Uzun zamandan sonra tekrardan merhabalar herkese ,

Çok eskiden beridir üyesi olduğum , moderatörlük yaptığım siteyi hala ayakta hala dinamik görmek çok mutlu etti beni <3

Arkadaşlar lafı uzatmadan konuya geçeceğim direk , bilgisayar toplamak için vatan'dan parçalar seçtim fakat hayatımda ilk defa bilgisayar toplayacağım için parçaların birbiri ile uyumlu olup olmadığını bilmiyorum bu konuda yardımcı olmanızı rica edeceğim ,

Parlaçaları aşağıda belirtiyorum ;

İŞLEMCİ ;
AMD Ryzen™3 3200G Soket AM4 + Wraith Stealth 3.6GHz - 4GHz 6MB 65W 12nm İşlemci
ANAKART :
ASUS EX-A320M-GAMING AMD A320 AM4 Ryzen™ DDR4 3200(O.C.) MHz USB 3.0 Anakart
EKRAN KARTI :
ASUS RX570 ROG STRIX 4GB GDDR5 OC 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
RAM :
GSKILL 16GB (1x16GB) RipjawsV Red DDR4 3000MHz CL16 1.35V Single Ram
POWERSUP :
RAMPAGE RMP-500-80P 500W 80PLUS 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI
KASA :
FRISBY FC-9285G USB 3.0 Midt ATX 3x120mm LED FANLI KASA
MONİTÖR :
LENOVO D24F-10 23.6'' 144Hz 1MS(MPRT) LED MONİTÖR
HARDDİSK:
WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
KLAVYE MAUSE VE KULAKLIK :
RAMPAGE RM-K1 PULSAR USB 7.1 SURROUND+TİTREŞİM RGB IŞIK EFEKTLİ OYUNCU KULAKLIK
Rampage KM-R1 Makrolu Ledli Gaming Klavye + Mouse Set

Sistemin Maliyeti yaklaşık olarak : 5000 TL

Ek olarak önerilerinize açığım teşekkür ederim.

Anakart Önerim : Gigabyte B450M Anakart Fiyatı - Vatan Bilgisayar (RGB Fusion) Destekli bu önemli bir unsur olabiliyor sırf bu özellik yok diye anakart upgrade eden var. Ayrıca Gigabayte çok iyidir anakart konusunda.

işlemci de alabiliyorsan Ryzen 5 x2600 veya 3400 tercih et.

Ekran kartını 4gb seçmişsin işlemci için yetersiz kalabilir, ryzen gerçekten ekran kartı ile beraber performans gösteren bir işlemci.
En azından SAPPHIRE 11266-66-20G Ekran Kartı Fiyatı- Vatan Bilgisayar bunu öneririm. Sapphire sadece amd ekran kartı üretmektedir, bu anlamda kendini kanıtlamış.

İleride bir 16gb daha ram almayacaksan tek ram yerine 2x8 öneririm.

Rampage ve buna benzeyen markaları tercih etmek yerine, Razer, HyperX , Logitech, Cooler Master gibi markaları düşün kullanım olarak upgrade ihtiyacı his etmeyeceksin.
Boşuna para verirsin Rampage ve benzeri ürünlere. Madem düşük bir bütçen var mouse olarak önerim Cooler Master CM110 RGB Optik Gaming Mouse | ITOPYA
Klavye olarak da logitech Logitech G213 Prodigy RGB Oyuncu Klavye 920-008094 40135 | Trendyol

Son olarak sistemine mutlaka SSD ekle. Özellikle sana önerdiğim anakartta da M2 SSD yuvası mevcut
Adata XPG SPECTRIX S40G RGB 256 GB M.2 SSD 3500/1200 MBs AS40G-256GT-C | Trendyol Sistemini bu SSD üzerine kurdun mu canavar gibi bir pc sahibi olursun.
Özellikle bu SSD ler çağın en iyi teknolojisi yazma okuma oranlarına dikkat et :wink1:

ps: Vatan, ürünler diğer şirketlerden daha tuzlu satabiliyor. Bütün ürünleri internetten araştır. fiyatlarından SSD parasını belki çıkarırsın :saygilar:
Tek önemli uyarım hangi işlemciyi alacaksan Anakart sipariş vermeden önce satıcı firmaya aldığın işlemciyi söyle ona göre bios güncellemesi yapsınlar benim gibi elinde bütün ürünler ile anakartı bekleme :)

Son düzenleme:
Anakart Önerim : Gigabyte B450M Anakart Fiyatı - Vatan Bilgisayar (RGB Fusion) Destekli bu önemli bir unsur olabiliyor sırf bu özellik yok diye anakart upgrade eden var. Ayrıca Gigabayte çok iyidir anakart konusunda.

