kablonuzu çıkartıp yeniden takın. Birçok USB cihaz, sistem elektriği dışında güce ihtiyaç duyar. Gerekirse bunu da kontrol ederek sistemi baştan çalıştırın.

  [​IMG] Proxy sunucusu ne işe yarar ve kullanmam gerekli midir?

  Proxy, web tarayıcısı gibi istemci uygulamalar ile gerçek bir sunucu arasında duran bir sunucudur ve yazılım ve/veya donanım tabanlı olabilir. Genellikle, işyeri ağlarında ya da servis sağlayıcılar tarafından kullanılır. Gerçek sunucuya yapılan talepleri proxy değerlendirir ve bu talepleri yerine getirmeye çalışır.
  Talebi kendisi karşılayamazsa, gerçek sunucuya iletir. Proxy sunucuların iki temel işlevinden ilki talep edilen dosyaları önbelleğe (cache) alarak sayfa indirilmesindeki performansı artırmaktır. Diğeri ise bazı web sitelerine erişimi engellemektir. Kısacası, Proxy sunucular performans artışı sağlarken erişim kısıtlaması getirebileceği için karar size kalıyor.


  [​IMG] AMD işlemci ve Windows XP kullanıyorum. Genelde gündüz saatlerinde bilgisayarım hiç neden yokken kapanıyor. Sorunun herhangi bir yazılım ve işletim sistemi ile ilgisini kuramadım.

  Anakart BlOS'unda işlemci ısısı ile ilgili bölüme göz atmanızı öneririz. Bu bölümde işlemci belirli bir sıcaklığı geçtiğinde uyarı ve sistemi kapatmayla ilgili seçenekler göreceksiniz. Eğer bu ısı değerleri düşükse (55 derece gibi), özellikle sıcak günlerde işlemci yeterince soğutulamadığı için sistem kendini kapatacaktır. Isı değerlerini artırırsanız bu sorununuz geçici olarak çözülebilir. Kökten çözüm içinse kasayı ve işlemciyi daha iyi soğutmak için daha güçlü ya da ek fanlar kullanmanız gerekir. Yine de işlemcinizi 70 derece ısıda çalıştırmanızı tavsiye etmeyiz.


  Her Hafta Yeni Sorunlar ve Çözümleri Eklenecektir.
   
 2. BlackMarshall

  BlackMarshall rank8

  Kayıt:
  11 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Uluslararası Lojistik-Kargo
 3. 0live

  0live rank8

  Kayıt:
  6 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  727
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ....
  Güzel Topic Olmuş da bi önerim var.

  Dizüstü Sorunlarına Biraz Daha Eklersen Daha Faydalı Olur.
   
 4. zebani2059

  zebani2059 rank8

  Kayıt:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  478
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  büyüyünce doktor olucam ben :D şimdilik bişey olam
  Şehir:
  Pasific'e geri döndüm sürünüyomm :(
  bende bir sorun var belki yardımcı olaiblirsiniz. pc yi kapat idyorum windows kapanıyor ve daha fanlar durmadan tekrar açılmaya başlıyor. neden olabilir bu??(pc masa üstü)
  not:fişini çek demeyin çok kızarımm :D
   
 5. BlackMarshall

  BlackMarshall rank8

  Kayıt:
  11 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Uluslararası Lojistik-Kargo
  Bi Fikrim yok.Format dene