Şimdi sadece senin için demiyorum ama insanların genel olarak şu düşüncesi var ''iyi bir geliri olmadığı halde kullandığı telefon kaç para'' Bence bu düşünce Türkiye gibi bir ülkede çok yanlış,insanlar çok fahiş vergiler altında yaşıyor hayatını ve ülke ekonomisi ortada. Bunca sıkıntı varken sahip olabildikleri,sahip olabildiğimiz sınırlı şeyler var bunlardan biride telefon. Onu bile aldığımız zaman uzun taksitlerle alıyor ve üstüne birde eklenen faizini ödüyoruz.
O yüzden insanların parasını nereye harcayacağı ve ne yapacağı ne seni,ne beni,ne de başkasını ilgilendir,bu konularda bu tarz söylemlerden kaçınmamız gerektiğini düşünüyorum.
Doğru seni beni ilgilendirmez ama devleti ilgilendirir. Lütfen oturduğunuz bilgisayar ekranlarından okuyup kafasına göre eleştirmeyin. Her şeyi belirtmekte tabii özgürsünüz ama sabahtan akşama kadar devleti eleştiren bizden başka toplum yok emin olun. bu ne ki böyle ya, her önüne gelen ekonomist, siyasetçi, aktivist, akademisyen, teknik direktör gibi her halta yorum yapıyor. Kardeşim bırakın bu işleri ya, yeter artık boş muhabbet dinlediğimiz. Devlet bir karar aldıysa uyulacak! Bitti.

@Melon
şimdi bu bireysel şahıslara yönelik mi sence? yoksa
dükkanlarda satılan telefonları ithal eden firmaların aldığı her bir telefon içinde geçerli mi?
Bireysel şahıslara yönelik, cihazı yurtdışından getiren herkese uygulanıyor. Tam detaylarını bilmiyorum sadnessla1

Server
Feronia
Takımı
Fenerbahce
Doğru seni beni ilgilendirmez ama devleti ilgilendirir. Lütfen oturduğunuz bilgisayar ekranlarından okuyup kafasına göre eleştirmeyin. Her şeyi belirtmekte tabii özgürsünüz ama sabahtan akşama kadar devleti eleştiren bizden başka toplum yok emin olun. bu ne ki böyle ya, her önüne gelen ekonomist, siyasetçi, aktivist, akademisyen, teknik direktör gibi her halta yorum yapıyor. Kardeşim bırakın bu işleri ya, yeter artık boş muhabbet dinlediğimiz. Devlet bir karar aldıysa uyulacak! Bitti.
Keşke gözümüz kapalı güvenebileceğimiz bir yönetim olsa ve herkes uysa :santa:
birisi chp diye gelmesin şimdi.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Kardeşim bırakın bu işleri ya, yeter artık boş muhabbet dinlediğimiz. Devlet bir karar aldıysa uyulacak! Bitti.
Nedeni bilinmez hükümeti eleştiren insanları bizim halkımız "vatan haini" olarak görüyor ama aslında eleştirmeyip her şeyi savunmak vatan hainliğidir. Ülke hükümetten ibaret değildir, hükümetler gelir geçer. En basit örnek olarak, ülke ingilizlere teslim edildiğinde bazı gruplar çıkıp sarayı eleştirmeyin, haddinize değil diye kurtuluş mücadelesini baltalamak için ellerinden geleni yaptılar. Burada da durum farklı değil. Bütün eleştirilere rağmen borçla yapılan köprüler ülkeyi iflasa sürüklemede başroldeler. Bütün eleştirilere rağmen yapılan "açılım" hamleleri sonucunda çok büyük kayıplar verdik. Bütün eleştirilere rağmen üretim yapmak yerine ucuz doların keyfini çıkarmayı tercih ettiğimizden şu an uçuruma sürükleniyoruz. Böyle milyonlarca örnek mevcut. Daha da basite indirgeyeyim, yarın bir gün hdp seçilse veya zorla başa gelse, senin "devlet bir karar aldıysa uyulacak!" görüşün vatan hainliğine dönüşür. Böyle bir şey asla olmaz diye düşünüyorsan, olmasına gerekte yok zaten, "açılım" zamanında TC kısaltması tabelalardan kaldırılırken, andımız kitaplardan çıkartılırken, bayraklarımız indirilip başkalarının bayrağı göndere çekilirken ne oldu?

