Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Yeni taşındığım yerde alt yapı olmamasından dolayı, Turkcell'in SüperBox'ına geçmek zorunda kaldım. Bu hizmeti almak isteyenler için 8 aylık deneyimlerimi anlatacağım.

Öncelikle paketim 20 down 5 up içeriyor. Ödediğim ücret 179 TL. Şu anda bu paketi almak istiyorsanız 310 TL vermeniz gerekiyor. Güncel fiyat listesi şöyle;

fiayliste.jpg

Bu fiyatların üstüne birde 10 TL hat tahsis ücreti alıyorlar, burada yazmıyor ama sonrasında faturanıza ekleniyor her ay. Benim aldığım zamanda da ben pahalı diyordum fiyatlar için ama şu an epey abarttılar fiyatlamayı, büyük ihtimal baz istasyonları artık Superbox hizmetini karşılayamadığından dolayı fiyatları abartı seviyelere çekme gereği duydular.

- Turkcell bu hizmeti 4.5g üzerinden sağlıyor. Huawei'nin bir kule cihazı var, bu cihaza Turkcell sim kart takılıyor ve bu şekilde 4.5g interneti ev internetiymiş gibi kullanabiliyorsunuz.

sup1.jpeg

Cihaz böyle bir şey, altında bir sim yeri var ve buraya dediğim gibi bildiğiniz Turkcell sim kart takılıyor.

sup2.jpeg

Arkası böyle, 1 usb portu, 2 ethernet portu var.

- Cihazın wifi gücü epey düşük, bu yüzden eğer dubleks evde yada büyük evde oturacaksanız bir tane router almanız gerekebilir.

Hız testlerine geçelim;
hiz.jpg

20 down - 5 up paketindeyim ve tek bağlı olan cihaz benim cihazım. Normal sabit alt yapıya göre ping haliyle yüksek. Hız şu an gece 12 olmasına rağmen yarı yarıya ama yine bu iyi hali çünkü yoğun zamanlarda 2-3 mbit'e kadar düşüyor hızlar ve bu internet şu an aylık 310 TL'den satılıyor :)

baz.jpeg

Bu da yine Turkcell olan cep telefonumun LTE'sinden yaptığım test yani Süperbox değil, normal bildiğin hat. Aynı baz istasyonu, zaman aynı ama Süperbox 10 mbit alırken, LTE 30 mbit alıyor yani kısasacı Turkcell Süperbox hatlarını bir kısıtlamaya sokuyor yoğun zamanlarda cep telefonlarını yavaşlatmasın diye.

İlk aldığımda böyle bir şey yoktu ama 4-5 ay önce bu kısıtlama işini getirdiler ve yoğun zamanlarda kullanılmaz hale geldi cihaz ama alt yapı olmadığı için yapacak pek bir şey kalmıyor seve seve kullanmak zorunda kalıyorsun.

Powerbank'tan çalıştırma

Süperbox'ın tek güzel yanı, cihazı alıp istediğin yere götürebilmen. Telefonun çektiği her yerde çalışıyor. Turkcell ne kadar yapmayın cihazı yakarsınız dese de Powerbank'ta bile çalışıyor alet. Uzun yola gidiyorsanız, yanınıza alıp kullanabilirsiniz yada bir yerlerden yayın yapmayı düşünüyorsanız, elektriği olmayan bir yere gitmeyi düşünüyorsanız vs vs...

anker1.jpeg

Modem her powerbank ile çalışmıyor. Bir çok powerbank tam olarak gücü iletemiyor ve internet ışığı yandığı gibi modem kendine restart atıyor. Dexim, LG, Xiaomi powerbanklar ile denedim hiç birisinde çalışmadı.
Tek çalıştığı powerbank bu : https://www.hepsiburada.com/anker-powercore-select-20000-mah-tasinabilir-hizli-sarj-cihazi-poweriq-2-0-18w-cift-cikisli-powerbank-siyah-a1363-p-HBV00000N24BH?magaza=Hepsiburada

Hepsiburada dan indirim zamanında 80TL'ye almıştım, gayet kaliteli 20.000 mah içinde güzel bir fiyatı var. Süperbox'ı besleyebilen benim bulabildiğim tek powerbank.

Bunun yanı sıra, resimde gördüğünüz üzere Süperbox'ın power girişine girecek, bir kabloya da ihtiyacınız var.
Oda bu: US $0.61 11% OFF|Diymore USB şarj kablosu USB 2.1*5.5mm DC güç adaptörü DC 5V 9 V/12 V Step Up Boost dönüştürücü konektörü tel|usb dc|usb dc 5vstep up module - AliExpress
12v olanı olmalı, 4 TL + 15 TL gümrük vergisiyle bana 19 TL'ye maloldu.

anker2.jpeg

Anker ve bu kabloyla beraber powerbank'ten sıkıntısız çalıştırabiliyorum Süperbox'ı. Elektrik kesintilerinde falan güzel oluyor.

