1. Reklam


    1. joysro
      asur
      serenity
      redsea
      blacksro
      plag
      alaaddin
      modbasvuru

Spor Dünyasında Neler Oldu - Temmuz


  1. Buzzz

    Buzzz rank8

    Kayıt:
    27 Eylül 2008
    Mesajlar:
    5.633
    Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Şehir:
    Londra
    2009 yılının Temmuz ayında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

    2-3 Temmuz:
    Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki 20. Avrupa Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş, 3 bronz madalya ve 53 puanla, 1 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyası bulunan ve yine 53 puana ulaşan Rusya ile birlikte takım birinciliğini paylaştı. Üçüncülüğü, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla 51 puan toplayan Azerbaycan aldı.

    22 Haziran-5 Temmuz:
    Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 127. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer 6., tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams, 3. kez kazandı. (Londra-İngiltere)

    Roger Federer, kariyerinde 15. ''Grand Slam'' şampiyonluğunu elde ederek, tenis tarihinde en fazla ''Grand Slam'' turnuvası kazanan sporcu oldu.

    26 Haziran-5 Temmuz:

    İtalya'nın Pescara kentindeki 16. Akdeniz Oyunları'nda evsahibi İtalya, 64 altın, 49 gümüş ve 63 bronz olmak üzere toplam 176 madalyayla birinciliği, Fransa, 48 altın, 53 gümüş ve 39 bronz olmak üzere toplam 140 madalyayla ikinciliği, İspanya, 28 altın, 21 gümüş ve 34 bronz olmak üzere toplam 83 madalyayla üçüncülüğü ve Türkiye de 20 altın, 19 gümüş ve 26 bronz olmak üzere toplam 65 madalyayla dördüncülüğü aldı.

    1-5 Temmuz:
    Yunanistan'ın Portaria kentindeki 8. Balkan Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Bulgaristan, finalde Sırbistan'ı 3-0 yenerek, ilk kez şampiyon, Türkiye de Romanya'yı aynı sonuçla yenerek 3. oldu.

    3-5 Temmuz:
    Edirne Sarayiçi'ndeki 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde son 2 yılın birincisi Recep Kara'yı yenen Mehmet Yeşilyeşil kazandı.

    - Hollanda'nın Holten kentindeki 25. Avrupa Triatlon Şampiyonası'nda en başarılı ülke, 1'er altın, gümüş ve bronz madalyayla İngiltere'ydi.

    3-5 Temmuz:
    Bulgaristan'ın Stara Zagora kentindeki Balkan Büyükler Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 1 altın, 3 gümüş ve 5 bronz madalya kazandı.

    4-5 Temmuz:
    Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki 20. Avrupa Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 50 kiloda Ahmet Peker ile 1 altın, 74 kiloda da Musa Gürbüz ile 1 gümüş madalya kazanıp, 46 puanla takım halinde 4. sırayı alırken, takım birinciliğine ise Rusya, 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 66 puanla ulaştı.

    7 ve 9 Temmuz:
    15 Yaşaltı (C) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda 3-0 yenildi ve 3-2 galip geldi.

    1-12 Temmuz:
    Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda Türkiye, atletizmde bayanlar 100 metre engellide Nevin Yanıt ve erkekler 5 bin metrede Halil Akkaş ile 2 altın, ayrıca 2 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak, klasmanda 23. sırada yer aldı.

    Oyunlarda madalya klasmanında birinciliği, 27'şer altın ve bronzun yanısıra, 22 gümüş olmak üzere toplam 76 madalyayla Rusya, ikinciliği, 22 altın, 21 gümüş ve 15 bronz olmak üzere toplam 58 madalyayla Çin Halk Cumhuriyeti ve üçüncülüğü de 21 altın, 11 gümüş ve 15 bronz olmak üzere toplam 47 madalyayla Güney Kore elde etti.

    2-12 Temmuz:
    İsveç'in Södertalje kentindeki 26. Avrupa Genç Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Fransa'yı 64-54 yenen İspanya 3. kez kazanırken, Çek Cumhuriyeti'ni 67-54 yenen evsahibi İsveç de 3. oldu. Türkiye ise şampiyonayı 3'er galibiyet ve yenilgiyle 13. sırada tamamladı.

