Merhaba beyler bu sene bende artık universiteye adım atıyorum şimdiden araştırma yapmaya başladım. Düşündüğüm meslek gelmezse eğer Teknoloji Fakültesi denilen bölümler var ve puanları daha düşük. Sanırım mühendislerle aynı yetkilere sahipler ama neden bu kadar düşük hala anlayamadım. MTOK öğrencilerimi girebiliyor sadece oralara onuda bilmiyorum. Fakat şuan mühendisler bu denkliğin olmaması için imza toplamaktalar, ama ben bu sene kapağı atarsam o yetkilere sahip olmuş olucam. Ama ileride benden sonraki nesillerin yetkileri alınırsa bu kararlar benim önüme bi önyargı oluştururmu diye düşünüyorum. İş başvurusunda bu Teknoloji Fakültesi mezunu bunu geç diyebilirler mi? Daha çok teknik dersler görüyorlar sanırım ama işçimi yetiştiriyorlar onuda bilmiyorum. Sakarya üniversitesinde Bilgisayar Müh. 70 bin ile falan alırken Teknoloji Fakültesi 130 binlerde ve benim şuan Endüstri, Elektrik Elektronik Müh. , Bilgisayar Müh. tutmakta sakaryada gitmeyi düşünmüyorum fakar bu bölümden okusam ileride yüksek yerlere gelebilir miyim diye düşünmüyor değilim. Acaba bu konu hakkında bilgisi olan birileri varmı yada okuyan birileri varmı bu konuda görüşlerini belirtirse sevinirim.

Denklik için bir belge buldum ne kadar tatmin eder bilmiyorum ;

Advance

Merhaba;

Rica ediyorum buraya araştırmadan, bilgi sahibi olmadan yazı yazarak insanların kafalarını karıştırmayın.. !!

Teknoloji fakültelerinden veya mühendislik fakültesinden mezun olan öğrenciler "Mühendis" ünvanı alacaklardır ve imza yetkilerine sahip olacaklardır.

Kısaca mühendislik fakültesinden farkı;

Teknoloji Fakülteleri yeni bir fakülte modelidir ve Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiyede 21 adet Teknoloji Fakültesi Kurulmuştur.
Teknoloji Fakültesi, bünyesinde mühendislik bölümleri ve teknoloji bölümleri olmak üzere iki farklı öğretim müfredatı içermektedir.
Mühendislik müfredatı, öğretim kadrosu ve öğrenci profili olarak, mezunlarının “Mühendis” unvanını iktisap edecekleri tarzda düzenlenecektir.

Teknoloji Fakültesi mühendislik bölümlerinin müfredatı mezunlarına uygulama becerisi kazandırılması öngörülerek diğer mühendislik fakültesi müfredatlarından biraz farklı tasarlanacaktır. Ancak, teorik dersler itibariyle, mühendislik fakülteleri bünyesindeki mühendislik bölümleri müfredatına eşdeğer düzeyde olacaktır.

Uygulama becerisine sahip mühendislik müfredatında Teknoloji Fakültesi öğrencileri; bir yarıyıl işyeri eğitimi (7.yarıyıl) ve ayrıca yaz dönemlerinde 72 günlük endüstri stajı göreceklerdir.

Hukuki statü bakımından; Mühendislik Fakültesi mezunu “Mühendis” ile Teknoloji Fakültesi mezunu “Mühendis” unvanı arasında hiçbir fark söz konusu olmayacaktır.

Teknoloji Fakültesi mezunu mühendisler de Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliğine bağlı mühendis odalarına üye olabileceklerdir.

Teknoloji Fakültesi mühendislik bölümleri mezunlarının, lisansüstü (Y.Lisans+Doktora) eğitimleri mühendislik fakültelerinde olduğu gibi düzenlenecektir
Demişler, hadi bakalım istediğin gibi bir şeydir inşallah :dance:

Takımı
Galatasaray
Bilgisayar mühendisliğini bitir üzerine şu sertifikayı da al senden iyisi yok.

Bende 2014 te Ygs-lys ye girecegim.Anadolu teknik lisesinde okuyorum MTOK haric diger universitelerin puanlari baya yuksek.Onun icin bende MTOK elektrik-elektronik istiyorum.Zaten lisedede bu bolumu okuyorum alt yapim var universitede teknik olarak sikinti cekmem.Umarim ikimizde istedigimiz bolumlere gidebiliriz.

[ Mesaj mobilden gonderildi Android ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Avasin

mtok fakültesi öğrencileri mezun olunca mühendis yetkisine sahip değillerdi ta ki bu ülkenin kendini akıllı sanan bir kaç zevzegin yasayı değiştirerek bunca sene boyunca zorluklar altında zor dersler altında yetişen mühendislik fakültesi öğrencileriyle aynı yetkiye sadece 100 200 lira ekstradan para ödeyerek sbs düzeyinde bir sınav ile gelmeleri olayı çıkana kadar. Umarım kaldırırlar ki yoksa bu ülkede fen edebiyatçılar gibi ortalıkta zibil gibi boş mühendis olacak.

