1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   erix

TOKİ evlerinde tapu şoku


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  Samsun'da 2001 yılında hak sahiplerine teslim edilen TOKİ evlerinde taraflar mahkemelik.

  [​IMG]

  Samsun’da yapımına 1998 yılında başlanan ve 2001 yılından itibaren de hak sahiplerine teslim edilen TOKİ evlerine, Orman Genel Müdürlüğü tapu iptal davası açtı. Bu zamana kadar borcunu ödeyip tapusunu alan 83 kişi ile TOKİ hakkında açılan tapu iptal davasının görülmesine Samsun 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya katılan daire sahipleri şaşkın olduklarını belirterek, "10 yıldır burada oturuyoruz. Madem burası orman arazisi, TOKİ nasıl buraya ev yapıyor. Bizim suçumuz ne?" diye tepki gösterdi.

  Samsun’un Atakum İlçesi Büyükoyumca Köyü’ne TOKİ tarafından 1998 yılında toplam bin daire yapımına başladı. 2001 yılında inşaatlar bitince, daireler sahiplerine teslim edildi. Geçen zaman içeresinden borcunu ödeyen 83 kişi de tapularını aldı.

  Ancak Orman Genel Müdürlüğü, TOKİ’nin yaptığı evlerin orman arazisi sınırları içinde kaldığını belirterek geçen Mart ayında Samsun 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde tapularını alan 83 kişi ile tapularını almayanlar ile TOKİ hakkında tapu kaydının iptali davası açtı.


  KONUT SAHİPLERİ ŞAŞKIN

  Yıllardır kendilerinin bildikleri dairelerinde oturan kişiler mahkeme celbini görünce şaşkına döndü. Bugün hakim karşısına çıkan bazı daire sahipleri, uygulamada kendi hatalarının olmadığını dile getirdi. Duruşma çıkışında da açıklama yapan 53 yaşındaki Nizam Topuz, "Yıllardır burada oturuyoruz. Bu evleri biz yapmadık ki. Devlet yaptı. Bu zamana kadar Orman Genel Müdürlüğü neredeydi. Burası orman arazisi ise neden TOKİ’nin ev yapmasına izin verdi. Neden bize tapularımızı verdiler. Yaklaşık 100 bin TL ödeyip güçlükle ev aldık. Onu da elimizden alacaklar" dedi.

  60 yaşındaki Şener Yıldız da, "Tapuları alırken bir problem var mı yok mu diye sorduk. Hiç bir sorun yoktu. Devletin bir kurumunun yaptığından diğer bir kurumunun haberi yok mu? Bizim suçumuz ne bilmiyoruz" diye konuştu.

  1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşma ,gelmeyen tapu sahiplerinin dinlenmesi için ertelendi.