1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

SSD'm o kadar yeşil değildi ki...


 1. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  [​IMG]

  Tom's Hardware isimli site, SSD sürücülerin iddia edildiği gibi enerji tasarrufu yapmadığını savunuyor.  Veri bozulmasının önüne geçtiği ve performansı artırdığı için veri depolamanın geleceği olarak görülen SSD (Solid State Disk - Katı Hal Diski) teknolojisi, aynı zamanda az enerji tükettiği için çevre dostu olduğu iddiasıyla pazarlanıyor. Ancak, "Tom's Hardware" isimli donanım inceleme sitesi, durumun tam tersi olduğu inancında.  Sitenin eleştirmenleri son birkaç aydır yedi değişik markaya ait 10'dan fazla SSD'yi performans testlerine tabî tutmuşlar. Yetmemiş, ellerinde bulunan bir Dell Latitude D630'a takarak kıyaslamaya almışlar. Sonuçta işlem hızının gerçekten arttığı, ancak bilgisayarın değil enerji tasarrufu yapmak, normalden fazla enerji tükettiği ortaya çıkmış.

  Geleneksel sabit disk sürücüler, pil ömrünü daha hesaplı kullanıyormuş. Bunun sebebi mekanik sabit disk sürücülerin sadece kafalarını hareket ettirmeleri gerektiğinde enerji çekmesi, SSD'lerin ise kullanma süresi boyunca hep açık kalması.

  Bu durum, SSD teknolojisinin gelişmesi ve yayılmasına engel olacak gibi görünmüyor, çünkü reklamı yapılan diğer özellikler gerçek. Ancak gezgin teknologların pil ömrü konusunda sırtını SSD'ye dayamaması, firmaların da bu parçaları "yeşil teknoloji" olarak kakalamaktan vazgeçmesi gerekiyor.