1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Titanik neden battı? İşte yeni senaryo!


 1. Schweppes

  Schweppes rank8

  Kayıt:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.993
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  İzmit/Merkez
  [​IMG]

  Buzdağına çarptıktan sonra batan Titanik yolcu gemisinin batma nedeni hala tartışılıyor.

  Buzdağına çarptıktan sonra 25 Nisan 1912’de okyanusun sularına gömülen Titanik yolcu gemisinin batma nedeni uzmanların kafasını hala meşgul ediyor.

  Uzmanlar o dönemde batması imkansız olarak gösterilen dev geminin buzdağına çarptıktan sadece birkaç saat sonra batma nedeninin perçin çivilerinin sağlam olmamasına bağlı olabileceği görüşünü ortaya attı.


  Amerikalı bilim adamı Timothy Foecke 17 Eylülde Discovery Channel’da yayımlanan bir belgeselde görüşlerini anlattı. Foecke perçin çivileriyle ilgili bir deneyden söz ederek bu çivilerin orijinalleri ile buzdağına çarpmadan sonraki halinin kıyaslandığı bu deneyin çivilerin yeterince sağlam olmadığını düşündürdüğünü ifade etti.


  Foecke ile birlikte çalışan Jennifer Hooper McCarty de geminin enkazından alınan perçin çivilerinin zayıflığından yola çıktıklarını söyledi.


  Geminin inşaatında yetersizliklere ilişkin teoriler daha önce de dile getirilirken Foecke Geminin enkazından çıkarılan parçaları 48 saat inceledikten sonra perçin çivileriyle ilgili bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Perçin çivilerinin büyük bölümü dökme demirdendi saf demir ve bugünkü cam telinin atası olan bir başka maddenin dengeli olmayan bir karışımını içeriyordu. Bu çivilerin o dönemde piyasanın en kaliteli çivileri olduğunu varsayarsak o zaman kaç tona dayanıklı olduklarını ölçtük ve sadece 4 tona dayandıklarını gördük dedi.


  İngiliz demirci Chris Topp’tan yardım aldıklarını belirten Foecke Olimpik ve Titanik adlı gemileri inşa eden Harland ve Wolff’un teknolojinin sürekli değiştiği ve geliştiği bir ortamda belki de yeterli deneyimi olmayan birçok müteahhitle çalışmış olduğunu ve perçin çivilerinin yeterince sağlam olmadığını bilecek imkanlara sahip olmadıklarını söyledi.


  Carpathia gemisinin Titanik’in yardımına ancak birkaç saat sonra gelebildiğini hatırlatan Foecke buzdağına çarpan yolcu gemisinin biraz daha su yüzünde kalabilmesi halinde kazada ölenlerin çoğunun kurtulabileceğini ifade etti ve Yani sorun geminin batıp batmaması değil ne kadar zamanda battığını bilmek dedi.