1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Suçludan Wikipedia'ya dava!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Cinayet suçlusu Wikipedia'ya dava açıyor.

  Almanya'da bir kişiyi öldürmekten 15 yıl yatan adam, Wikipedia'ya neden dava açtı? İşte detaylar...

  Wikipedia'da yer alan bir makale, ülkelerin kendi kanunlarının ve internetin nasıl ülkeler üzerinde bir yapıya sahip olması gerektiği gerçeğinin bir kez daha altını çizdi.

  Almanya'da bir adamı öldürmekten 15 yıl hapishanede yatan bir adam, hapisten çıktıktan sonra ilk iş olarak öldüren Alman aktör ile ilgili Wikipedia sayfasında katili olarak kendi adının kullanıldığı gerekçesiyle internetin açık ansiklopedisine dava açmaya karar verdi.

  Cinayet suçlusu adam 15 yıl hapishanede yattıktan sonra şartlı olarak geçtiğimiz günlerde tahliye edildi. Tahliyesinin ardından ise normal yaşantısına dönmekte zorluk yaşadığını çünkü cezasını tamamlamış olmasına rağmen bir Wikipedia sayfasında adının hala katil olarak geçiyor olduğundan şikayet etti.

  Wikipedia'ya göre bu sansürcülük

  Alman yasalarına göre cinayet suçlusunun adı artık koruma altında ve bu şekilde kullanılması kanunlara aykırı. Basılı medyada yazılanlar geçmişte kalmasına karşın online bilgilerin arama sonuçlarında daima ulaşılabilir olması bu tür ilginç sorunlara sebep olabiliyor.

  Fakat Wikipedia yetkilileri bu davranışı internet üzerinde sansürcülük ile bir tutuyor ve cinayet suçlusunun talebini Çin ve Tibet konularındaki sansür çabalarına benzetiyor.

  Wikipedia'ya göre eğer mahkeme internet sitesini suçlu bulur ve ismin kaldırılmasını sağlarsa, bu sansürcülüğü körükleyecek ve her ülkenin yasasındaki özel maddeler nedeniyle internet üzerinde sağlıklı bilgi sahibi olmak çok zor bir hale gelecek.