Ekran kartını 4gb seçmişsin işlemci için yetersiz kalabilir, ryzen gerçekten ekran kartı ile beraber performans gösteren bir işlemci.
En azından SAPPHIRE 11266-66-20G Ekran Kartı Fiyatı- Vatan Bilgisayar bunu öneririm. Sapphire sadece amd ekran kartı üretmektedir, bu anlamda kendini kanıtlamış.

İleride bir 16gb daha ram almayacaksan tek ram yerine 2x8 öneririm.

Rampage ve buna benzeyen markaları tercih etmek yerine, Razer, HyperX , Logitech, Cooler Master gibi markaları düşün kullanım olarak upgrade ihtiyacı his etmeyeceksin.
Boşuna para verirsin Rampage ve benzeri ürünlere. Madem düşük bir bütçen var mouse olarak önerim Cooler Master CM110 RGB Optik Gaming Mouse | ITOPYA
Klavye olarak da logitech Logitech G213 Prodigy RGB Oyuncu Klavye 920-008094 40135 | Trendyol

Son olarak sistemine mutlaka SSD ekle. Özellikle sana önerdiğim anakartta da M2 SSD yuvası mevcut
Adata XPG SPECTRIX S40G RGB 256 GB M.2 SSD 3500/1200 MBs AS40G-256GT-C | Trendyol Sistemini bu SSD üzerine kurdun mu canavar gibi bir pc sahibi olursun.
Özellikle bu SSD ler çağın en iyi teknolojisi yazma okuma oranlarına dikkat et :wink1:

ps: Vatan, ürünler diğer şirketlerden daha tuzlu satabiliyor. Bütün ürünleri internetten araştır. fiyatlarından SSD parasını belki çıkarırsın :saygilar:
Tek önemli uyarım hangi işlemciyi alacaksan Anakart sipariş vermeden önce satıcı firmaya aldığın işlemciyi söyle ona göre bios güncellemesi yapsınlar benim gibi elinde bütün ürünler ile anakartı bekleme :)
Yorum ve öneriler için çok teşekkür ederim , dediğim gibi hiç anlamıyorum bu konularda .

5000TL bütçem var full set olarak(monitör , kasa , ram vb herşey ) liste tavsiyesi vermeniz mümkün müdür acaba?

Paylaştığın linkleri sepete ekledim , bugün sipariş vermeyi düşünüyorum yaklaşık 2 haftadır araştırma yapıyorum ama henüz net bi sepet oluşturamadım

Yorum ve öneriler için çok teşekkür ederim , dediğim gibi hiç anlamıyorum bu konularda .

5000TL bütçem var full set olarak(monitör , kasa , ram vb herşey ) liste tavsiyesi vermeniz mümkün müdür acaba?

Paylaştığın linkleri sepete ekledim , bugün sipariş vermeyi düşünüyorum yaklaşık 2 haftadır araştırma yapıyorum ama henüz net bi sepet oluşturamadım
Benim gönderdiğim yerlerden sipariş etmek zorunda değilsiniz kaba taslak ürün ismi yollamak için link ekledim
Ben pc toplarken fiyat karşılaştırması yapa yapa, 300-400 lira tasarruf etmiştim.
edit :
burayı bir incele.

Bütün ürünleri vatandan topladığımda 5800 fiyat çıkıyor , ek olarak başka siteleride kullandığımda fiyat 5400 e düşüyor .

Teşekkür ederim tavsiyeler için inceleyeceğim hemen

Güncel +

Bu sistem hakkında yorumlarınızı merak ediyorum , sizce bunu mu almalıyım yoksa kendi oluşturduğum parçalar daha mı iyidir?