Ülkeyi yönetenler peygamber değil, gelişmiş ülkelerin hiç birisinde "ben yaptım oldu bitti" tarzında bir şey yok. Her şey mecliste tartışılır ve bir karar alınır. Burada khk çıkıyor, yaptım oldu deniliyor. Böyle bir şey olmaz. Kaç kere kandırıldık denildi ben sayamadım. Her şeyin farklı bir görüşe eleştiriye ihtiyacı var geliştirilmesi için. Yapılanlara sadece şak şak şak yapılırsa, milyon yıl boyunca aynı durumda kalırsın. Atıyorum, senin çektiğin videolardan ses gelmiyor yada az geliyor, ben tutup aliş her şey mükemmel ses efsane, görüntü kalitesi on numara hiç bir iyileştirmeye gerek yok desem, nolur? Hayatın boyunca berbat bir ses kalitesi ve görüntü kalitesiyle devam edersin ama ben sana ses gelmiyor duyamıyoruz desem gider araştırır problemi çözersin.

Kötüyü eleştirirsin, güzeli översin. Sen kötüyü eleştirirsin ki, onlarda çıkıp "devlette israfı biraz azaltalım" desinler. Sen kötü bir şey gördüğünde dilsiz şeytanı oynarsan, adamlar derki herkes hayatından çok memnun demek ki, biz 3-4-5.ci sarayı yapalım.

Edit: Bir tane daha örnek yazayım, yine sen karar ver susulmalı mı, yoksa eleştirilmeli mi diye. Senin bir youtube kanalın var ve buradan reklam yayınlayıp para kazanıyorsun, gerçekten kazanıyor musun bilmiyorum ama kazanmıyorsan bile kazanıyorsun diyelim. Bu kazancın aylık 250 TL ve her ay bu para senin hesabına yatıyor. Bu kazançtan dolayı KANUNEN vergi ödevin doğuyor ve şirket açıp fatura kesmen gerekiyor. 250 TL'lik kazancın için. Diyorsun ki tamam ödevimi yapayım, güzel bir vatandaş olayım, kazandığım parada helal para olsun. Gidiyorsun bir muhasebeciye, muhasebeci senden şirket açmak için tek seferlik 500 TL para alıyor. Aylık 130 TL'de kendisinin alacağını söylüyor. Tamam diyorsun, şirketini açtırıyorsun ve 100 TL'den fatura koçanlarınıda bastırıp alıyorsun. Ay sonu 250 liralık gelir bildiriyorsun ve muhasebecine bunu veriyorsun. Bu 250 TL'lik gelir karşısında, 130 TL muhasebeci ödemesi, 800 TL bağkur ödemesi, 50 TL damga vergisi, 50 TL stopaj çıkıyor. Giderin gelirinden daha fazla olduğu için kdv veya gelir vergisi ödemiyorsun ama yinede senin eline hiç bir şey kalmadığı gibi birde her ay 780 TL devlete borçlanıyorsun. Bu durumda susup 780 TL ödemeye devam mı edersin yoksa bir şeyler söyleyip bu durumu değiştirmeye mi çalışırsın?

Son düzenleme:
Şimdi devletimizi en çok eleştiren halklardan biri olabiliriz çünkü seçimlere katılım oranı bizim ülkede çok yüksek hele ki Avrupa'ya kıyasla.

Bu fiyat artışı bireysel şahıslara yönelik madem benim tahminim maliye bakanlığı ve cumhurbaşkanlığı inceleme yapıp şöyle düşündü;
Bunlar bu telefonu alırken;
  1. bizim ülkede olan telefonlar alıyorlar
  2. gidiş ve dönüş süreleri arasında epey fark var belli ki yurt dışında masraf da yapıyorlar
  3. üç yılda bir doğan IMEI hakkını sürekli kullanan bir kesim
diye düşünerek bir fazlalık getirmek istediler.

