1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Teşekkürler Anonymous !


 1. SubDue

  SubDue olduser

  Kayıt:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.566
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Yapı Dekorasyon
  Şehir:
  İsviçre / Biel
  Son yıllarda adından pek çok kez bahsettiren Anonymous ( Anonim ) dünyaca ünlü hacker grubudur ve türklere yardım etmek için sesleniyorlar.5 Kasımda ise facebook'a saldıracaklarını söylediler.

  Anonymous Türk haber kanallarında.

  Link : http://www.facebook.com/video/video.php?v=182518758480017&oid=129997103698363&comments

  Anonymous Istanbul'da

  Anonymous Istanbul - 15.01.11

  Link : http://www.youtube.com/watch?v=zQRHUqkZ2pI

  Anonymous'dan Türkiye'ye mesaj


  Link : http://www.youtube.com/watch?v=i2uyWNA9-3k

  Anonymous Türkiye Basın Açıklaması No:1
  anonymoustr
  June 11th, 22:49
  Merhaba Türkiye,

  Bu metin; Anonymous oluşumu Türkiye üyeleri tarafından hazırlanan basın bildirisidir. Bu basın bildirisinde, sizlere oluşum hakkında bir miktar bilgi verecek, Türkiye'de uygulanacak sansür gerçeğine karşı düzenlenen operasyonu açıklayacak, bazı basın yayın organlarında yer verilen yanlış bilgilendirmelerin altını çizecek ve operasyon ile ilgili olarak hedeflerimiz, beklentilerimiz ve de bundan sonrasında nasıl bir yol izleneceği gibi stratejik kararları birinci ağızdan ileteceğiz.

  Tüm bunlardan önce, Anonymous oluşumunun 12 Haziran 2011 seçimleri süresince Türkiye Operasyonuna arada verdiğini ve seçimler bitip sonuçlar açıklanana kadar operasyon yapılmayacağı kararının kesin olarak alındığını siz Türk halkına ve basın mensuplarına önemle iletmek isteriz.

  Anonymous oluşumu; küresel bir yapılanma olup özellikle Wikileaks belgelerinin açıklanmasına destek olması ve ambargo ilan etmiş olan Paypal, Visa ve MasterCard gibi kurumlara karşı operasyon düzenlemesi ile adını duyurmuştur. Bunun yanı sıra, pek çok ülkede özgürlükleri sansürleyen ve gerçekleri halktan gizleyen kurum ve kuruluşlara karşı uyarı amaçlı operasyonlar gerçekleştirerek sistemin yanlış işleyişi ve sansür gerçeğini tüm insanların gözleri önüne sermiştir.

  Sizlerin de bildiği gibi, Anonymous oluşumu, “Operation Turkey” adı altında, Türkiye'de 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe geçirilmesi düşünülen sansür ve filtre uygulamasının, Türk halkının özgürlüklerinin kısıtlanmasına dair tehlikeli bir uygulama olacağı üzerinde fikir birliğine vararak fikir özgürlüklerine karşı sansür uygulayan kurumlara operasyon düzenleyeceğini resmen açıklamıştı.

  Operasyon Türkiye; Türkiye'de sansür uygulama kararı alan devlet kurumları, TIB, BTK ve alt kurumları ile sansüre destek veren diğer kurumlara karşı gerçekleştirilmektedir. Operasyonun hiç bir aşamasında, herhangi bir bilgi değişikliği ve sızma girişimi söz konusu değildir. Operasyon, ilgili kurumların hizmet veren sunucu sistemlerine karşı, hizmetin meşgul edilmesi ve cevap veremez duruma gelmesi boyutunda gerçekleştirilmektedir. Anonymous oluşumunun yürüttüğü bu operasyonun amacı, Türk halkına ve kurumlara, sansürün tam olarak ne olduğunu ve nasıl sonuçlar doğurdugunu göstermektir.

