1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

"TİB dışarıdan izlenemez!"


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  "TİB dışarıdan izlenemez!"

  BTK, "TİB'in milyon dolarlar harcayarak yabancı yazılım aldığı ve güvende olmadığı" iddialarını yalanladı

  [​IMG]

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu , TİB'in yerli olmayan teknoloji ve yazılım kullandığı ve bu nedenle de dışarıdan erişime açık olduğu yönünde çıkan haberlere karşı internet sitesinde açıklama yayınladı. TİB'in kullandığı yazılımların menşeini ve güvenliğini sorgulayan iddialara verilen cevap şöyle:

  "Bazı basın yayın organlarında, bir ülkenin birçok başka ülkeyi dinlediğine dair dış kaynaklı haber, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın da dinleme ile ilgili sistemleri milyon dolarlar ödeyerek bu ülkeden aldığına dair köşe yazısı olarak yer almaktadır.
  5397 sayılı Kanun ve ilgili kanunlar çerçevesinde, Türkiye’ de telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi iş ve işlemlerinin tek merkezden yürütülmesini sağlayan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, kuruluşundan bu güne kadar, hiçbir zaman işletim sistemleri, veri tabanları gibi genel yazılımlar dışında özellikle iletişimin denetlenmesi işi ile ilgili yerli olmayan yazılımlar kullanmamıştır. İlgili Kanunlar ve mahkeme kararları kapsamında ihtiyaç duyulan verilerin toplanması için yine belli güvenlik prosedürleri çerçevesinde uzak sistemlere erişilmekte, ancak hiçbir dış unsurun TİB sistemlerine erişmesine izin verilmemektedir.
  Özellikle iletişimin denetlenmesi ile ilgili olarak, TİB bünyesinde çalışan mühendisler ile tamamen türk mühendislerden oluşan yerli firma çalışanlarının ortak yürüttükleri ar-ge projeleri kapsamında geliştirilen yazılımlar ve hatta donanımlar kullanılmaktadır.
  Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."