1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Süveyş Kanalı 'na benziyor!


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Başbakan, Kanal İstanbul'a örnek olarak Süveyş Kanalı'nı gösterdi.

  [​IMG]

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çılgın projesi Kanal İstanbul'a örnek olarak Süveyş Kanalı'nı gösterdi. Ancak Erdoğan Kanal İstanbul'un çok daha büyük bir proje olacağını söyledi. Peki Süveyş Kanalı'nın özellikleri neydi?

  Süveyş Kanalı, Akdeniz ile Kızıldeniz'i birbirine bağlayan yapay su yoludur.Temelleri Osmanlı İmparatorluğu tarafından atılmış, Baharat Yolu'nun canlandırılması sağlandı. İngiltere tarafından da 1869'da açıldı.

  Napolyon Mısır'ı fethettikten sonra 1799'da bu konuda olurluluk raporu istedi. Sina Yarımadası'nın batısında yer alıyor. 163 kilometre uzunluğunda ve en dar yerinde 300 metre genişliğinde. Kanal, Afrika çevresinde dolaşmaya gerek kalmadan Asya ile Avrupa arasında deniz taşımacılığı yapılmasını sağlar.

  Dünyanın en önemli su yolları arasında yer alır. Eski gemiciler ticarette çok uzun yol ve mesafe kat ettikleri için böyle bir kanal yapma gereksinimi ortaya çıktı.

  Derinliği 11-12 metre. Su kesimi 10,36 metreden fazla olan gemiler kanaldan geçemez.1951 yılında trafiği kolaylaştırmak amacıyla el-Kantara ile el-Firdan arasında 13,5 km'lik bir yan geçit açıldı.

  Dünyada kapakları olmayan en uzun kanaldır. Diğer kanallarla karşılaştırıldığında kaza oranı hemen hemen sıfırdır. Gece ve gündüz geçiş yapılabilir.  (wikipedia)