  Anonymous oluşumu tarafından yürütülen bu operasyonla ilgili bazı basın ve yayın organlarında gerçek dışı bilgilere yer verilmiştir. Bunlardan en önemlisi operasyonun dış ülkeler ve özellikle Amerika tarafından Türkiye'ye karşı düzenlendiğidir. Bu kesinlikle doğru değildir. Operasyonu koordine eden ve kararları alan oluşum üyelerinin çoğunluğu yurt dışında veya yurt içinde yaşayan Türk vatandaşlarıdır. Basında yer alan bir başka önemli haber ise TIB'ın yayınladığı basın bildirisidir. Bu basın bildirisinde sistemlerinin çalışır durumda olduğu ve operasyonun kendilerini etkilemediğini açıklamışlardır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. TIB operasyondan bir gün önce kiralık bir güvenlik firması ile anlaşarak dışarıdan destek almış ve şartnamede “index sayfasının erişilebilir olması” şartını koymuştur. Anonymous tarafından yapılan operasyonun daha ilk aşamasında TIB yönüne yapılan tüm yurtdışı bağlantılar Telekom kurumu tarafından engellenerek index sayfası sanal web sunucuları üzerinde taşınmaya başlamıştır. Bu da çözüm olmadığında yurt dışı DNS sunucularından gelen isteklere cevap vermeyecek şekilde önlem alınarak, aslında TIB kendisini yurt dışına kapatmış ve bizzat kendisine sansür uygulamıştır. Şu anda BTK ve TIB sitelerine yurt dışından yapılan web istekleri ve DNS istekleri engellidir. Anonymous TIB'in kendine sansür uygulamasını sağlamıştır ve operasyonun ilk hedefi başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır.

  Anonymous Türkiye üyelerinin yaptığı tespitlerde, TIB'e ait olan DNS sunucularından birinin tamamen iflas etmiş olduğu ve iç ağında ip değişikliğine giderek DNS sunucularını değiştirdiği görülmüştür. DHMI, DPT ve diğer kurum sitelerine yapılan operasyon ise önceden haber verilmeksizin düzenlenerek, oluşum içerisinde alınan stratejik bir kararla gerçekleştirilmiştir.

  Anonymous oluşumu içerisinde, hem diğer ülkelerden hem de Türkiye içerisinden pek çok üye bulunmakla beraber bu üyeler genellikle kendi yazılımlarını geliştirebilen ve kendi kodunu yazan üyelerdir. Kullanılan bütün yazılımlar oluşum üyeleri tarafından geliştirilmiş olup Açık Kaynak Kod Standartlarına göre kodlanmıştır. Yazılımlar ve sistemler her geçen gün geliştirilmekte ve oluşumumuz her geçen gün büyümektedir.

  Operasyon Türkiye'nin ana hedefi, Türk halkına karşı sansür uygulamakta ısrar eden devlet kurumlarına sansürün ne olduğunu göstermek ve sansür gerçeği karşısında çaresiz düşen Türk halkının sesi olup bu adaletsizliğe dur demektir. Operasyonlar sansür kararı resmen iptal edilene ve şu anda sansürlenen 60.000 üzerinde siteye uygulanan sansür kalkana kadar devam edecektir. Operasyona bağlı devam eden atakların boyutu ve şiddetine dair şu anda sizlere bir bilgi sunamıyor olmanın üzüntüsü ile beraber her geçen gün daha da yoğun olarak gerçekleştirileceğine ve farklı atak tipleri kullanılacağına dikkatinizi çekmek istiyoruz. Sürdürülen operasyonlarda kesinlikle bilgilerin çalınması ve değiştirilmesi, sızma yapılması ve bilgilerin yayınlanması söz konusu değildir. Anonymous oluşumu operasyonlarında bu noktaya dikkat ederek net bir duruş sergileme kararı almıştır.

  Sonuç olarak; Anonymous tarafından sürdürülen “Operation Turkey” isimli operasyon 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra yoğun bir şekilde devam edecek, sansürlenen sitelere erişimin engellenmesinin iptal edilmesi ve sansür kararının iptal edilmesi ilan edilene kadar devam edecektir.

  Şu ana kadar operasyonda izlenen politika gereği yapılan ataklar, planlanan operasyon gücünün yüzde otuzu oranındadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde konumlandırılmış farklı alt ekipler tarafından sürdürülen operasyonda bugüne kadar ortalama 18 gbit trafik gerçekleştirilmiştir. Sizlerle sadece bu istatistiksel veriyi paylaşabiliyoruz.

