1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Tarayıcıda 3D keyfi geliyor!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  İnternet tarayıcıda 3D keyfi geliyor!

  3D grafikler web tarayıcılara beklenenden erken geliyor! Peki hangi tarayıcılar 3D desteği sunacak?

  Daha önceki bir haberimizde internet tarayıcılara gelen 3D desteğinden bahsetmiştik. Ancak son gelişmeler bunun beklediğimizden de erken gerçekleşebileceğini gösteriyor.

  İnternet tarayıcı üzerinden oynanan flash tabanlı oyunların bile inanılmaz popüler olduğunu düşünürsek, 3D hızlandırmaya sahip ve bütün platformlarda, kurulumsuz bir şekilde çalışabilecek; üstüne üstlük açık kaynak kodlu olacak bir teknoloji bu.

  Apple tarafından KHTML'den oluşturulan, açık kaynak kodlu WebKit motoru bu bahsi geçen özellikleri sunacak. Birkaç gün önce güncellenen WebKit, artık WebGL'i de içeriyor. WebGL ise OpenGL ES 2.0'ın JavaScript kullanan bir internet tabanlı sürümü. Yetenek olarak internet tarayıcılarda Adobe Flash'ın pabucunu dama atabilecek seviyede bir standart.

  WebKit kullanan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera, WebGL'i internet tarayıcılarına dahil etme kararını çoktan almıştı. Safari'nin de bunları takip etmesi beklenirken, Microsoft Internet Explorer'ın ne yapacağı henüz bilinmiyor.

  Son olarak şunu da belirtelim ki, bu özellik beklediğimizden erken de gelse, düzgün çalışacak şekilde internet tarayıcılara dahil edilmesi aylar alacaktır.