Ama tabi ki burada ne olursa olsun kimseyi dili,dini,rengi,ırkı ve parası yüzünden ayırt etmek veya fazladan parasını almak hak değil.

Bilgi kaynağı: Elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların (IMEI numarasına sahip) tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar vs.)

Son düzenleme:
Server
Assos
Takımı
Besiktas
kaç ülke gördün de konuşuyorsun? a haberden başka bir kaynağı bile takip etmekten aciz sen, burnunun ucunu bile göremeyen senin gelişmiş toplulukların nasıl bu konuma geldiği hakkında nasıl fikrin olabilir?
Sen kendi uslubuna bakta ondan sonra insanları eleştirmeyi dene istersen. Adama bi çomar demediğin kaldı, bu kadar zoruna giden ne ? Herkes düşüncesini konu altında belirtmiş, herkeste efendi gibi okumuş (en azından ben tüm yorumları okudum). Senin şu yorumunu görünce de sinirlendim. Senin dilinden cevap vermek gerekirse ; sen önce at gözlüğünü çıkar, senin anti görüşündeki insanlara düşmanınmış gibi değil de yanlış fikri savunduğunu düşündüğün insanlar kesimine al. Ondan sonra da efendi gibi gel soruların sor, adamın tezini çürüt ve yürüdüğü yolun yanlış olduğuna inandır.

Sen üstündeki adamın mesajlarını eleştir bence biraz, böyle yorumları görüp onlara niye cevap atmıyosun ? Senin görüşünü desteklediği için olabilir mi ? Bak bak yazdığı cümleye bak ; "Hem iş adamlarının bundan haberi vardır bakanlığın böyle bir karara tek başına cesaret edebileceğini zannetmiyorum" fasdfasgsafadsfasdfad

Sanki adamlar minecraft server yönetiyolar da oyuncular kaçmasın diye onlara sormadan güncelleme yapmayalım diyolar pırıl pırıl kafalar :D :D :D

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
"Hem iş adamlarının bundan haberi vardır bakanlığın böyle bir karara tek başına cesaret edebileceğini zannetmiyorum" fasdfasgsafadsfasdfad
Çok saçma bir cümle değil, 5 yıl önce Vestel damping vergisi istemişti ve devlet jet hızıyla bu vergiyi getirdi.

Vestel'in ek vergi isteği kabul edildi.

O günden bugüne de hep ilişkileri güçlendi, özellikle milli otomobil üretim olayına katılmasıyla. Telefonlara gelen bir çok verginin Vestel'in baskılarıyla geldiği düşünülüyor.

Vestel şu an TR pazarına low-end cihaz sunarak kazanmaya çalışıyor. Bu zamlarla da hedeflenen kesim hep low-end cihaz kullananlar. Kaydedilen IMEI'nin başka telefonda çalışmaması, kayıt ücretinin arttırılması. Atıyorum 10 bin liralık bir cihaz alıyorsan yurtdışı yine mantıklıdır ama 2000-3000 liralık bir cihaz alıyorsan kayıt ücreti çok saçma bir miktar oluyor. Bir çok kişi çinden 1000 liralık cihaz getirip onları kullanıyordu mesela. Bu ay onlarında önünü kapatmak için hamleler başladı. 2000 liralık cihaz kullanan adamlar birden iphone'a veya samsung'un amiral gemilerine yönelmeyecek, kimden telefon alacaklarını kestirmek pek zor değil. Bu işten en çok kim yarar sağlayacak çok açık. Ha tabi bunu x kişinini yaptırdığını söyleyemem ama söyleyenede saçmalama demem.

Edit: birisi şöyle bir şey yazmış mesela o zamanlar;

"Sektörden aldığım duyuma göre, "Vestel vergisi" diye bilinen vergi, 200 dolar altı ürünler için geçerli olacakmış."