  Yürütülen bu operasyon sürecinde bir sunucumuza bir grup bilinçsiz saldırgan tarafından saldırı düzenlemeye kalkışılmış ve sonrasında engellenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda bu ekiplerin hazır programlar kullandığı ve çok basit yöntemlerle hareket ettiği keşfedilmiştir. Ayrıca bazı basın organları tarafından ayyıldız isimli bir ekibe de destek sağlanmıştır. Kendisine hacker ismi veren küçük ekiplerin yayınladığı yanlış haberlere itimat edilmemesi hususuna dikkatinizi çekmek istiyoruz.

  Anonymous oluşumu; bilinçli üyelerden ve ödüllü güvenlik uzmanlarından oluşmaktadır.

  Son olarak; Anonymous oluşumunun kesinlikle resmi bir web sitesi, resmi mail adresi ve facebook, twitter gibi sosyal ortamlarda resmi bir hesabı olmadığının altını çizmek isteriz. Anonymous oluşumu, herhangi bir siyasi görüş, etnik köken veya ırk çerçevesinde hareket etmemektedir. Herhangi bir siyasi oluşuma bağlı da değildir ve her zaman böyle kalacaktır..

  Operasyon Türkiye; erişim engelli sitelere erişim tekrar sağlanana dek ve Türkiye halkı sansür ayıbından kurtulana dek aralıksız devam edecektir.

  Anonymous adına Anonymous

  Anonymous Türkiye Basın Açıklaması No:2
  anonymoustr
  June 17th, 13:12
  Yeniden Merhaba Türkiye!

  Bu metin; Anonymous oluşumu Türkiye üyeleri tarafından hazırlanan ikinci basın bildirisidir. Öncelikle resmi olmayan fakat oluşumun içeriden beslediği ve toplanan gerçek verilerle oluşan doğru bilgilere erişebileceğiniz Facebook sayfamızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  http://www.facebook.com/anonturkey

  Daha önce; Türkiye halkının bireysel bir hak olan seçim hakkını kullandığı ve kendi kaderini tayin ettiği seçimler süresince operasyonlarımıza ara verdiğimizi bildirmiştik. Seçim sürecinin sona ermesinden sonra Anonymous olarak operasyonlarımıza aralıksız devam etme kararı aldığımızı bilmenizi isteriz.

  Türkiye hükümetinin, özgürlük ilkesini çiğneyerek ve interneti hedef alacak şekilde, bireysel bir hak olan internet erişimini kontrol altında tutmayı düşünerek sansür uygulayacağını açıklaması ve sonucunda pek çok internet sitesini engellemesi karşısında başlattığımız operasyonlar sonucunda daha önce engelli olan bazı internet sitelerine tekrar erişilebildiğini görmekteyiz. Bu sonucu, operasyonun bir başarısı olarak kabul ediyoruz.

  Fakat Anonymous olarak bizler Türkiye hükümetinin kısmi şekilde sansürlü sitelere tekrar erişim sağlamasının, 22 Ağustos tarihinde uygulanacağı açıklanan sansür yönetmeliğinin unutturulması ve hedefin saptırılması ihtimalini de göz önüne almaktayız. Özellikle bize destek olan destekçilerimizin bu altını çizdiğimiz hususa dikkat etmelerini önemle rica ediyoruz.

  Ayrıca çeşitli basın ve yayın organlarında, hükümetin sansür uygulaması karşısında sürdürdüğümüz bu operasyonlarda bizlere katılan veya destek veren insanların bilgisayarlarına zarar geldiği yönünde tamamen gerçek dışı haberlere ve tümü ile dezenformasyon amaçlı yazılara rastladık. Bazı haberlerde ise operasyonlara katılan insanları uyarma bahanesi ile aslında tamamen korku yaratmak adına yayınlanan gerçek dışı tutuklama haberlerine de yer verildiğini gördük.

  Tüm bu haberlerin hükümet ve emniyet teşkilatı tarafından basın ve medya kuruluşlarına servis edildiğini çok iyi bilmekteyiz. Destekçilerimizden bu noktada seçiçi davranmalarını rica ederiz.

  Komuoyunun ve insanların haber alma ve bilgiye kolay ulaşabilme özgürlüğü adına çıktığımız bu yolda özgürlüğü adına savaştığımız kişilerin, kuruluşların ve bazı basın yayın organlarının Anonymous hakkında bu şekilde yanıltıcı haber yapması ise oldukça düşündürücüdür.