    3-12 Temmuz:
    Tayland'daki 11. Dünya Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda finalde Sırbistan'ı 3-1 yenen Brezilya 3. kez şampiyonluğa ulaşırken, şampiyonayı 5 galibiyet ve 3 yenilgiyle kapayan Türkiye de Belçika'ya 3-2 yenilerek dördüncülükle yetindi.

    8-12 Temmuz:
    İtalya'nın Sudtirol kentindeki 6. Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar çekiç atmada Kıvılcım Kaya ile kazandığı 1 gümüş madalyayla 27. sırada kalırken, Kenya, 6 altın, 7 gümüş ve 1 bronz madalyayla 1. ve ABD de 6 altın, 5'er de gümüş ve bronz madalyayla 2. oldu.

    11-12 Temmuz:
    Voleybolda 1. Bayanlar Avrupa Ligi'nde Türkiye, grupta 10 galibiyet, 2 yenilgi ve 22 puanla 1. olup ''Dörtlü Final''e kaldı. Kayseri'deki ''Dörtlü Final''de Bulgaristan'ı 3-1 yenip finalist olan milli takım, finalde Sırbistan'a 3-2 yenilerek ikinciliği elde etti. Fransa da Bulgaristan'a 3-0 üstünlük sağlayarak 3. oldu.

    12 Temmuz:
    Voleybolda 6. Erkekler Avrupa Ligi'nde Türkiye, grupta 8 galibiyet, 4 yenilgi ve 20 puanla İspanya'nın ardından 2. olarak ''Dörtlü Final''e kalamadı.

    - Atletizmde Avusturya'nın Telfes kentindeki 8. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye'yi, 3'er altın ve gümüş madalyayla İtalya izledi.

    6-14 Temmuz:
    Fransa'nın başkenti Paris'teki Dünya Ümitler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 77-54 yenen ABD, üçüncülüğü de Avustralya'yı 58-57 yenen İsveç kazanırken, şampiyonayı 6 galibiyet ve 2 yenilgiyle kapayan Türkiye ise 5. sırada kaldı.

    9-19 Temmuz:
    Polonya'nın Gdynia kentindeki 8. Avrupa Ümit Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 4 galibiyet ve 5 yenilgiyle 6. sırada yer alırken, şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 74-52 yenen Fransa, 2. kez elde etti, Letonya da Rusya'yı 78-75 yenerek 3. oldu.

    11-19 Temmuz:
    Avustralya'nın Sydney kentindeki 31. Dünya Bayanlar Çim Hokeyi Şampiyonası'nda (Trophy) şampiyonluğu, finalde Avustralya'yı penaltılarla 4-3 yenen Arjantin, 2. kez üstüste kazanırken, Almanya'yı 5-2 yenen Hollanda da üçüncülüğü aldı.

    14-19 Temmuz:
    Karadağ'ın Danilovgrad kentindeki 8. Balkan Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 4 yenilgiyle 5. sırada kaldı. Finalde evsahibi Karadağ, Yunanistan'ı 3-1 yenerek şampiyon, Sırbistan da Bosna-Hersek'i 3-2 yenerek 3. oldu.

    - Bulgaristan'ın Filibe kentindeki Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, İtalya, 5 altın ve 4 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

    15-19 Temmuz:

    Litvanya'nın Kaunas kentindeki 7. Avrupa 23 Yaş Altı Ümitler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 1500 metrede Sultan Haydar ve erkekler 10 bin metrede Selim Bayrak ile 2 altın madalya alarak yedinciliği alırken, Rusya, 12 altın, 8 gümüş ve 5 bronz madalyayla birinciliğe, İngiltere de 7 altın, 6 gümüş ve 5 bronz madalyayla ikinciliğe ulaştı.

    17-19 Temmuz:
    Polonya'nın Rzeszow kentindeki 16. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası Avrupa Elemeleri 3. Tur (J) Grubu mücadelesinde Türkiye, 3 galibiyet ve 6 puanla birinci olarak finallerde yer alma hakkını kazandı.

    - Kastamonu'ndaki Balkan 17 Yaş Altı Yıldızlar Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 6 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak, şampiyonaya damgasını vurdu.

    - Güreşte Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki ''2009 Golden Grand Prix'' finalinde Türkiye'den dereceye giren tek sporcu, grekoromende 120 kiloda 3. sırayı alan Yekta Yılmaz Gül oldu.

