1. Reklam

1. kyra
      viki
      Tenda
      lastworld
      silkroadcilar
      3

Tahta Görünümlü Menü yapma

1. Renton

Renton Öğreniyorum

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Photoshopta tahta görünümü elde etmek için yapmanız gereken işlemler çok basit. Bu çalışmamızda çıkan sonucu web sitelerinde menü olarak kullanabilirsiniz ya da tahta görünümü yapmanın temel maddelerini öğrenerek grafik çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Bizim amacımız bazen sonuca ulaşmak değil, sonuca ulaşırken izlenilen adımlarda yapılan işlemler sayesinde bilgilerinizi pekiştirmektir. Şimdi dersimize başlayalım:
    Adım 1)

İlk önce 500×500 pixel’lik yeni bir sayfa açıyoruz. (Background Contents: Transparent olmalı)
    Adım 2)
    Marquee Tool‘u seçip 1.jpg aşağıdaki görüntüdeki gibi alanımızı belirliyoruz.
    2.jpg
    Polygonal Lasso‘yu seçip 3.jpg Alt tuşuna basılı tutarak sağ ve sol kenarları gelişi güzel kırpıklıyoruz.
    4.jpg
    Tam siyah rengi seçip (renk kodu: #000000) Paint Bucket Fill ile 5.jpg seçili yeri boyuyoruz.
    6.jpg
    Adım 3)
    Yeni bir layer açıp (Shift+Ctrl+N), tüm alanı (renk kodu: #4B2B05) koyu kahverengiye boyuyoruz. 5.jpg
    8.jpg
    Adım 4)
    Açtığımız yeni layer seçiliyken Filter menüsünde -> Noise -> Add Noise uygulamasını açıyoruz. Ve aşağıdaki gibi ayarlarımızı yapıyoruz.
    9.jpg
    Adım 5)
    Noise eklediğimiz layer’a bu sefer Filter menüsünden -> Blur ->Motion Blur uygulamasını seçiyoruz. Ve yine aşağıdaki gibi ayarlarımızı yapıyoruz.
    11.jpg
    Adım 6)
    Tahta görünümüne yaklaştığımız layer’da Elliptical Marquee Tool‘u seçip 13.jpg aşağıdaki resimdeki gibi 25-30 arası rastgele boyutlarda yuvarlaklar çiziyoruz. (Not: Shift Tuşuna basılı tutarak birden fazla seçim yapmanız mümkündür.)
    14.jpg
    Seçme işlemini yaptıktan sonra Filter menüsünden -> Distort -> Twirl uygulamasını seçiyoruz.
    15.jpg
    Ctrl+D tuşlarına basıp seçim işlemini sonlandırıyoruz.
    16.jpg
    Adım 7)
    Layer’lar listesinden kahverengi layer’ımıza sağ tıklayıp Create Clipping Mask seçeneğini seçip Ctrl+E tuşlarına basıyoruz.
    Sonuç:
    17.jpg
    Adım [​IMG]
    Artık tek layer’ımız kaldı ve ona sağ tıklayıp Blending Options‘a giriyoruz. (Aşağıda resimlerle ayarları gösterdik, Blending Options’tan hiç çıkmadan sırayla yapabilirsiniz)
    Drop Shadow menüsündeki ayarlar:
    18.jpg
    Inner Glow menüsündeki ayarlar:
    20.jpg
    Satin menüsündeki ayarlar:
    21.jpg
    Stroke menüsündeki ayarlar:
    22.jpg
    Ve sonuç:
    23.jpg
    Adım 9)
    Layer’lar listesinden tahtamıza sağ tıklayıp Duplicate Layer‘ı seçelim. (Bu işlem layer’ın aynısını kopyalamak için yapılır. Kısayolu Ctrl+J)
    Şimdi üstüste duran iki tane tahta parçamız var ve Move Tool‘u seçip 24.jpg ikinci tahtamızı ilk tahtanın altına taşımalıyız.
    25.jpg
    Alttaki tahta seçiliyken Ctrl+T tuşlarına basıp ekranın üstündeki bölmede rotation değerini 1.5 verin.
    26.jpg
    Ve enter tuşuna basın.
    27.jpg
    Adım 10)
    Bu sefer ikinci layer’a sağ tıklayarak Duplicate Layer‘ı seçelim (Kısayolu Ctrl+J) ve 3. tahtayı en alta taşıyalım. 24.jpg
    Yine Ctrl+T tuşlarına basıp bu sefer rotation değerini 1.8 verelim.
    30.jpg
    Not: Tahta parçalarının görünümleri (birbirinden kopya olduğu için) aynı olmasını istemiyorsanız; Polygonal Lasso‘yu seçip 3.jpg istediğiniz taraflarını dikkatlice seçtikten sonra delete tuşuna basarak silebilirsiniz (Layer listesinde hangi tahta parçası seçiliyse o parçada seçtiğiniz kısmı siler yani bir başka tahta parçasında da parça silme (kırpıklama) işlemi yapacaksanız o tahtanın layer’ını seçmeniz lazım)