[ Mesaj mobilden gonderildi Windows Smartphone ]

Bu mesaj Avasin rumuzlu uyeden alinti yapildi
Avasin demiş ki:
mtok fakültesi öğrencileri mezun olunca mühendis yetkisine sahip değillerdi ta ki bu ülkenin kendini akıllı sanan bir kaç zevzegin yasayı değiştirerek bunca sene boyunca zorluklar altında zor dersler altında yetişen mühendislik fakültesi öğrencileriyle aynı yetkiye sadece 100 200 lira ekstradan para ödeyerek sbs düzeyinde bir sınav ile gelmeleri olayı çıkana kadar. Umarım kaldırırlar ki yoksa bu ülkede fen edebiyatçılar gibi ortalıkta zibil gibi boş mühendis olacak.

100-200 liralık sınav derken hangi sınavdan bahsediyorsun?

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Avasin demiş ki:

Neden fen edebiyat fak. zibidi oldu psikoloji okuyorum ben de :(

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile

Avasin

Bu mesaj Wax Whine rumuzlu uyeden alinti yapildi
Wax Whine demiş ki:
Avasin demiş ki:

Neden fen edebiyat fak. zibidi oldu psikoloji okuyorum ben de :(

[ Mesaj mobilden gonderildi iPhone ] mobile
Fen edebiyatçılar için zibidi demedim. Zibil gibi (Ortalıkta çok fazla, haddinden fazla sayıda bulunan) artacaklar dedim. Sakın yanlış anlaşılmasın.

Meslek liselerinin tek nimeti MTOK'lar. Düz lise yada herhangi bir lise öğrencisi 360 puanla giriyorsa MTOK 320 puanla giriyor ki diğer lise öğrencisi 4 sene boyunca sayısal görmüş, meslek lisesi ise 3 sene boyunca bilgisayar dersi görmüş. Meslek lisesi için aradaki 40 puan az bile, çünkü adam 4 senede görmediği sayısalı 1 senede görüp 300 küsürlerde puan yapmaya çalışıyor. Ki sende mühendislikte mat 2 görüyorsun oda mat 2 görüyor. Aynı yetkiye sahip olmamanız saçma olmaz mı? Memlekette mühendis mi yetişmesin yani, nedir bu bencillik.

Avasin

Ülkendeki mühendislerin %25′i işsizken, kalan kısmı da işsizlik sorunundan dolayı düşük ücretlere ve fazla mesailere mahkum edilirken, bu türlü bir eğitim ve istihdam politikasının akıl ve mantık ile izahı yoktur. Mühendislik formasyonu öğretilen formüllerden ibaret değildir. Mühendislik için 4 yıllık eğitim süreci bile yetersiz görülürken, ilave ders alınarak mühendislik unvanı dağıtılması gereksiz ve saçma bir harekettir.

Misal bir inşaat mühendisi bir makine mühendisi ya da bir elektrik elektronik mühendisi için iş bulabilme olanağı yine de var olabilmektedir; ancak bir maden bir jeoloji yahut bir çevre mühendisinin iş bulma olanağı neredeyse imkansızken bunu zora sokmak ne denli doğru bir yaklaşımdır?

Mühendislik tabi ki formüllerden ibaret değildir. Üniversite kültür geliştirme ortamıdır, deneyimi çalışarak üreterek elde edersin. Üniversite sana sadece gerekli olan alt yapıyı verir.

İşsizlik mühendis yada başka mesleklerdeki öğrenci sayısını azaltarak değil onlara uygun iş ortamı yaratmakla çözülür. Ülkemizde mühendisliğe herhangi bir yatırım veya destek olmadığı için jeoloji, harita, çevre gibi mühendislikleri kendiyle alakası olmayan işlerde çalıştırarak ülkeye çok yardımı dokunacak kişileri de törpülüyorlar.

Avasin

Bu mesaj Clochard rumuzlu uyeden alinti yapildi
Clochard demiş ki:
Mühendislik tabi ki formüllerden ibaret değildir. Üniversite kültür geliştirme ortamıdır, deneyimi çalışarak üreterek elde edersin. Üniversite sana sadece gerekli olan alt yapıyı verir.

İşsizlik mühendis yada başka mesleklerdeki öğrenci sayısını azaltarak değil onlara uygun iş ortamı yaratmakla çözülür. Ülkemizde mühendisliğe herhangi bir yatırım veya destek olmadığı için jeoloji, harita, çevre gibi mühendislikleri kendiyle alakası olmayan işlerde çalıştırarak ülkeye çok yardımı dokunacak kişileri de törpülüyorlar.

Bak işte ne güzel kendin de diyorsun ki "Ülkemizde mühendisliğe herhangi bir yatırım veya destek olmadığı için vs vs ..."

Eğer ki böyle bir şey yapılacaksa, öncelikle bu işin uzmanları yeterli istihdama ulaştığında bu tür yasa tasarıları görülmelidir. Zaten sorun olan bir ortamda böylesine durumlar sunulmamalıdır.

@Avasin +++++++

Ayrıca arkadaşlar

Teknoloji Fakültesi teknotrat yetiştirmek için açılmıştı
Mühendislik Fakültesi de Mühendis yetiştirmek için var.

Maalesef çok hiddetliyim bu Mühendisliğe sınavla geçiş konusunda ki, eğer başka biri benden önce yapmadıys yakında en yakın savcılığa gidip suç duyurusunda bulunacağım bu yasa hakkında.
"Kazanılmış haklara haksızlıktır" çünkü bu yapılan.

Oldu olacak biz de 4 kavanoz bal fiyatına cerrah falan olalım????????

Yukarı Alt