Takımı
Besiktas

Thomas Edison

Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 – ö. 18 Ekim 1931) 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir. Yine de Edison elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. Patentlerinin çoğu Amerika'nın haricinde Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarına da sahiptir.

Buluşları

Elektrik ampulün 223898 numaralı ve 27 Ocak 1880 tarihli patent belgesi.

1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti.Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Bu muhteşem bilim adamını, saygıyla anıyoruz. :buddha: :buddha:

Takımı
Besiktas
hanry006 demiş ki:
ya bırak elektrıgı buldu parasını bız oduyoruz summer2:

PS:Şaka la o olmasaydı karanlıkta sro oynardık :mrgreen:
Di mi makara: makara: Mum ışığında tv felan :uyku:

ilk olarak çoğu şeyi yanlış biliyorsunuz o sadece ampulu buldu nasıl mı elektrik ztn vardı elektrikle ışık yapabiliyorlardı ama oksijenle tepkimeye girince metaryeller eriodu Edison ve başka bi bilim adamı ile beraber ampulu yapmıştır ve o bilim adamı ismini hatırlamıyorum edison çok sahtekar bi insan oldugu içinmiydi tam hatırlamıyorum ama bişeyden dolayı nobel ödülünü almamıştır ve Thomas Edison Bir YAHUDİDİR bu yüzden kitaplarda hep edison var.Daha çok şey var ama anlatamıyorum sadece şunu bilin Thomas Edison Bir Yahudidir.Yahudiler şuan dünyayı ele geçirmiş durumdadır ve heryerde yahudi bilim adamları vardır bakın bakalım hiç okul kitaplarında türk bilim adamları,müsliman bilim adamları var mı ??????? Siz buraya gelmiş elin yahudisini saygıyla anıyosunuz..... Belki Ban atıcaksınız ama bunlar doğrudur. (Not bunu yazdıntan sonra ip mi deiştirdim Muhsin YAZICIOĞLU , Turgut ÖZAL ve nice insanlar gibi Araba Kazasına ve daha değişik oyunlara gitmiyeyim...) Ve şunuda bilin Yahudiler 200 Yıl Önce Bu planı Yapmıştır belki daha önce şuan dünya onların elinde ve Türkiye nin yararına konuşan herkez araba kazasına gidiyor ya da uçağı düşüyor.

furkanuss demiş ki:
ilk olarak çoğu şeyi yanlış biliyorsunuz o sadece ampulu buldu nasıl mı elektrik ztn vardı elektrikle ışık yapabiliyorlardı ama oksijenle tepkimeye girince metaryeller eriodu Edison ve başka bi bilim adamı ile beraber ampulu yapmıştır ve o bilim adamı ismini hatırlamıyorum edison çok sahtekar bi insan oldugu içinmiydi tam hatırlamıyorum ama bişeyden dolayı nobel ödülünü almamıştır ve Thomas Edison Bir YAHUDİDİR bu yüzden kitaplarda hep edison var.Daha çok şey var ama anlatamıyorum sadece şunu bilin Thomas Edison Bir Yahudidir.Yahudiler şuan dünyayı ele geçirmiş durumdadır ve heryerde yahudi bilim adamları vardır bakın bakalım hiç okul kitaplarında türk bilim adamları,müsliman bilim adamları var mı ??????? Siz buraya gelmiş elin yahudisini saygıyla anıyosunuz..... Belki Ban atıcaksınız ama bunlar doğrudur. (Not bunu yazdıntan sonra ip mi deiştirdim Muhsin YAZICIOĞLU , Turgut ÖZAL ve nice insanlar gibi Araba Kazasına ve daha değişik oyunlara gitmiyeyim...) Ve şunuda bilin Yahudiler 200 Yıl Önce Bu planı Yapmıştır belki daha önce şuan dünya onların elinde ve Türkiye nin yararına konuşan herkez araba kazasına gidiyor ya da uçağı düşüyor.
Bu kadar uzun yazmana gerek yoktu. Saygıyla Anıyoruz desen yeterdi :twisted:

He bide dizilerin hepsine bakın bakalım aileyle alakalı bişey var mı herkez bir birine bağırıo yahudilerin inancında türkler onları yokedicek ve gerçektende olucak bu (bence) bu yüzden türkleri yoketmeye çalışıyorlar dizilerin hepsinde mesaj veriyolar kıskanç ol ,camiye gitmeye ne gerek gitmesende olur(camiye giden bi dizi karekteri hiç gördünüz mü çok merak ediyorum?, karın kocan seni aldatıyor inanma , yahudi sembolleri ,evlenmene gerek yok istedigin zaman hamile bırak , kızdıgın zaman bağar haklı çıkarsın bi devleti yoketmek istiosan aileleri yoket bu kadar basit ! Bu arada PKK kim biliomusun bi hiç kürtlerden oluşan bi saçmalık kürtler salaktır ciddiyim %90 salaktır bunuda Öcalan söylemiş eskiden bunu yakaladıklarında idam edilcem die ötmeye başlamış nedense yakalandıktan sonrada idam kaldırıo .... PKK israil yardım etmese bi halt edemez adamlardan amerikan yapımı silahlar çıkıo mantıklı ALLAH için Sadece şunu söylüyorum Yahudiler heryerde.

Punk demiş ki:
furkanuss demiş ki:
Bu kadar uzun yazmana gerek yoktu. Saygıyla Anıyoruz desen yeterdi :twisted:
şakamısın sen yahudi diyorum bunlar gerçektir isterseniz inanın isterseniz inanmayın elektrik ztn vardı sadece o mucit bilim adamı değil

Yukarı Alt