1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Taliban'dan Obama'ya 'ılımlı' cevabı


 1. Faraway

  Faraway rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  334
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Hades

  Taliban'dan Obama'ya 'ılımlı' cevabı


  7518566.jpg

  Afghanistan'da Taliban, ABD Başkanı Barack Obama'nın Taliban içerisindeki ılımlı gruplara ulaşma çağrısını “mantıksız” bularak geri çevirdi.


  Taliban sözcüsü Kari Muhammed Yusuf, önerinin “mantıksız olduğu için herhangi bir cevap gerektirmediğini” söyledi. Yusuf, “Taliban içerisindeki ılımlı gruplar ne demektir ve neden böyle bir şeyden bahsediyorlar bilmiyorum. Taliban birlik içerisinde, tek bir lideri, amacı ve politikası olan bir gruptur. Eğer evlerinde oturanlar ve savaşmayanlar kastediliyorsa onlara hitap etmek de zaten anlamsızdır. Bu bizim için çok şaşırtıcı bir şey” diye konuştu.

  Savaşı sona erdirecek tek çözümün ülkedeki yabancı askerlerin çekilmesi olduğunu ifade eden Yusuf, Karzai hükümeti ile yabancı askerlerin çekilmesi konusunu görüşmeyi düşünüp düşünmedikleri yönündeki bir soruya,”Afganlar kendi kaderlerini kendileri belirleyebilir” cevabını verdi.

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise, öneriyi memnuniyetle karşıladı. Obama, New York Times gazetesine verdiği demeçte, daha önce Irak'ta kullanılan, ılımlı gruplara ulaşma taktiğini Afganistan'da da kullanmak istediklerini söylemişti.