1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

TTF yeni başkanı Mahmut Özgener


 1. Winlerspring

  Winlerspring rank8

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nirvana
  - Resim Silinmiş.

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda, başkanlığı vekaleten yürüten Mahmut Özgener, 202 oyla Türkiye Futbol Federasyo'nun 38. başkanı oldu. TFF Eski Başkanı Hasan Doğan'ın vefatı nedeniyle boşalan Futbol Federasyonu Başkanlığı seçimi için yapılan olağanüstü genel kurulda, 173 delegenin imzasıyla başkan adayı gösterilen Mahmut Özgener, genel kurula katılan 216 delegeden, 202'sinin oyunu alarak başkanlığa seçildi. Seçimlerde 14 oy de geçersiz sayıldı. Seçim sonucunun açıklanmasının ardından, kısa bir konuşma yapan yeni başkan Özgener, kendisine güvenenleri mahcup etmeyeceklerini ve Türk futbolunun daha ileriye gitmesi için çalışacaklarını söyledi.

  MAHMUT ÖZGENER KİMDİR?

  1963 yılında İzmir'de doğan Mahmut Özgener, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Üniversiteden sonra Öz-Ege Tütün A.Ş'de görev almaya başladı. Halen aynı şirketin muharras aza görevini yürütmekte.

  Üç dönem Altayspor Kulübü Başkanlığında bulunan Özgener, Levent Bıçakcı'nın Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde yönetim kurulu üyesi, merhum Hasan Doğan'ın başkanlığındaki Futbol Federasyonu'nda da başkanvekili olarak görev aldı. Mahmut Özgener, Hasan Doğan'ın vefatından sonra 14 Temmuz'dan bu yana vekaleten TFF Başkanlığını yürütüyordu.

  Mahmut Özgener halihazırda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekilliği ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyor. İngilizce ve Fransızca bilen Mahmut Özgener evli ve iki çocuk babasıdır.

  GENEL KURULDAN NOTLAR


  Ankara Swiss Otel'de gerçekleştirilen genel kurul toplantısında yasal çoğunluğa ulaşılarak, divan kurulu oluşturuldu. Divan Kurulu Başkanlığı'na Prof.Dr. Mehmet Helvacı, başkan vekilliğine Şekip Mosturoğlu, sekreterliklere de Fahrettin Curoğlu ve Ali Sürmen seçildiler.

  Divan kurulunun oluşturulmasının ardından 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Divan kurulu başkanı Mehmet Helvacı, daha sonra toplantının gündemini okuyarak oyladı ve kabul edildi.

  143 gün başkanlık koltuğunda oturan ve 5 Temmuz'da Bodrum'da geçirdiği kalp krizi sonrasında yaşamını yitiren Hasan Doğan, bir slayt gösterisi ile anıldı. Slayt gösterisini salonda yer alan delegeler ayağa kalkarak, alkışladı.

  Toplantıda, Bakan Başesgioğlu'nun yanı sıra UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı da yer aldı. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener yan yana oturdular. Dört büyük kulübün başkanları toplantı öncesinde birbirleriyle tokalaştı.

  Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada, Türk futbolunun ekonomik özgürlüğe kavuşmak zorunda olduğunu söyledi. Başesgioğlu, 6 ay içerisinde futbol ailesi olarak hem sevinci, hem de üzüntüyü çok yoğun yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: ''Avrupa Futbol Şampiyonası'nda üstün bir başarı elde eden milli takımımız, hasret kaldığımız olayı bizlere yaşattı. Yapılan bir ankette, kurumların güvenirliliği sıralamasında ilk sıraya (A) Milli Takım yerleşti. Bu güzel başarıyla birlikte kısa bir süre sonra başkanı kaybetme üzüntüsünü yaşadık. Bütün hücreleriyle kendisini futbola adamış bir futbol adamıydı. Çok kısa zamanda çok büyük işler yaptı. Acımız büyük olsa da düştüğümüz yerden kalkıp, misyonumuza devam edeceğiz.''

  Murat Başesgioğlu, bu seçimden sonra da başarılı bir başkan ve yönetimin ortaya çıkacağını umduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:
  ''Bir hayli sorunumuz var. Türk futbolu ekonomik özgürlüğe kavuşmak zorunda. Bunu, devlet, futbol camiası birlikte halledecektir. Kulüpler yasasını çıkararak, kulüplerimizin ekonomik olarak güçlenmesini sağlamamız lazım. Yeni bir yasayla da tam anlamıyla mükemmel olması bakımından bir çabamız var. Yoksa süre bakımından bir sorunumuz yok. Futbol yönetiminin saha içinde ve dışında adil olmasını diliyor ve bu konuda üzerime düşen ne varsa sizinle birlikte koşacağım. Yeni başkanın ve yönetim kurulunun futbol ailesine hayırlı olmasını diliyorum.''