Son olarak tavsiye eder misin alalım mı derseniz, almayın derim. Şu anki fiyatları zaten uçmuş durumda, kesinlikle stabil bir hız sağlamıyor, özellikle yoğun zamanlarda web siteleri açılmaz hale geliyor ama diğer yandan tabi alt yapınız yoksa seve seve katlanıyorsunuz.

Server
Assos
Takımı
Besiktas
Allah yardımcın olsun, bende ilk taşındığımda internet alt yapımız yoktu ve 3 yıl kadar da beklemek zorunda kaldım. Başvurmadığım yer, gitmediğim merkez olmamıştı.. Ve bu cihazı bana inatla arayıp arayıp pazarlamaya çalışıyolardı fakat açıkçası fiyatından dolayı yememişti almaya :)

Demek ki anlattıkları gibi de değilmiş iyi ki almamışım diyorum şimdi bu konuyu okuyunca.. Böyle bir fiyata da zaten internet olmaz.. Altın modemden mi çıkarıyolar sinyalleri böyle paralar yok.. Kendi telefonumu modem yapıyodum çok çok lazım olursa internet..

Şuanda da çok şükür alt yapı da geldi zaten fiber 100 mbit.. O günlerim eskide kaldı, senin de bu zor günleri bir an önce atlatman dileğimle..

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Allah yardımcın olsun, bende ilk taşındığımda internet alt yapımız yoktu ve 3 yıl kadar da beklemek zorunda kaldım. Başvurmadığım yer, gitmediğim merkez olmamıştı.. Ve bu cihazı bana inatla arayıp arayıp pazarlamaya çalışıyolardı fakat açıkçası fiyatından dolayı yememişti almaya :)

Demek ki anlattıkları gibi de değilmiş iyi ki almamışım diyorum şimdi bu konuyu okuyunca.. Böyle bir fiyata da zaten internet olmaz.. Altın modemden mi çıkarıyolar sinyalleri böyle paralar yok.. Kendi telefonumu modem yapıyodum çok çok lazım olursa internet..

Şuanda da çok şükür alt yapı da geldi zaten fiber 100 mbit.. O günlerim eskide kaldı, senin de bu zor günleri bir an önce atlatman dileğimle..
Sağol hacım, ben bu ay başı büyük kavga dövüşle Türk Telekom'dan alt yapı çektirebildim. Türk Telekom'da da fiyatlar uçmuş, 50mbit internet için 140 TL alıyorlar aylık ama Süperbox'ın 180 Liralık internetinden sonra hem hız hem fiyat olarak ilaç gibi geldi haliyle.

emeğine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş

Server
Assos
Takımı
Besiktas
Sağol hacım, ben bu ay başı büyük kavga dövüşle Türk Telekom'dan alt yapı çektirebildim. Türk Telekom'da da fiyatlar uçmuş, 50mbit internet için 140 TL alıyorlar aylık ama Süperbox'ın 180 Liralık internetinden sonra hem hız hem fiyat olarak ilaç gibi geldi haliyle.
Evet o da bir sıkıntı bir de bu internetsiz dönemde saçma sapan şeyler çıkmış. Mesela TT alt yapı çekmişse sen gidip Super Online alamıyosun, izinleri olmuyor. Yani öpe öpe TT gitmek zorunda kalıyosun. Ben o fahiş fiyatlara da kotasız almak yerine daha düşük fiyatlara kotalı almayı tercih ettim.. Zaten dolarsa da 5 10 lira gibi paralara ek paket yapabiliyosun.. Kaldı ki şuana kadar da 1 ay aştım ve ek paket almak zorunda kaldım..

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Evet o da bir sıkıntı bir de bu internetsiz dönemde saçma sapan şeyler çıkmış. Mesela TT alt yapı çekmişse sen gidip Super Online alamıyosun, izinleri olmuyor. Yani öpe öpe TT gitmek zorunda kalıyosun. Ben o fahiş fiyatlara da kotasız almak yerine daha düşük fiyatlara kotalı almayı tercih ettim.. Zaten dolarsa da 5 10 lira gibi paralara ek paket yapabiliyosun.. Kaldı ki şuana kadar da 1 ay aştım ve ek paket almak zorunda kaldım..
Türk Telekom artık internet satışıyla uğraşmak istemiyor fiyatlar bunu gösteriyor. Satışları genelde alt bayilere devretmiş, Türknet ve millenicom gibi yerler uygun fiyatlı satış yapıyorlar Türk Telekom alt yapısından. Bende kotalı paketler pek mümkün değil daha 12 gün olmuş 500 gb download,60 gb upload var :) Evde her yerde ip tv çalışıyor.

Burundi demi yaşıyorum Memlekette mi anlaşılmıyor daral:
Ama AŞK101 'i donmadan izledim buna da şükür pray:
Adsız.png

Yukarı Alt