  Daha önceki bildirimizde, kullandığımız yazılımların açık kaynak kod standartlarına bağlı olarak geliştirildiğini, dileyen kimselerin kodları inceleyebildiğini açıklamıştık. Bunun yanı sıra, kullandığımız sistemler ve bilgisayarların sahiplerinin bilgisi dahilinde kullanıldığı da göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

  Bir diğer haber ise bazı üyelerimizin yakalanması ile ilgilidir. Şu bir gerçektir ki; emniyet teşkilatı tarafından basına servis edilen “Anonymous üyesi 32 kişi yakalandı” haberi tamamen toplumda korku yaratmak adına yayınlanmıştır ve bu haberler Türkiye halkının bir korku devleti altında yaşadığı gerçeğini de gözler önüne sermiştir. Bu durum Anonymous olarak bizleri de oldukça endişelendirmiştir.

  Anonymous oluşumu içerisinde bulunan Türk aktivistlerin kesinlikle gözaltına alınmadığını ve hepsinin şu anda tam olarak görevinin başında olduğunu bilmenizi isteriz. Bu haberlerden sonra bazı hedeflere yapılan ikinci ve üçüncü ataklar da bu gerçeği açıkca göstermektedir.

  Göz altına alınan insanlar; Anonymous oluşumuna sempatiyle bakan ve sansürsüz internet için özgürlük mücadelemizi destekleyen taraftarlardır. Bu haberlerin hedefi kuşku götürmez bir şekilde, hükümetin sindirme politikasıdır. Polis tarafindan "Anonymous Operasyonu" adıyla düzenlenen ve bizim üyelerimizin göz altına alındığına dair haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

  Buradan bir defa daha ilan ediyoruz ki; Anonymous oluşumunun içerisinde bulunan herhangi bir üyesi göz altına alınmamıştır. Ayrıca göz altına alındığı söylenen ve çoğunluğu 18 yaş altında bulunanlar, bizlere destek olan duyarlı insanlardır. Onlara bu onurlu mücadelemizde yanımızda yer aldıkları için sonsuz teşekkürlerimizi ve desteğimizi iletmekten gurur duyuyoruz!

  Bu tip polis tarafından servis edilen haberlerle ifşa olan biz değil, korku ve sindirme metodları uygulayan hükümettir. Çoğunluğu 18 yaş altı gençlerden oluşan insanları gözaltına alarak "zafer kazanmış" edasıyla propagandaya girişmiş ve kimi basın yayın kuruluşları da bu olayı kınamak yerine yandaş bir tavır sergilemiştir.

  Bazı grupların bize karşı atak düzenleyeceği açıklamalarını basın ve medya aracılığı ile takip etmekteyiz. Devleti korumak bahanesiyle bizlere saldıracağını açıklayan bu gruplar teknik birikimsiz ve Anonymous üzerinden prim elde etmeye çalışan küçük oluşumlardır. Bizimle beraber olan destekçilerimizden bu gruplara itimat etmemelerini rica ederiz. Hacker felsefesinden bihaber olan bu grupların devletle iç içe anlaşmalı olarak çalıştıkları açık bir gerçektir. Devleti koruduklarını idda eden bu grupların devleti koruduğunu değil, aksine devletin onları koruduğunu, böylelikle rahatça Türkiye sınırları içerisinde kanunsuz bir şekilde her hareketi yapabildiklerini de şaşkınlıkla izlemekteyiz.

  Bu durum da göstermektedir ki; devletin politiklarını destekleyenler istedikleri gibi kanunları çiğnerken devletin yanlış politikalarından rahatsız olanlar gözaltı ve soruşturma gibi baskı uygulamalarına mağruz kalmaktadırlar. Türkiye halkının ve destekçilerimizin bu altını çizdiğimiz gerçeğin farkında olmalarını ümit ediyoruz.

  Buna benzer açıklama yapan gruplar ve bu gruplara destek olan basın ve medya kuruluşlarının hükümet yandaşı olduğu ve bizleri vatan haini ilan ettikleri de fark edilen bir gerçektir.

