1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Spartacus: Blood And Sand


 1. Buzzz

  Buzzz rank8

  Kayıt:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  5.587
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Londra

  Spartacus: Blood And Sand

  Spartacus: Blood and Sand, bir Amerikan dizisidir. Dizi tarihsel bir karakter olan Trakyalı asker Spartacus'ün köle olmasını ve bir gladyatöre dönüşümünü anlatmaktadır. Dizinin kaynağı Komünist bir Yahudi olan Howard Fast'ın aynı isimde yazdığı kitaptır. Hikâye Milattan Önce 73 - 71 yıllarında Roma Cumhuriyeti'nde geçmektedir. İlk bölüm 22 Ocak 2010 tarihinde yayınlanmıştır.[1] İlk sezonsa 13 bölümde tamamlanmıştır.[2]

  Dizinin ikinci sezon çekimleri ise Spartacus karakterini canlandıran Andy Whitfield'da bir çeşit lenfoma teşhis edilmesi sebebiyle belirsiz bir süre için ertelenmiştir. Geniş ve ünlü bir oyuncu kadrosuna sahip olmasının yanı sıra, dizideki savaş sahnelerinde kullanılan efekt ve teknikler dikkat çekicidir. Dizinin en çok eleştirilen yönü erotik sahnelere fazlaca yer vermesidir. Bunun dışında gösterildiği ilk bölümden itibaren azımsanamayacak bir hayran kitlesi toplamıştır. Dizi bir Amerikan kanalı olan Starz'da yayınlanmaktadır.


  Karakterler

  * Spartacus (Andy Whitfield) — Ortak düşmanlarına karşı Roma ordusu adına gönüllü savaşan Trakyalı bir asker. Gaius Claudius Glaber tarafından itaatsizliğinin cezası olarak Arena'da gladyatörler tarafından öldürülmeye mahkum edilmiştir. Arena'da gladyatörleri öldürmesi üzerine köle olarak satılmış ve Batiatus tarafından Ludus'a katılması için satın alınmıştır. İlk günlerinde asi bir tavır sergilerken Batiatus ile kayıp karısını bulması konusunda bir anlaşma yapmış ve itaat etmeye başlamıştır.

  * Crixus (Manu Bennett) — Capua Şampiyonu, Ludus hiyerarşisinin en üstündeki kişi. Ukala ve güçlüdür. Spartacus'a karşı derin bir antipatisi vardır. Efendisi Lucretia ile cinsel ilişki içindedir, Naevia ile de gizli bir aşk yaşar. Capua Şampiyonluğu'nu korurken aynı zamanda yasak ilişkilerini dengede tutmaya çalışır.

  * Batiatus (John Hannah) — Capua vatandaşı ve dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan Ludus'un sahibi. Maddi olarak zor bir durumda iken yüksek bir maliyetle Spartacus'u satın almıştır. Eşi Lucretia ile gerçek bir ruhsal ve fiziksel uyum içindedir, ikisi de hırslı kişiliklere sahiptir. Spartacus'u Lucretia karşısında her zaman savunmuş ve ona ayrı önem vermiştir.

  * Lucretia (Lucy Lawless) — Batiatus'un kurnaz ve kibar eşi. Köleleri olan Capua Şampiyonu Gladyatör Crixus ile yasak aşk yaşamaktadır. Spartacus'un fazla maliyetli ve Ludus'a şanssızlık getireceğine inanmaktadır.

  * Doctore (Peter Mensah) — Kendi zamanının en ünlü gladyatörü. Shadow of Death (Ölümün Gölgesi) olarak anılan efsane gladyatörle savaşıp hayatta kalan tek insandır. Batiatus'un en önem verdiği kölesi ve Ludus'un eğitmenidir. Gladyatörlerini ve gladyatör adaylarını çok sıkı bir eğitimden geçirir, disiplinlidir.

  * Ilithyia (Viva Bianca) — Senatör Albinius'un şımarık ve bencil kızı. General Claudius Glaber'ın karısı. Lucretia ile arkadaştır. Lucretia ise onu Ludus'un tanınması için bir araç olarak görmektedir. Crixus'a karşı ilgisi vardır.

  * Claudius Glaber (Craig Parker) — Bir lejyonun Roma ordusu komutanı, Ilithyia'nın kocasıdır. Eşini seviyor olsa bile onunla daha yüksek mevkiilere gelebilmek için evlenmiştir. Hırslı bir kişiliği vardır. Getaelar ile savaştayken ordusunun dağılmasından Spartacus'u sorumlu tutar ve ondan nefret eder.

  * Varro (Jai Courtney) — Aslen bir Roma vatandaşıdır. Ludus'a gladyatör olmak ve kumar borçlarını kapamak ve eşini geçindirmek için para kazanmak amacıyla kendi isteğiyle gelmiştir. Güçlü bir savaşçıdır ve diğer gladyatörler tarafından çabuk kabul görmüştür. Spartacus'un Death of Shadow karşısında aldığı efsanevi zafer nedeniyle ona hayrandır. Ayrıca Spartacus'un Ludus'taki tek arkadaşıdır.

  * Sura (Erin Cummings) — Spartacus'un eşi. Romalılar tarafından Suriyeli bir tüccara köle olarak satılmıştır Daha sonra köle tüccarların elinden kurtulup Batiatus Tarafından Öldürülmüştür.

  * Ashur (Nick Tarabay) — Bacağından sakat olan eski bir gladyatör. Batiatus'un sağ kolu ve en güvendiği kişilerden birisi.

  * Barca (Antonio Te Maioho) — Saygın bir gladyatör ve Batiatus'un koruması. Crixus'tan sonra Ludus'taki en önemli ikinci gladyatör. Her ne kadar öfkeli bir kişiliğe sahip olsa da kuşlar ve köle sevgilisi Pietros'a karşı şefkatlidir. Batiatus'a sadıktır ama özgür olacağı günlerin hayalini kurar.

  * Naevia (Lesley-Ann Brandt) — Lucretia'nın kölesi. Crixus ile gizli bir aşk yaşamaktadır.


  Bölümler

  İlk bölüm 22 Ocak 2010 tarihinde yayınlanmıştır. İlk sezonun son yani 13. bölümü 16 Nisan günü yayınlanmıştır. 2. sezon gösterimi ise henüz belli değildir. Andy Whitfield'ın kanser tedavisi görmesi nedeniyle belirsiz bir süre ertelenmiştir.
   
 2. anwhere07

  anwhere07 rank8

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  322
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  AkDeNiZ

  yaw 2. sezom gelsede izlesek
   
 3. DeadSpirit

  DeadSpirit rank8

  Kayıt:
  3 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  668
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Antalya

  müthiş bi dizi hele savaş sahneleri izlerken insan gaza geliyor (ben şahsen 1-2 kere duvarı yumrukladım :mrgreen: ) 2. sezon gelsede izlesek :beer:
   
 4. Uprising

  Uprising  

  Kayıt:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.068
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Extrablatt/Antalya

  gaza geliyoruz fakat o kadar abartmadım hiç :D