EnDZoNe

Facebook oyunları her tür oyunseveri kendine çekmeye çalışıyor. Bir çok eski oyunun yavaş yavaş Facebook'a uygun versiyonlarının çıkacağı söyleniyor. Elbette çok fazla görsellik beklemeden, oynanabilirlik üzerine yapılacak işler olacak.

Eskiden beri Cm serisini takip eden bir oyuncu olarak buna benzer işlere de yıllarca elimi uzattım. Bir çok firmanın çıkartığı çeşitli oyunlara bulaştım. Tabii ilk göz ağrısını bırakamadım taa ki bilgisayarım çıkan oyunları kaldıramamaya başladığından beri. Ondan sonra tarayıcı tabanlı bazı menejerlik oyunlarına yöneldim. Hattrick.org gibi onlarda da pek tutunamadım. 1.5 sene oynadıktan sonra bıraktım. Şimdi ise yeni bir oyuna takıldım bir kaç gündür oynuyorum. Oyunun adı Top Eleven Football Manager. Facebook üzerinden oynanabilen bir menejerlik(managerlik yazmak cidden saçma geliyor böylesi daha iyi ve doğrusu bu) oyunu.

Oyunda bir çok temel menejerlik hamlesini yapabiliyoruz. Bilet fiyatlarından, tesis düzenlemesine, antreman programından taktik dizilişe kadar. Oyun açılırken takımınızın amblem ve bayrak tasarımını da biz yapıyoruz ve renklerini seçiyoruz. Gerçek oyuncularla oynayamıyoruz ne yazık ki. Telif hakkı gibi sorunlardan uzaklaşmak ve oyunun oynanabilirliğini etkilememek adına doğru bir hamle gibi görünüyor.

Taktik ekranı alışılagelmiş bütün menejerlik oyunlarından aşina olduğumuz bir şekilde düzenlemiş. Cm etkisi burada açık bir şekilde gözlenebiliyor. Özellikle "Order" sekmesinde olan ayarlar neredeyse Cm serisinden alınmış gibi. Bu tarz özellikler menejerlik oyuncuları ile arasında ortak bir dil oluştuğundan dolayı önemli olabilir.

Transfer ise açık artırma usulü yapılıyor. Transfer listelerinde olan oyunculara elinizde bulunan teklif hakkına göre belli sayıda teklif yapabiliyorsunuz. Bu teklif hakları altın sarısı renk ile gösterilmiş ve oyunun para kazandığı yer ise burası. Teklif hakkı satın alabiliyorsunuz ama Facebook Credits ile uyumlu olmadığı için satın alma ve deneme işini kullanamadım. Sms ve kredi kartı ile satın alma opsiyonu var.

Maçlarımız her gün olmakta. Malum futbolcularımızın belli bir dinleme süreleri var onlara ortalama bir gün süre içinde dinleniyorlar. Gün içinde hazırlık maçları da alabiliyoruz. Maç ekranında ise yine menejerlik oyunlarının vazgeçilmez unsurlarından text tabanlı anlatım var. Halen bazı geliştirmeler yapılıyor oyunda yakın zamanda istatistik sayfalarında da ulaşabileceğiz.

Cm serisinin yıllardır eksik olduğu düşündüğüm yerlerden biri olan sponsorluk ve tesis geliştirme olayını burada hiç de fena olmayan bir şekilde düzenlemişler. Forma sponsoru ve reklam panoları için ayrı ayrı sponsorlar ile anlaşabiliyoruz. Tesislerimizi ise sürekli geliştirme imkanımız var. Cm'de olduğu gibi yönetimden ricada bulunarak değil de parayı basarak bu düzenlemeleri yapıyoruz.

Son olarak boş vakti bol olanlar için iyi bir sosyal oyun alternatifi olabilir. Yazıda değinmedim bir çok güzel özellik daha yakalayabilirsiniz siz de bir denemenizde yarar var. Cm havasını yakalayamasınız da biraz vakit geçirmek için farklı bir sosyal oyun deneyimi. Hattrick.org ile bir süre oynamış olan kişiler bu oyuna çabuk alışacaklardır eminim. Bu oyun Avrupalı bir oyun firmasının elinde çıkmış bir oyun olması da ayrı bir şey Abdli ve Asyalı oyun geliştiricilere alışmıştık lakin bu farklı bir isim farklı bir görüş olabilir sosyal oyun piyasası için. Nordeus firmanın ismi, isme tıklayıp ulaşabilirsiniz. Microsoft mühendislerinin kurduğu bir firmaymış kendisi. İlk açıldığında şirket hikayesi açılıyor.

Not : Eğer bir oyun blogunuz varsa bu tarz yazıları (sosyal oyunlar hakkında) yayınlamak gibi bir hedefiniz varsa arada bir sizin için yazabilirim bir ulaşırsanız bakarız bir şeyler :p

Not : Townster kapalı betadan çıksın onun hakkında da bir şeyler yazacağım bizim toprakların oyunu yazmazsak olmaz.

Saygılar.

Not: Alıntıdır.

Uygulama Linki:
http://www.facebook.com/?ref=home#!/topelevengame

Yukarı Alt