1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Spiga Türkiye'de


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Spiga Türkiye'de
  Spiga dünyada ilk kez Vodafone ile piyasaya girdi


  [​IMG]

  ''CEP TELEFONU BOYUTLARINDA BİLGİSAYAR...''

  Sagemcom Türkiye Genel Müdürü Tunç Balanoğlu da Spiga'nın, cep telefonu boyutlarında olan ilk bilgisayar olduğunu bildirdi.

  Spiga'yı ''dünyada ilk kez Vodafone ile'' piyasaya sunduklarını dile getiren Balanoğlu, cihazın 315 kilogram ağırlığında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

  ''Spiga, 3G ve Wi-Fi özelliğine sahip. Boyutuna göre ekran çözünürlüğü yüksek olan cihaz, 56 tuşluk 'Q' klavyeye sahip. Cihazda işletim sistemi olarak Windows XP bulunuyor. Cihazın işlemcisi ise Intel ATOM... Üzerinde dahili olarak 1.3 megapiksel kamera taşıyan cihazın pili 5 saatlik kullanıma imkan veriyor. Spiga'nın hafızası ise 8 GB, ancak MicroSD okuyucusuyla 16 GB'a kadar artırma olanağı var.''

  Soruları da yanıtlayan Balanoğlu, bir soru üzerine Vodafone Türkiye'nin cihaz için çok istekli olduğunu ve bu nedenle Spiga'yı piyasaya Türkiye'den sunma kararı aldıklarını söyledi.

  Balanoğlu, cihazın klavyesinin şu an için Türkçe olmadığını, ancak Türkçe klavyelisinin de yakın bir zamanda geleceğini bildirdi.

  Bir gazetecinin, ''cihazın üreticisi siz misiniz ve dünyada başka örnekleri var mı?'' soruları üzerine ise Balanoğlu, Spiga'nın üreticisinin UMID isimli bir şirket olduğunu, ancak aralarındaki anlaşmayla cihazın geliştirmelerini ortaklaşa yaptıklarını ifade etti.

  ''BU YIL, MID'LERİN OLACAK''

  Spiga'ya benzer prototiplerin olduğunu dile getiren Balanoğlu, ''Ancak bu kategoride tüm özellikleriyle çalışan ve piyasaya sunulmuş tek cihaz Spiga'dır'' dedi.

  Intel Türkiye İş Geliştirme Grup Müdürü Yalım Eriştiren de, mobil cihazların giderek daha popüler hale geldiğini söyledi. Eriştiren, ''Geçen yıl netbookların yılıydı. Bu yıl ise MID'lerin olacak'' dedi.