    18-19 Temmuz:
    Voleybolda 6. Avrupa Ligi'nin Portekiz'in Portimao kentindeki ''Dörtlü Finali'' sonunda şampiyonluğu, Almanya, İspanya'yı 3-2 yenerek ilk kez kazanırken, evsahibi Portekiz de Slovakya'ya set vermeden üatünlük sağladı ve 3. sırada yer aldı.

    21-22 Temmuz:
    Sırbistan'ın Zrenjanin kentindeki 12. Avrupa Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla 63 puan topladı ve takım halinde 3. oldu. Birinciliği 95 puanla alan Rusya ise 8 altın ve 1 gümüş madalya elde etti.

    23 Temmuz:
    Futbolda UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda Galatasaray, Kazakistan'dan FC Tobol'u (1-1) ve (2-0)'lık skorlarla eledi.

    23-24 Temmuz:

    Sırbistan'ın Zrenjanin kentindeki 10. Avrupa Yıldız Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 5 bronz madalya kazanarak, 47 puanla takım halinde 4. sırayı alırken, Rusya ise 5 altın, 1'er de gümüş bronz madalya elde ederek, 75 puanla takım birinciliğine ulaştı.

    16-25 Temmuz:
    Meksika'nın Tijuana ve Mexicali kentlerindeki 15. Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Dominik Cumhuriyeti'ni 3-0 yenen Almanya ilk kez kazandı, üçüncülüğü ise Bulgaristan'ı 3-2 yenen Brezilya elde etti.

    Şampiyonada Türkiye, 5 galibiyet ve 3 yenilgiyle 7. sırada yer aldı.

    3-26 Temmuz:
    96. Uluslararası Fransa Bisiklet Turu'nda Astana takımından İspanyol Alberto Contador, 85.48.35.00'lık derecesiyle kariyerinde 2. kez zafere ulaşırken, ikinciliği Lüksemburg'dan Andy Schleck, üçüncülüğü de bu turu daha önce 7 kez kazanan ABD'li Lance Amstrong kazandı. Astana da 9. takım birinciliğine ulaştı.

    16-26 Temmuz:
    Yunanistan'ın Rodos Adası'ndaki 12. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda evsahibi Yunanistan, finalde Fransa'yı 90-85 yenerek 2. kez şampiyonluğu, İtalya da İsyanya'yı 75-72 yenerek üçüncülüğü elde etti.

    Türkiye ise şampiyonada 4 galibiyet ve 5 yenilgi alarak 6. sırada kaldı.

    22-26 Temmuz:
    Voleybolda 20. Dünya Erkekler Süper Ligi'nde, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki finalde Brezilya, evsahibi ülkeyi 3-2 yenerek 8. kez şampiyon, Rusya da Küba'yı 3-0 yenerek 3. oldu.

    - Bulgaristan'ın Kazanlık kentindeki 9. Balkan Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda evsahibi Bulgaristan, finalde Sırbistan'a 3-1 üstünlük sağlayarak, 2. kez şampiyonluğu, Karadağ da Türkiye'yi 3-0 yenerek üçüncülüğü aldı.

    23-26 Temmuz:
    Sırbistan'ın Novi Sad kentindeki 20. Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla 37 puan topladı ve 16. sırada yer aldı. Şampiyonada Almanya, 10 altın, 8 gümüş, 7 bronz madalya ve 267 puanla birinciliğe, Rusya da 9 altın, 7 gümüş, 6 bronz madalya ve 195 puanla ikinciliğe ulaştı.

    24-26 Temmuz:
    Avustralya'nın Adelaide kentindeki Dünya Bisiklet BMX Şampiyonası'nda, evsahibi ülkenin yanısıra ABD ve Yeni Zelanda en başarılı ülkeler olarak dikkati çektiler.

    25-26 Temmuz:
    Sırbistan'ın Zrenjanin kentindeki 12. Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalya ve 71 puanla takım ikinciliğini kazanırken, Rusya da 3 altın, 1 gümüş, 4 bronz madalya ve 79 puanla takım birinciliğini elde etti.

    27-31 Temmuz:
    İsveç'in Landskrona kentindeki Avrupa 37. Erkekler ve 12. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 6 altın, 2 gümüş, 3 bronz madalya ve 458 puanla, 532 puanlı Rusya'nın ardından takım halinde 2., erkeklerde de 1 gümüş madalya ve 344 puanla 5. oldu. Erkeklerde takım birinciliği ise 560 puanla Rusya'ya gitti.