Burada da low-end cihazlara olan sevgisini görebiliyoruz vestelin.

kaç ülke gördün de konuşuyorsun? a haberden başka bir kaynağı bile takip etmekten aciz sen, burnunun ucunu bile göremeyen senin gelişmiş toplulukların nasıl bu konuma geldiği hakkında nasıl fikrin olabilir?
Benim o yorumu yapmam senin benim kaç ülke gördüğümü bilmeden a haber izlediğim hükmüne varman gibi bir şey işte.

Server
Feronia
Takımı
Fenerbahce
Yeni Torba Yasa ile operatörlerden taksitli alınan cep telefonları, borcu bitene kadar sadece kişiye kayıtlı hat ile kullanılabilecek.
Borç bitene kadar telefonu satmak yok!

bak bunda da vergisiz elden ele satışları hedef almışlar. sencede öyle değil mi @RanstaMonsta

Yurt dışından getirilen telefonları 100 liraya kayıt ediyorlar!
Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların IMEI kaydı ücretinin 1500 lira olmasıyla birlikte bazı kişiler yasa dışı yöntemler bularak sıfır telefonları kayıt parası ödemeden kullanılabilir hale getiriyor.
Uygun fiyatlara yurt dışından getirilen son model telefonlara, bilgisayar ortamında ya da manuel olarak bazı kodlar uygulanarak eski telefonlardaki IMEI numaraları atılabiliyor.

Eski ancak IMEI’si klonlanmamış telefonlar bu nedenle son günlerde popüler olmaya başladı. Evlerde çekmecelerde bulunan telefonlar birden değer kazanmaya başlayınca ikinci el eşya satılan sitelerde ilanlar arttı.

IMEI atma yöntemini uygulamak için birkaç şartın gerçekleşmesi gerekiyor. IMEI’si yeni telefona kopyalanacak olan cihazın internete giren bir telefon olması gerekiyor. Eski tuşlu ve internete girmeyen telefonların IMEI kodları yeni nesil akıllı telefonlara kopyalanması halinde telefon kullanılamaz hale geliyor.

Piyasada bozulmuş, parça halinde kalan, hatta fiziki olarak bulunmayıp internete girme özelliği olan IMEI numarası bulunan telefonlar 50-100 liraya temin edilebiliyor.

Bu telefonların IMEI’si kullanılarak yurt dışından getirilen telefon aktif hale geliyor.
Yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınabilmesi veya cep telefonunuz çalındığı zaman cihazınızı IMEI numaranızın bilmeniz gerekiyor.
bu kısımı alıntı yaptım pek bir işlevi olduğunu tahmin etmiyorum..
benim telefonu çalmışlardı öğrenci yurdunda iken direkt dilekçeyle IMEI'sini yazıp savcılığa vermiştim. Sonra gelen evrakta Ayıplı mal felan birşeyler yazıyordu.
Onlarca yıldır hâlen ihbar listesinde fakat bulunduğuna dair haber gelmedi.

İlk android -imdi o benim sadnessla1

Doma$no

Ben 2017de İsveç' ten 50tl kayıtla iphone 7 plus cihazımı almışım 1k kar ile gerisini fakirler düşünsün

Server
Assos
Takımı
Besiktas
Yeni Torba Yasa ile operatörlerden taksitli alınan cep telefonları, borcu bitene kadar sadece kişiye kayıtlı hat ile kullanılabilecek.
Borç bitene kadar telefonu satmak yok!
Bu bence iyi bişey çünkü şöyle ; gördüğüm için biliyorum ve söylüyorum. Adamın cebinde beş kuruş para yok. Gidiyor hattının üzerine taksitli telefon alıyor. Sonra dükkandan çıkıyor ve yan tarafındaki 2. el telefon alan dükkana girip yarı fiyatına nakit satıyor. Sonra o borcu ödüyor mu ödemiyor mu belli değil.

Böylece önüne geçmişler, ne güzel olmuş çokta iyi olmuş bence.

Yukarı Alt