  Kamuoyunda; Türkiye halkına karşı saldırdığımız türünden bir bilinç yaratılmaya çalışılmakta ve sonucunda eylemlerimizin duracağı düşünülmektedir. Duyarlı ve bilinçli Türkiye toplumu tarafından, bu iddiacılara şunu sormalarını rica ediyoruz:

  Hükümetler tarafından, özgürlük ilkeleri çiğnenerek ve bireysel haklar hiçe sayılarak internet erişimine karşı sansür getirilmesi doğru mudur?

  Bizler, bireylerin kendilerini özgür hissetikleri ve fikirlerini özgürce paylaşabildikleri tek yer olan internetin hükümetler tarafından kontrol altına alınmasını yanlış buluyor ve sansürün bir insanlik suçu olduğuna inaniyoruz!

  Son olarak, oluşturulan bu endişe verici korku toplumunda bizlere destek olan ve gerçek hack ilkeleri noktasında 1997'den bu yana faaliyet gösteren Redhack takımına da şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Umuyoruz ki; Redhack ekibinin bu tavrı, kendine hacker diyen ancak teknik bilgi birikimi bulunmayan, Türkiye halkının karşı karşıya olduğu tehlikeden habersiz diğer tüm gruplara da örnek olacaktır. Ayrıca fikir özgürlüğünün internet üzerindeki sembollerinden olan ve bizlere desteklerini sunan tüm sözlük platformlarına Anonymous olarak buradan destekleri için teşekkür ediyor ve tüm üyelerini selamlıyoruz.

  Saldırılarımızın; Türkiye hükümetinin atacağı adımlara göre değişeceği bilgisini vermek istiyoruz. 22 Ağustos'ta yürürlüğe gireceği açıklanan sansür uygulamasının başlangıcı olarak gördüğümüz diktatoryal yasada değişiklikler olmadığı ve kamu lehine özgürlükçü anlayışta reformlar yapılmadığı sürece saldırılarımız nitelik olarak daha ağır ve sarsıcı olacaktır.

  Hedeflerimiz ise sansür politiklarını benimseyen kurumların online olarak bilgi alış verişi yaptığı ve onlar icin "vazgecilmez" görünen internet sitelerinden seçilecek ve operasyon sırasında açıklanacaktır. Bu hedeflere, şu anda sadece sunucularını meşgul ederek kendi kendilerini sansürlemelerini sağlayacak düzeyde saldırmaktayız.

  Amacımız; bu kurumlara sansürün ne olduğunu göstermek ve gerçek sansürü kendilerine yaşatarak öğretmektir.

  Bizleri suçlu ve devlet haini ilan ederek sindirmeye çalışan hükümet yandaşı kurumlara ve medya kuruluşlarına ise The Mentor ustanın 1986'da söylediği şu sözlerle cevap vererek bitirmek istiyoruz:

  "Ve siz bize suçlu dediniz. Atom bombası ürettiniz, savaşlara girdiniz, cinayet işlediniz, hile yaptınız ve bize yalan söylediniz. Bunların bizim yararımıza olduğuna inanmamızı sağlamaya çalıştınız ve biz hala suçluyuz. Evet, ben bir suçluyum. Benim suçum merak etmek. Suçum insanları ne söyledikleri ve düşündükleri için yargılamak, nasıl göründüklerine göre değil. Suçum sizden daha akıllı olmam ki beni hiçbir zaman affetmeyeceksiniz. Ben bir hacker'im ve bu benim manifestom. Bu bireyi durdurabilirsiniz fakat hepimizi durduramazsınız. Hepsinden öte, hepimiz birbirinimizin aynısıyız.”

  Anonymous adına Anonymous

  ---

  Bilgilendirmelerimiz bu sayfa haricinde başka bir kaynakta yayınlanmamaktadır. Bildirilerimizi bu sayfa ve Facebook taraftar sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bunun haricinde açıklama yaptığımız başka site yoktur.

  Bu sayfa ve Facebook taraftar sayfamız dışında; sizlere Anonymous açıklaması olarak sunulan, gönderilen bildiri ve açıklamalara lütfen itibar etmeyiniz.

