1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   rew
   rappelz
   park
   boşalan

Teröristi ayırt eden cihaz


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  [​IMG]
  Irak ve Afganistan işgalinden sonra artan saldırılarla birlikte ABD’de terör paranoyası iyiden iyiye ağırlaştı. Terör her yerden gelebilir korkusuna kapılan ABD’liler şimdi de insanların ‘niyetlerini’ okuduğunu iddia ettikleri bir cihaz geliştirdi.

  Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı, insanların kalp atış hızı, vücut ısısı, terleme gibi bedensel işaretlerine bakarak kafasının içini okuyan bir "kötü niyet tarama cihazı" geliştirdi. FAST adı verilen bu sistem, masum kaygıları olan kişileri, uçak kaçırma niyeti olan saldırgan kişilerden ayırt edebiliyor.

  "Malintent" adı verilen sistem, kişinin üzerinde taşıdıklarına değil, beyninin içine odaklanıyor. Bu sistem, havalimanları gibi kalabalık yerlere girişlerde, teröristleri diğer kişilerden ayırabiliyor. Bir dizi sensör ve görüntüleme cihazına sahip olan sistem, kalp atışı hızı, vücut ısısı ve terleme gibi sözel olmayan bedensel işaretleri tarıyor. Vücuda herhangi bir şey bağlanmadan, "kötü niyet röntgen cihazı" gibi işleyen aygıtın taradığı alandan geçmek yetiyor.

  ABD İç Güvenlik Bakanlığı seyyar bir laboratuvar gibi oluşturulan sistemin denemelerini, gerçekten neyin test edildiğini bilmeyen denekler ile başlattı. Sensörler bir uyarı verdiğinde, bu bilgi anında ve ekran önünde oturan analistlere ulaşıyor. Analistler, gerek görürlerse, uyarı veren kişiyi mikro yüz taramasından geçiriyor. Bu tarama, yüzdeki en küçük kasları ölçerek "kötü niyet" arıyor.

  Masumları biliyor

  Bakanlık, ayrıca, başlıca yedi duyu ile duyumsal işaretlerin yüz kaslarındaki yansımalarını tanıyan bir sistem de geliştirdi. "Malintent" bu duyumları isimlendirerek güvenlik görevlilerine bildiriyor.

  Sistemi oluşturan unsurların tümüne FAST (Future Attribute Screening Technology) adı veriliyor. "FAST" ile bir kişinin en fazla dört dakikada taranması amaçlanıyor. "Uçağımı kaçıracağım" diye endişeliyseniz, FAST bunu da anlıyor. Cihaz, "kaygılı yolcu" ile teröristi birbirinden ayırt edebiliyor. Doğal olarak çok terliyorsanız sistem bunun da farkına varıyor.

  Seyyar bir laboratuvar

  PROJE ile ilgili birçok unsur halen "gizlilik derecesi" taşıyor. Ancak, ABD İç Güvenlik Bakan Yardımcısı Jay Cohen, "golü attık" diye konuştu. Sistemin kişiyle ilgili harhangi bir yargılama yapmadığı, sadece özel bir alandan geçilirken kişinin durumunu, reaksiyonlarını ve değişimlerini ölçtüğü kaydedildi.

  FAST portalından geçen kişilerle ilgili bilgilerin anında imha edileceği ve bunun bir korku yaratmaması gerektiği de bildirildi. Burns, "Sizin kim olduğuna bakmıyoruz. Bilgileri saklamıyoruz, çöpe gidiyor" dedi. Seyyar bir laboratuvar olduğu için, FAST, havalimanları, stadyumlar ve büyük alışveriş merkezleri gibi yerlerde kolayca kurulabilecek. Sistemin havalimanlarında devreye girmesiyle, halen uçaklara girmesine izin verilmeyen şişe suyu ve büyük kozmetik ürünler gibi maddelerin tekrar uçaklara alınabileceğini belirtiliyor.
   
 2. frhtyksl

  frhtyksl rank8

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  519
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hatay \ Merkez
  Oha Artık!
   
 3. LiFeGuaRD

  LiFeGuaRD rank8

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  sandalyeye yapışmış durumda...
  mantıklı bir buluş ama sınaw salonunun yanından qeçmemeleri önemle rica olunur...
   
 4. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre
 5. F34RL3SS

  F34RL3SS rank8

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.597
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Niye soruyon? Dövmeye mi gelicen :S
  Yuh artik :S
   
 6. bahrey

  bahrey  

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  882
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir
  şaşırmadım doğrusu