1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Su yok, kanalizasyon yok, internet var


 1. Mirage

  Mirage rank8

  Kayıt:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  5.453
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Muş'un Malazgirt ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Mezra köyü sakinleri, yıllardır yaşanan içme suyu ve kanalizasyon sorunlarına rağmen Valiliğin geçen yıl köye kurduğu çanak antenle uydu aracılığıyla internete kavuştu.  Muş Valiliği'nın geçen yıl köye kurduğu çanak antenle uydu aracılığıyla internetten yararlanan köylülerden Abdurrahman Turhan, “Daha önemli sorunumuz su ve kanalizasyon. Her gün su taşıyoruz. Bu yetmiyormuş gibi kanalizasyon sıkıntımız var. Elektrik de başlı başına bir sorun. Her şeyimiz tam gibi devlet bize bir de internet verdi. Göstermelik hizmet yerine temel ihtiyaçlarımızı karşılasınlar” dedi.

  Malazgirt'in Mezra Köyü'ne, Muş Valiliği geçen yıl kurduğu çanak anten sayesinde uydu aracılığı ile internet hizmeti götürüldü. Ama köyün temel ihtiyacı olan su ve kanalizasyon sorunu hala çözümlenemedi. 50 haneli, 300 nüfuslu köyde özellikle kadın ve çocuklar evlerinin içme suyu ihtiyacını, köydeki çeşmeden eşeklerle taşıyarak karşılıyor. 46 yıl önce köye yapılan ilkokulda ise tuvalet yok. Mezra Köyü'ndeki bu ilkel yaşantı özellikle köylü kadınları çileden çıkartmış durumda. Özellikle su ve elektrik konularında şikayetleri olan kadınlardan Birgül Sönmez, “Bu çağda hala elde çamaşır yıkıyoruz. Dünyada çamaşırı elle yıkayan birkaç köyden biriyiz. Evlerimizde sular akmadığı içinde vaktimizin büyük bölümünü eşeklerle su taşımak için harcıyoruz. Artık biz de insan gibi yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

  Köyün eski muhtarlarından Abdurrahman Turhan ise göstermelik hizmet yapıldığını ileri sürerek, “Gerçek hizmet istiyoruz. Öncelikle temel ihtiyacımız olan su problemi çözülmeli. Bu kadar masraf edip hiç kimsenin işine yaramayan interneti bağlamakla hizmet gelmiş olmuyor. Kaç evde bilgisayar varki internet bağladılar. Bizim en büyük ihtiyacımız su ve okulun tuvalet problemidir. Çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için öğretmeninden izin alıp evlerine geliyor” dedi.
   
 2. Expectance

  Expectance rank8

  Kayıt:
  18 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.664
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Bir Türkiye gerçeği daha...