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
- Kesinlikle ssd eklemelisin.
- Anakartı m2 ssd desteği olan bir anakart seçmelisin.
- Ekran kartını nvidia seçerdim.
- 21 kasımda bir çok yerde black friday indirimleri olacak, oradan toplarsan baya ucuza gelir.

Teknobiyotik kasasının içeriğini beğendim ama fiyat uygun mudur buna senin bakman lazım, özellikle black friday'de bakman lazım.
Bu arada teknobiyotik kasasında, çok fazla gereksiz ışık var eğer odana koyacaksan geceleri sıkıntı yaratabilir.
Birde anakartı m2 ssd destekli bir anakart seçmişler ama garip bir şekilde gidip normal ssd koymuşlar, çok güzel m2 ssdler var uygun fiyatlara ben olsam onları tercih ederdim.

Son düzenleme:
Takımı
Besiktas
Bencede ryzen 5 tercih et.Ben Ryzen 3 1300x kullanıyorum,yeni nesilleri nasıl bilmiyorum ama ilk başlarda memnunken şuan hiç memnun değilim zamanla performansı düştü.

Bencede ryzen 5 tercih et.Ben Ryzen 3 1300x kullanıyorum,yeni nesilleri nasıl bilmiyorum ama ilk başlarda memnunken şuan hiç memnun değilim zamanla performansı düştü.
Ryzen 5 2600x 2 sene olacak, en ufak bir drop olmuyor hatta benchmark diyor ki GTX1060 Ryzen 5 2600x için yetersiz.
favori bir işlemci pozisyonunda, 3000x ler tabii ki yeni teknolojisi ile daha çok ilgi çekiyor ama bu fiyata alınacak en iyi işlemci olabilir 2600x

Takımı
Besiktas
Alıntı
Ryzen 5 2600x 2 sene olacak, en ufak bir drop olmuyor hatta benchmark diyor ki GTX1060 Ryzen 5 2600x için yetersiz.
favori bir işlemci pozisyonunda, 3000x ler tabii ki yeni teknolojisi ile daha çok ilgi çekiyor ama bu fiyata alınacak en iyi işlemci olabilir 2600x
İşe girdiğimde direk edineceğim ryzen 5,oynadığım bütün oyunlarda cpu kullanımı %95-100 aralığında oluyor ve deli takılıyor.

Takımı
Seçiniz...
Fiyat için itopya.com 'a bakabilirsin.
Tüm streamer'lar, vlog çekenler, fenomen isimler buradan alışveriş yapıyor.
KendineMüzisyen, Elrean, Mithrain, CodeMarco, 10000DAYS, WtcN, zSuat vb.

Takımı
Seçiniz...
Ryzen3 İşlemci, 16GB Ram, 240GB SSD, 500GB HDD, 21,5" Monitör, Tower Kasa, Gigabyte mATX Anakart, 600W 80+ Power Supply vb.

Şurdan bakabilirsin senin için topladığım sisteme;

Tüm yorumlar için teşekkür ederim ,

Bu sistemi satın aldım(SSD'yi Mikro 500GB'a yükselterek) elime ulaştıktan sonra tekrar bilgilendirme yapacağım :)

Takımı
Seçiniz...
Tüm yorumlar için teşekkür ederim ,

Bu sistemi satın aldım(SSD'yi Mikro 500GB'a yükselterek) elime ulaştıktan sonra tekrar bilgilendirme yapacağım :)
Sadece ssd'yi mi 500 yaptın? Ekran falan ekledin mi?

Bilgisayar geldi , oyun denemelerini yapıyorum .

Şimdilik çok güzel 5-6 saniye de reset atıyor kendine , oyun FPS değerleri güzel

Takımı
Seçiniz...
Bilgisayar geldi , oyun denemelerini yapıyorum .

Şimdilik çok güzel 5-6 saniye de reset atıyor kendine , oyun FPS değerleri güzel
ssd sıfır, bırakta hemen açılıp kapansın
kullandıkça yazım sınırı var, ondan sonra mallaşmaya başlayacak
tabi bu dediğim 5 sene+ :D

Yukarı Alt