1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Spam‘ler sağlığımızı vurdu


 1. Tequilla

  Tequilla Bilgiliyim

  Kayıt:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.788
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  un Ne Oldugu Beni İlgilendirmez.-.-`
  BitDefender, üçüncü çeyreğin ardından elektronik tehditlerin detaylı bilançosunu çıkardı. Hazırlanan rapor oldukça ilgi çekici sonuçlar içeriyor.  BitDefender Labs tarafından yapılan ve üçüncü çeyrekte dünya genelinde phishing, spam ve malware ataklarına ilişkin üç aylık rapor, geçen hafta yayınladı.
  Raporun en göze çarpan sonuçlarından biri ise e-posta yoluyla yayılan malware’lerdeki artış. Diğer taraftan rapora göre her ne kadar son çeyrekte belli başli antivirüs motorlarının yakalamayı başaramadığı e-posta yoluyla bulaşan virüslerin sayısında bir artış gözükse de daha önceki çeyreklerle kıyaslandığında bu sayıda son iki çeyrekte bir azalma yaşanıyor. Hatta önceki 18 aya göre gözle görülür bir azalma var.

  Rapora göre son çeyrekteki artış ise tamamen iki güçlü virüsün yeni versiyonlarıyla ortaya çıkıp çok sayıda kurbanı ele geçirmesi. Ayrıca yine bu çeyrekte sektöre ilişkin araştırma raporlarında phising oranlarının düşüşe geçtiği de yayınlanıyor.

  Artış malware’de değil, çeşitlerde...
  Raporda geleneksel anti-virüs motorlarını saf dışı bırakan e-posta tabanlı malwareler’in çeyreğin ikinci yarısında her 11’inci veya 13’üncü günlerde zirveye çıktığı görülüyor. Diğer taraftan verilen bilgiye göre bu çeyrekte ortaya çıkan malware ataklarındaki artışın nedeni; yeni malware'lerin ortaya çıkmasından çok, Mal-Bredo and Mal Behav-340 olarak bilinen malware’lerin yeni çeşitler üreterek ortaya çıkması. Örneğin rapora göre Mal-Bredo bir ay içerisinde 10 binin üzerinde çeşit ortaya sürüyor. Çeşitliliğin hedefi ise geleneksel anti virüs motorlarını saf dışı bırakmak.

  Spam ve Phishing'lerin gözdesi Sağlık Sigortası!
  ABD gündeminin en önemli konuları olan “Ekonomik Kriz” ve “Sağlık Reformu”; phishing ve malware saldırılarının en gözde konusu haline geldi. Üçüncü çeyrekte “Sağlık Sigortası” ve "Cinsel Eğitim" içeriğine sahip web siteleri phishing saldırılarının başlıca mekânı olurken "Business" içerikli web siteleri ise malware saldırılarının en çok bulunduğu kanallar oldu.

  Diğer taraftan spam içerikleri de yine bu iki konu etrafında şekilleniyor. Tıp konulu spam mailleri % 68 ile ilk sırayı aldı. İkinci çeyreğin en gözde spam konusu ise bu çeyrekte oranını %46.2’den % 11’e düşürdü. Ayrıca çeyrek boyunca ortalama spam oranı % 83 olarak belirlendi. Bu oran Temmuz ayında % 97 Ağustosta ise % 71 idi.