1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Tarihte Biyolojik Savaş.


 1. Avasin

  Avasin  

  Kayıt:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.440
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  İnşaat Mühendisi
  Şehir:
  Santa Clara/Küba
  Biyolojik silahların gücünü ilk fark edenlerin Hititler olduğu tarihçiler tarafından söylenir. Mısırlılara ait bir tablette Hititlilerin Kadeş Savaşı’nda vebalı hastaları casus olarak Mısır’a gönderdikleri ve birçok Mısırlının bu yüzden hayatını kaybettiği ifade edilir. İskender’in de Perslere karşı savaşırken İran ordularının üzerine ölmekte olan hastalıklı insanları gönderdiği belirtilir.

  Moğol hükümdarı Cengiz Han, Çin, Kırım ve Viyana’daki kaleleri alırken vebadan ölmüş insanların cesetlerini mancınıkla fırlatarak mikrobun o bölgede yayılmasıyla zafer kazanabilmiştir.


  Amerikalı tarihçi Carl Waldman, Atlas of the North American İndian adlı eserinde yedi yıl savaşları kahramanı General Jeffrey Amherst’in Kızılderililere karşı biyolojik silah kullandığını bu yüzden bazı kabilelerin tarihten silindiğini söylüyor.

  Amherst’in emriyle Kızılderililerle ticaret yapan beyaz tüccarlar vesilesiyle çiçek hastalığı bulaştırılmış, hastalığın salgına dönüşmesi sonucu binlerce Kızılderili hayatını kaybetmiştir.

  Amherst daha sonraları bir kütüphane görevlisi iken bir İngiliz gazetesine verdiği röportajda Waldman’n iddialarını doğrulayan açıklamalarda bulunmuş. Mülakatında kendisinin hayatı boyunca Kızılderilileri vahşi, ilkel ve pis bir topluluk olarak gördüğünü söyleyen Armherst bu fikri kendisine askerlerinden Fransız asıllı Albay Henry Bouquet’in verdiğini ve yerlilerle girişilen birçok savaşta bu taktiği kullandığını söylüyor.

  Kızılderilileri aşağılık bir ırk olarak gören Amherst, onlarla savaşmak yerine topyekun imha ederek yok etmeyi düşünmüş ve tüccarlara verdiği mikrop bulaştırılmış battaniyeleri, hediye etmelerini söylemiş. Amerikan iç savaşına katılmış William Trent’te günlüklerinde Armheistin başlattığı biyolojik savaşın daha sonraları da uygulandığını ve Kızılderililerin soyların tüketilmesinde Amerikan ordusu tarafından bilinçli bir şekilde kullanıldığını anlatıyor.


  Cengizhan cesur ve akıllı bir komutan ve imparator. O zamanlarda biyolojik savaş kimin aklına gelirdi ki?
  Ancak kızılderililere yapılan savaş örneği duyanların kanını donduracak türden 8O
   
 2. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  Kafası çalışıyomus yani