  Bizlere destek olmak için:

  irc.anonops.li IRC sunucusu üzerinde bulunan #opturkey ve #turkey kanallarına gelebilir, Facebook taraftar sayfamız olan http://www.facebook.com/anonturkey destekleyebilir, duyuru ve bildirilerimizi çevrenizle paylaşabilirsiniz.
  Anonymous Türkiye Basın Açıklaması No:3
  anonymoustr
  June 22nd, 4:46
  Merhaba Türkiye;

  Anonymous olarak bir yürüyüş düzenlemeye karar verdik ve bunun için Facebook Event oluşturduk. Bu noktada büyük ölçüde sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Düzenleyeceğimiz bu yürüyüşte bizlere destek olduğunuzda güç kazanacağımıza ve sansürün karşısında daha güçlü bir şekilde duracağımıza inanıyoruz.

  Bildiğiniz üzere Anonymous oluşumu tarafından sansüre karşı başlatılan "Operation Turkey" operasyonları ile büyük bir başarı elde ettik. Pek çok siteye uygulanan sansür yasağı kaldırıldı ve son olarak aldığımız haberlere göre 22 Ağustos'ta getirilecek filtre yasağı da ertelendi.

  Bu başarı; Türkiye halkının başarısı ve Anonymous ruhunun ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir.

  Bizler; artık fiili olarak meydanlara inmenin ve sansür uygulamasına karşı örgütlenmenin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz! Bizler Anonymous'uz ve bizler çoğunluğuz. Temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesine ise tamamen karşıyız.

  Türkiye hükümetine “internetimize dokunma” diye sesleneceğimiz “Sansüre dur de! Özgürlüğünü koru!” yürüyüşümüzde tüm Anonymous'ları aramızda görmek istiyoruz.

  24 Temmuz 2011 Pazar günü saat 17:00'de, Taksim Meydanı'nda düzenleyeceğimiz yürüyüşe katılımını bekliyoruz.

  Maskelerinizi takın ve bizlere katılıp destek olun!

  Facebook Event: http://www.facebook.com/event.php?eid=181958461859444
  Poster: http://www.iv.pl/images/01169939573599274456.jpg
  Banner 1: http://www.iv.pl/images/94381305493082331966.png
  Banner 2: http://www.iv.pl/images/26625424454904425034.png

  Unutmayınız; sansür bir insan hakları ihlalidir ve sansür affedilecek ve tepkisiz kalınacak bir uygulama değildir!

  24 Temmuz 2011 Pazar günü, saat 17:00'da Taksim Meydanı'nda buluşmak ümidi ile.

  Anonymous adına Anonymus


  Biz Anonymous. Biz Lejyonuz. Biz affetmeyiz. Biz unutmayız. Bizi bekleyin.

  We are Anonymous.
  We are Legion.
  We do not forgive.
  We do not forget.
  Expect us.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015
 2. lemonade

  lemonade exlmanager

  Kayıt:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.420
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  58
  Meslek:
  студент
  Şehir:
  Белгород
  summer5: napcaklar acaba 8O
   
 3. Schweppes

  Schweppes rank8

  Kayıt:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.993
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  İzmit/Merkez
  Anonymous kim dir ki face e saldıracaklarmış . Face e en ufak bir zarar versinler ben hiç bişey bilmiyorum. :byes:
   
 4. yilmaz2626

  yilmaz2626 rank8

  Kayıt:
  12 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  61
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Adamlar türklere çalışıyo valla acaba bunlarda SIA dan felenmi 8O
   
 5. Sunsrocu

  Sunsrocu rank8

  Kayıt:
  7 Haziran 2010
  Mesajlar:
  380
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 6. lemonade

  lemonade exlmanager

  Kayıt:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.420
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  58
  Meslek:
  студент
  Şehir:
  Белгород
  SIA ise olabilir hacım :mrgreen:
   
 7. lemonade

  lemonade exlmanager

  Kayıt:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.420
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  58
  Meslek:
  студент
  Şehir:
  Белгород
  edit
  aynı şeyi 3. kez yazlmş
   
 8. lemonade

  lemonade exlmanager

  Kayıt:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.420
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  58
  Meslek:
  студент
  Şehir:
  Белгород
  edit
  aynı şeyi 3. kez yazlmş
   
 9. Left Behind

  Left Behind olduser

  Kayıt:
  11 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  3.221
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Bursa
  kesin siyayeyden bunlar.