1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Telefon yüzde 38 ucuzlayacak


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Telefon yüzde 38 ucuzlayacak
  Bilgi Teknolojileri Kurumu, tarife, yüzde 21 ile yüzde 38 arasında ucuzlayabileceğini açıkladı


  [​IMG]

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ara bağlantı ücret tarifesindeki indirimlerin son kullanıcı ücretlerine yansıması durumunda 1 Nisan 2010'dan itibaren geçerli olmak üzere mobil-mobil azami tarife düzeyinde yüzde 38, sabit-mobil arama ücret seviyesinde yüzde 21 düzeyinde bir düşüş olabileceğini bildirdi. Milliyet''in haberine göre, BTK’dan dün yapılan yazılı açıklamada, 1 Nisan 2010'dan itibaren uygulanacak "Arabağlantı Ücret Tarifeleri" hakkında basına yanlış bilgi yansıdığı, bu tarifelerin hiçbir şekilde geriye dönük olarak belirlenmediği ve geçerliliğinin başlangıç tarihinin her zaman ileri bir tarih olarak tespit edildiği kaydedildi. Açıklamada, ücretlerin maliyet esaslı belirlenmesinin tüketicilerin korunması için önem arz ettiği vurgulanarak, şöyle denildi: "Türk Telekom’un alan dışı ücretleri yüzde 17, ortalama sabit arabağlantı ücretleri yaklaşık yüzde 10 düşmüştür. Sabit Telefon Hizmetleri işletmecilerinin arabağlantı ücretleri değiştirilmeden 3,20 Kr/dk olarak kalmıştır. Mobil arabağlantı ücretleri ise ortalama yüzde 52 oranında düşmüştür.

  Arabağlantı ücretleri 2009'da yaklaşık yüzde 30 düşmesine rağmen, şebekeler arası trafiğin artmasına bağlı olarak arabağlantı trafiği de hızlı bir şekilde artmıştır.

  Mevcut ücretler
  Mevcut durum itibariyle mobilden sabit hatlara ve mobilden mobile azami ücret seviyesi 0,65 TL/dk (KDV ve ÖİV dahil), uygulanan en yüksek sabit hatlardan mobile doğru arama ücretleri de 0,47 TL/dk’dır. Arabağlantı ücretlerinin düşürülmesine paralel olarak son kullanıcı ücretlerinin rekabetçi bir seviyeye gelmesini teminen ilgili pazar verileri ışığında, kurumun görev ve yetkileri kapsamında, son kullanıcı ücretlerinin üst sınırlarının belirlenmesi gerektiği düşünülmüş ve 1 Nisan 2010'den itibaren geçerli olmak üzere ücretler güncellenmiştir.

  Yeni ücretler
  Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi kapsamında, mobilden sabit hatlara ve mobilden mobile azami ücret seviyesi 0,40 TL/dk (KDV ve ÖİV dahil) olarak değiştirilmiştir.

  Türk Telekom tarafından abonelerine uygulanmakta olan sabit hatlardan mobil yönüne doğru aramalara ilişkin olarak, 0,37 TL/dk (KDV ve ÖİV dahil) azami ücret (üst sınır) seviyesi olarak belirlenmiştir. Azami fiyat düzenlemeleri ile; 1 Nisan 2010'den itibaren geçerli olmak üzere halihazırda uygulanmakta olan mobil-mobil azami tarife düzeyi dikkate alındığında yüzde 38, mevcut en yüksek sabit-mobil arama ücret seviyesi dikkate alındığında ise yüzde 21 düzeyinde bir düşüş gerçekleşecek olup, söz konusu düşüşlerin son kullanıcı ücretlerine yansıması neticesinde hizmet çeşitliliği ve rekabet seviyesinde olumlu gelişmeler olacak ve nihai olarak tüketiciler bundan faydalanacaktır."
   
 2. 'Saw IV

  'Saw IV rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  903
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  IZMIR
  ucuzlasada adam gibi tel kullansak bu devirde bir tele 1.8 milyar veremem dogrusu :)