  Genel kurulda konuşan UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik de yasanın bir an önce kabul edilmesi gerekliliğine dikkati çekti. ''Hukuki bazda bir ana statü var, ama bir bacağı kısa'' diyen Erzik, ''Türk futbolunun daha ileriye gidebilmesi için bir yasa metni var. Bunun bir an önce meclisten geçirilmesi, bugünkü çağdaş statünün geçerliliğini sağlayacağı için son derece elzem. Bakanlık gözetim ve denetim yetkisini kaldırılacak bu yasa nedeniyle TBMM'ye teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

  Şenes Erzik, Hasan Doğan'ı geç tanıdığını ve çok sevdiğini dile getirerek, ''Hasan Doğan'ın bıraktığı projeleri yeni başkanla birlikte aynı sevecenlikle ele alırsak, Türk futbolunu daha ileri götürebiliriz. Bu değerli projelere, yeni projeleri ekleyerek, şimdi ileriye gitme zamanı. Federasyonun bugünkü konumu olan sevecenlik, hoşgörü ve barış dolu bir platformda ilerlemeliyiz. FIFA ve UEFA başkanlarının mesajlarını ve taziyelerini iletmek için geldim. Kendileri Türk futbolunun başarılarının devamını dilediler'' diyerek sözlerini tamamladı.

  TFF Başkan Adayı Mahmut Özgener ise olağanüstü genel kuruldaki konuşmasında, ''Türk futboluna güven ve adaleti sağlamak için yola çıktık'' dedi. 5 Temmuz akşamının Türk futbol ailesinin üzüntüyle karşılaştığı bir gün olduğuna dikkati çekerek, ''Değerli başkanımız Hasan Doğan'ı kaybetmenin üzüntüsünü tüm milletçe yaşadık. Rahmetli başkanımız Hasan Doğan ile başladığımız bu yolda Türk futboluna güven ve adalet olgusunu yerleştirmek için önemli adımlar attık. Bizler çıtayı iyi bir yere çıkardık. Bundan sonra da hiçbir şahsi davranışın olamayacağı ve bu çıtayı ancak yukarı çıkarabilecekleri bir ortam hazırladık'' diye konuştu.

  Projeler için destek veren kulüp temsilcilerine teşekkür eden Özgener, şunları söyledi: ''Hasan Doğan'ın başlattığı projeleri devam ettirmedeki kararlığımıza verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ederim. Tek amacımız Türk futboluna hak ettiği değeri sağlamak. Türk futbolu için çalışmalarımızın 6 aylık döneminde nasıl yürüdüysek, bundan sonra aynen devam edeceğiz. Türk futbolunun ulusal alandaki başarısının yolu kurumsallıktan geçiyor. Bunun için de attığımız adımları devam ettireceğiz. Futbol Federasyonu bünyesinde olan kurullar federasyona hizmet için değil, kulüplere hizmet etmek için vardır. Kurullarımızın verdiği kararlar ne kadar az speküle edilirse, o kadar başarılı olur. Kurullarımızın başarısı, kulüplerimizin bize ve kurullarımıza vereceği destekle doğru orantılıdır.''

  Özgener, Türk futbolunda şeffaflığın yolunu da açtıklarını anlatarak, ''Yapılan tüm ihaleleri açık ve şeffaf bir biçimde gerçekleştireceğiz. Futbol takımlarımızın şortlarına da reklam almalarına izin vererek, kulüplerimizi maddi bakımdan rahatlatmayı düşündük. Türk futboluna güven ve adaleti sağlamak için yola çıktık. Bu yolda hiç taviz vermeyeceğiz. 14 ilde yapılan bir ankette Türk toplumunun güvendiği kurumlar arasında (A) Milli Takımın ilk sırada yer alması milletçe futbol ailesine ne kadar güvendiğimizin açık bir örneğidir'' şeklinde konuştu. Başkan adayı Mahmut Özgener, eylül ayında Ermenistan maçıyla başlayacak Dünya Kupası grup elemeleri maratonunu da başarıyla tamamlayacaklarını ifade ederek, sözlerini, ''Elemelerin Dünya Kupası'na katılmamızla sonuçlanacağından hiç kuşkumuz yok'' diyerek tamamladı.

  Bu arada, konuşmaların ardından yeni başkanı belirlemek üzere delegelerin oy verme işlemi başladı. 173 delegenin imzasıyla Mahmut Özgener tek aday olurken, kulüpler birlikleri Özgener'i desteklediklerini daha önce açıklamışlardı.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017