1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Suriye'de ordu kışlasından çıktı


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  Suriye ordusu, Dera'da kontrolü sağlamak için geniş çaplı bir operasyon başlattı.

  [​IMG]

  Suriye ordusu, iktidar karşıtı gösterilerin merkezi Dera'da kontrolü sağlamak için geniş çaplı bir operasyon başlattı. Tank ve zırhlı araçların desteğinde kente giren askerler muhaliflerle çatıştı.

  Suriye'de haftalardır süren gösterilerin fitilinin ateşlendiği kent olan Dera'daki görgü tanıkları, 3 binden fazla güvenlik görevlisinin girdiği şehirdeki gösterilerde bugün en az 5 kişinin öldüğünü bildirdi.

  İnsan hakları eylemcileri, uluslararası haber ajanslarına telefonla yaptıkları açıklamada, olaylarda hayatını kaybedenlerin cesetlerinin sokaklarda yattığını söyledi. Suriye, ülkenin güneyinde protestoların yapıldığı sınır kenti Dera'ya tankların konuşlandırılmasının ardından, güvenlik önlemi olarak Ürdün'le kapılarını kapattı.

  Ürdün'ün başkenti Amman'daki bir üst düzey diplomat da Dera ve Nasib'deki sınır kapılarının trafiğe kapatıldığını doğruladı.


  ŞAM'DA SİVİLLERE RASTGELE ATEŞ

  Başkent Şam'ın büyük banliyölerinden Duma'da da güvenlik güçleriyle Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı silahlı kişilerin baskın düzenleyerek sivillere rastgele ateş açtığı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

  Reuters ajansına göre, Suriyeli muhalif bir insan hakları eylemcisi, Duma'da silahsız sivillere ateş açıldığını, yaralananlar olduğunu ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığını anlattı.

  Aynı eylemci, Duma ile bütün iletişimin kesildiğini, ancak şafakta saldırının başlamasının ardından bir eylemcinin kaçmayı başararak kendilerini durumundan haberdar ettiğini söyledi.

  Esad'ın 48 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hali kaldırma hamlesinin de yetersiz kaldığı Suriye'de, ayaklanmaların başladığı 15 Mart'tan bu yana 350'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.


  ABD BASKIYI ARTIRIYOR

  Öte yandan ABD yönetimi, iktidar karşıtı göstericileri şiddetle bastırmaya çalışan Esad yönetimine yönelik yaptırımları genişletmeye hazırlanıyor.

  Wall Street Journal'in haberine göre, Washington'ın üst düzey Suriyeli yetkililerin varlıklarının dondurulması ve onların ABD’deki şirketlerle anlaşma yapmalarını engelleyecek bir başkanlık emri çıkartılması için çalışıyor.

  Washington’ın Suriye’ye uygulayacağı tek taraflı yaptırımlar, ABD’de çok az varlığı bulunan Esad’a en yakın isimlere doğrudan bir etki yapamayacak.

  ABD, yaptırımların Esad ve çevresinin önemli varlığa sahip olduğu Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde genişletilmesi için baskıda bulunulabilir.

  Konuya yakın kaynaklar, söz konusu yasal kararın Hazine Bakanlığı’nca birkaç hafta içinde hazırlanabileceğini belirtti.

  Obama’nın Suriye’ye yaptırımlar uygulanmasını kabul etmesi durumunda, Esad hükümetiyle ilişkilerin normalleştirilmesi çabaları da darbe yiyecek.

  Son iki yıl içinde, eski Başkan George W. Bush döneminde başlatılan yaptırımları hafifleten Obama, altı yıl aradan sonra Şam’a ilk büyükelçiyi atamıştı.