1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Soykırımcıya ilk sefer


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Soykırımcıya ilk sefer
  - Resim Silinmiş.
  Sırbistan ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için bir adım daha atıldı. Belgrad ile Saraybosna arasında ilk tren seferleri başladı. Eski Yugoslavya'nın dağılmasının ardından Balkanlar'da Sırplar, Boşnaklar, Hırvatlar ve Arnavutlar arasında çıkan savaşlarda yüzbinlerce insan can verdi. Sadece Bosna Savaşı'nda 300 binden fazla kişi öldü, bunlardan 200 bini Boşnak idi. Hürriyet'in haberine göre Balkanlar'da bugünlerde barış rüzgarları esiyor. Sırbistan ile Bosna-Hersek arasında 18 yıl aradan sonra ilk defa tren seferleri başladı.

  18 YIL SONRA

  Yugoslavya Federasyonu'nun parçalanmasından sonra ortaya çıkan devletler arasında bozulan ilişkileri onarmayı amaçlayan çabalar kapsamında başlatılan seferlerin ilkinde, 3 vagonlu tren Belgrad tren istasyonundan 17 yolcusuyla Saraybosna'ya hareket etti. Yolculardan sadece 9'unun gezilerini Saraybosna'da bitirmeyi planladığı açıklandı.

  Belgrad'daki demiryolu yetkilileri, yeni hattın yaklaşan kış tatilinde insanları daha da cezbedeceğini ümit ettiklerini söyledi. Belgrad-Saraybosna tren seferi 8 saat sürecek ve bilet fiyatları 45 dolar olacak.

  BOŞNAKLARA SİSTEMATİK SOYKIRIM

  Bosna Savaşı, Bosna-Hersek'te 6 Nisan 1992 tarihinden 14 Eylül 1995 tarihine kadar sürdü. Avrupa'nın ortasında Üç yıldan fazla süren bu savaş sırasında Uluslararası Kızılhaç Örgütü verilerine göre 312.000 kişi hayatını kaybetti. Savaş 2 milyon kadar insanı da yerinden yurdundan etti. Yakın tarihin en karanlık sayfalarından biri olan bu savaş sırasında ölenlerin 200 bin kadarı Boşnaktı. Boşnaklar 3 yıl boyunca sistematik bir soykırıma tabii tutulurken, başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri savaşı seyretmişti.

  7 ÜLKE DOĞDU

  Eski Yugoslavya'nın dağılmasının ardından çıkan savaşlar sonucunda Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ ve Makedonya olmak üzere 7 ülke doğdu.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Wajuka

  Wajuka rank8

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.328
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci,Lise-3
  Şehir:
  Kagoshima/Japonya

  İki taraf içinde büyük bir adım