2003'te büyük ikramiyeyi kazanan Yeşim Akyol, eşiyle davalık olunca faiziyle 6.5 milyon lirayı bulan parasını hâlâ alamadı.

2 milyon lira ikramiye isabet eden bankacı Yeşim Akyol, mahkemenin koyduğu tedbir yüzünden 7 yıldır yasal faizleriyle 6.5 milyon liraya çıkan parasına dokunamıyor. Akyol'un, İstanbul'da promosyon olarak verilen Milli Piyango biletine 2 milyon lira çıktı. Kısa süre sonra Akyol, avukat eşi Güray Akyol'a "Çok alkol alıyor" diye boşanma davası açtı. Güray Akyol ise, "Büyük servete kavuşunca benden boşanmak istiyor" diye kendini savundu.

2 MİLYONDU, 6.5 MİLYON OLDU
Mahkeme, Medeni Kanunu'nda yer alan 'evlilik birliği içinde edinilmiş mallar' yasasını göz önüne alarak 2 milyonluk servet üzerine tedbir koydu. 2 yıl önce boşanan Akyol çifti, yasal faizleriyle yaklaşık 6.5 milyon lira olan servet için 7 yıldır mahkemeye kapılarında bekliyor. Büyük ikramiyenin ardından işini bırakıp, evini değiştiren Yeşim Akyol, ekonomik kriz nedeniyle bir türlü iş bulamadığını söylüyor. Yeşim Akyol, "Şans bana güldü dedim. Ama, 7 yıldır o şansı bir türlü tutamadım. Oğlum için eşimin kötü huylarına dayanmaya çalıştım. Hem alkol bağımlısı hem de ailesinden uzak bir baba idi" diyor. Eşinin avukat olduğunu, kazandığı parayı kendisine harcadığını belirten Yeşim Akyol, sözlerine şöyle devam ediyor: "Kendi paramla aldığım bilete ortak olmak istiyor. 2 yıl önce boşandım. Mahkeme, 'Evlilik içerisinde edinilen para' diyerek tedbir koydu. Borç harçla geçiniyorum."

DOSYA, YARGITAY'A GÖNDERİLDİ
Avukat Güray Akyol ise, "Eşim parasını benimle paylaşmak istemediği için boşanma davası açtı. Amaç, bu paradan beni mahrum etmektir" ifadesini kullandı. Güray Akyol, eşinden 150 bin lira maddi, 300 bin lira da manevi tazminat talep etti. Mahkeme, 5 yıl süren boşanma davasında maddi ve manevi tazminatı reddederek, çiftin boşanmasına karar verdi. Ancak, 2 milyon lira için mal paylaşım davasının ayrı görülmesine karar verdi. Dosya, Yargıtay'dan dönerek kesinleştikten sonra, 2 milyon liralık dava karara bağlanacak.

Yukarı Alt