    Adım 11)
    Yine bir tahta parçasının layer’ına Duplicate Layer’ı seçip kopyaladıktan sonra bu sefer aşağıya taşıyoruz ve rotation değerini 2.0 veriyoruz.
    33.jpg
    Adım 12)
    Bir tane daha layer’ı Duplicate Layer’ı seçip kopyaladıktan sonra Edit menüsünden -> Transform -> Rotate 90° CCW yaparak yan tahtamızı da oluşturalım.
    35.jpg
    Yan parça tahtamız en arkada olacağı için bu layer’ı layer listesinde en alta taşıyoruz. Ve tahta parçasının köşelerinden tutup boyutunu düzenliyoruz.
    38.jpg
    Move Tool ile 24.jpg sol tarafa taşıyoruz.
    40.jpg
    Adım 13)
    Yan tahtamızı yine kopyalayıp bu sefer de sağ tarafa taşıyoruz.
    41.jpg
    Adım 14)
    Layer listemizde en üste yeni bir layer açıp (Shift+Ctrl+N), renk paletinden gri renk seçip (renk kodu #646464)
    43.jpg
    Paint Brush Tool 44.jpg yani fırçamızın boyurunu 9 pixellik sert noktalı olanı seçelim.
    45.jpg
    Tahta parçalarını çivilemek istediğimiz yerlere noktalarımızı koyalım.
    46.jpg
    Noktaları koyduğumuz layer’a sağ tıklayıp Blending Options‘a girelim ve sırasıyla aşağıda resimlerde verdiğimiz ayarları yapalım;
    Drop Shadow menüsünden;
    47.jpg
    Inner Shadow menüsünden;
    48.jpg
    Bevel and Emboss menüsünden;
    49.jpg
    Ve sonuç:
    50.jpg
    Adım 15)
    Layer listemizde en üste yeni bir layer açıp (Shift+Ctrl+N), Elliptical Marquee Tool 51.jpg ile eğik bir yuvarlak çiziyoruz.
    52.jpg
    Paint Bucket Tool‘u seçip 53.jpg çizdiğimiz şeklin içini tam siyah renge boyuyoruz. (renk kodu #000000)
    54.jpg
    Select menüsünden -> Modify -> Contract seçeneğine girip, contract’ı 4 pixel olarak belirliyoruz.
    55.jpg
    Ve delete tuşuna basıp, Ctrl+D tuşlarına da bastıktan sonra aşağıdaki sonucu elde ediyoruz.
    56.jpg
    Adım 16)
    Yuvarlak layer’ımıza sağ tıklayıp Blending Options‘a giriyoruz ve aşağıdaki ayarları yapıyoruz sırayla;
    Bevel and Emboss menüsünden;
    57.jpg
    Inner Shadow menüsünden;
    58.jpg
    Gradient Overlay menüsünden;
    59.jpg
    Ve sonuç;
    60.jpg
    Ctrl+J tuşlarına bastıktan sonra kopyaladığım şekli bir zincir oluşturacak gibi yanına taşıyoruz. 24.jpg
    61.jpg
    Layer listesinde kopyalayıp yanına taşıdığımız layer’ın üzerine sağ tıklayıp Clear Layer Style‘ı seçelim ve Crtl+E tuşlarına basalım. Bu işlem zincirin birleşmesini sağlayacaktır.
    62.jpg
    İkili zinciri yine kopyalayıp (Ctrl+J) yine yanına taşıyalım ve yine Clear Layer Style‘ı seçip Ctrl+E tuşlarına basalım. Bu sefer elimizde 4 parçalı zincir olacak. Aynı işlemi bir kez daha uygulayıp 8 parçalı zincir oluşturalım.
    63.jpg
    Adım 17)
    Edit menüsünden -> Transform -> Rotate 90° CCW yaparak zinciri dik hale getirelim.
    64.jpg
    Move Tool‘u kullanarak 24.jpg üst tahtanın alt çivisi ile en alttaki tahtanın üst çivisi arasına denk gelecek şekilde taşıyıp, kenarlarından tutarak küçültelim. (Not: Shift tuşuna basarak köşelerden küçültürseniz orantı bozulmadan küçültme işlemi yapabilirsiniz)
    65.jpg
    Adım 18)
    Zincirli layer’ımızı kopyalayıp (Ctrl+J) sağ tarafa da taşıdıktan sonra güzel bir fon rengi seçerek (örneğin siyah) tahta menü tabelamızı bitirmiş oluyoruz. Tercihe göre istediğiniz yazı renklerinde, istediğiniz yazıları ekleyebilirsiniz.
    Yardımcı olabildiysek, ne mutlu bize.
    İyi dersler…

Ekli Dosyalar:

• 5.jpg
      5.jpg
      Boyut:
      703 bayt
      Okunma:
      24
    • 24.jpg
      24.jpg
      Boyut: