Daily Q&A 9/5 (nProtect'le ilgili oyundan atmalar)
091 S: Bugunki bakim ve guncellemeden (9/5/06) sonra, durmadan disconnect oluyorum. Onceden boyle bir problem yoktu. Ne oldu?
C: Son guncelleme ile nProtect Gameguard'i guncelledik. Bot veya baska yasadigi bir program Gameguard tarafindan tespit edilince, programimiza erisiminizi otomatik olarak aninda durduracaktir. Disconnect olmanizin sebebi bu olabilir. Kullandiginiz yasadigi programlari hemen kaldirmanizi tavsiye ederiz. Bunu sadece botlarin oyunumuza verdigi zarari dikkate alarak degil, bot ve diger yasadigi programlarin pc'nizdeki bilgileri kaydeden keylogger programlari icermesine dayanarak soyluyoruz. Kacinilmaz olarak meydana gelecek ID hirsizligindan zarar gorebilirsiniz.

Ayni zamanda, acik duyurularla bildirilmese de, botlari surelik bloke ediyoruz, bu yuzden hesabinizi, bu tip programlar kullandiginiz icin uyari almaksizin kaybedebilirsiniz.

Daily Q&A 8/31 (Hesap Hirsizligini Engelleme)
090 S: Hesabimin calinmasini engellemek icin en iyi yol nedir?
C: Login bilginizi koruyun. En basit onlem, supheli programlari indirip kullanmaktan kacinmaktir. Bot yapimcilari ve saticilarinin, bunlar gibi yasadisi programlari bilgisayariniza indirip kurduktan sonra hesap bilgilerinizi ve bilgisayara girdiginiz diger bilgileri log'layip sattigi bilinen bir gercektir.

Benzer sekilde, supheli aktivitelerin reklamini yapan siteleri ziyaret etmekten kacinin. Bunlar da genellikle hesabinizin guvenligini tehlikeye sokacak bilgileri satmaktadir.

Ayni login ID ve password'u (sifre), cesitli yer ve hizmetler icin kullanmayin. Ornegin, bir fan forumunda, oyunumuzda ve forumumuzda kullandiginiz ayni login bilgisini kullanmayin.

Tahmin edilmesi kolay sifre kullanmayin. 12345 ve ABCDE gibi ardisik yapilardan her sekilde kacinin. Sayi ve harflerin karisimi, sifrenizin guvenligini daha fazla garantiye alacaktir.

Cevirenin notu: Bize ayni id'yi kullanmayin diyen Joymax, bir onceki forum guncellemesinde, mesaj yazan herkesin id'sini gosteriyordu. O da ayri bir guzelliktir. Silkroad sitesinde su an gizli soruyu ve id'yi degistirmek icin bir secenek yoktur. Ancak id bilinse bile sifremi unuttum secimiyle gizli soru ekranina gelmek icin e-mail adresi gerekiyor. Bu durumda en mantikli secim, hicbir yerde kullanmadiginiz bir e-mail adresini kullanmaktir. Sifreyi kirmak icin brute hack denilen olasiliklari deneme metoduyla girisimler olabilir. Bundan da haberiniz olmaz cunku giriste sistem sizi ne yazik ki uyarmiyor: Su saatte, su kadar yanlis sifreyle girilmeye calisildi demiyor. Bu sebeple, basarili bir sifre icin, en az 8 basamakli bir sifre kullanin. Herhangi bir sekilde sozluklerde bulunabilecek kelimeler kullanmayin. Brute-hack sisteminin en basarili oldugu yon, once sozluklerdeki kelimeleri dener. Yanlis hatirlamiyorsam, 1994 yilinda yapilan bir arastirmada erkeklerin 70%'inin sifre olarak kiz arkadaslarinin isimlerini kullandigi ortaya cikmisti. Siz yapmayin, gerekirse kiz arkadasinizdan ayirilin. SmileySmiley Gizli sorulara mantikli cevaplar vermeyin. En begendiginiz araba Ferrari olmasin mesela. Ornegin ben boyle bir soruya cevap olarak arabistan yazardim.

Daily Q&A 8/27
089 S: Silkroad Online hesabimi para ya da diger finans aktarimlariyla satmaya calisirsam ne olur?
C: Hesabiniz bircok sekilde sizin kullaniminiz icin olsa da, icerigin ve hesabin tamamiyle sahibi degilsiniz. Hesap Joymax'in dusunsel mulkiyetindedir ve satmaya yonelik her tur hareket yasadisi kabul edilebilir. Sozkonusu hesap bloke edilecektir ve belirli durumlarda daha ciddi tedbirlere basvurulabilir.

Benzer sekilde, forumlarda veya oyun serverlarinda, oyun hesaplarini, telif hakkina sahip olanin acik izni olmaksizin satmaya veya almaya calisanlarin, satanin da alanin da, hesaplari bloke edilecektir.

Cevirenin notu: Anlamayanlar olabilir diye soyluyorum. Butun telif haklarinin sahibi Joymax'tir. Sadece hesaplarin alinip/satilmasi degil, oyunda sosun silah buldum, ben bunu silk karsiligi, kontor karsiligi satayim gibi teklifler bile normalde telif hakkina sahip olanin izni olmadan yapilamaz. Belirtmemisler ama siz gene de dikkatli olun.

Daily Q&A 8/22
088 S: "silk icin altin" gibi teklifleri kabul edersem ne olur?
C: Asagidaki sebepler yuzunden bunu ozellikle sakincali buluyoruz:
1. Login bilginiz calinacaktir ve hesabinizi ve/veya icindeki esyalari kaybedebilirsiniz.
2. Size teklifi yapan kisinin yaptigi bu dolandirmaya yonelik eylemler sebebiyle sizin hesabiniz bloke olacaktir.
3. Zorluklarla kazandiginiz altininizi sizi kandirarak elinizden alacaklardir.

Bunun en cok gorulen sonucu, hesabinizi bu sebeple kaybetmenizdir. Bu sonuctan kacinin ve bu gibi teklifleri dikkate almayin.

Daily Q&A 7/31
087 S: Hesabim chargeback (bunun tam turkcesini bilmiyorum, paranin geri cekilmesi) sebebiyle bloke edildi. Nasil kaldirabilirim?
C: Hesap blokelerini yalnizca Paypal, Cyberpass ve diger kart sirketlerinden direk gelen su sartlardaki bilgilendirmeyle kaldiriyoruz (kopyalanmis ya da yonlendirilmis mesajlar kabul edilmeyecektir).
1) arastirmalari tamamlanmis ve para transferi onaylanmis
2) gecerli kart/hesap sahibi chargeback islemini iptal etmis.

Bunlardan baska hicbirsey hesap blokesini iptal ettirmeyecektir. Bunlardan baska hersey reddedilecek ve hesap blokesini kaldirtmayacaktir.

Daily Q&A 7/27
086 S: Bir GM'den oyun kurallarini ihlal ettigime ve cezalandirilacagima dair bir mesaj aldim, halbuki hic yanlis birsey yapmadim. Bu insanin gercek bir GM oldugundan bile emin degilim. Birisinin gercek GM oldugunu nasil anlarim?
C: GM'ler normal karakterlerin yapamayacagi su kriterlerle tanimlanabilirler:
1: GM yazisi su sekilde koseli parantez icindedir: [GM] ardindan hemen isim gelir. Bu yazilim ve isim arasinda bosluk yoktur.
2: GM'nin normal konusma yazisinin rengi ya pembe renklidir ya da butun server'a yapilan oyun ici duyurular gibidir (sunucularin bakim duyurulari gibi)

GM'ler asagidakileri yapmazlar:
1: login bilgisi sormak
2: global chat kullanmak (sari renkli yazilar)

Eger bir GM'den bir whisper alirsaniz, kimliklerini kontrol etmek icin normal yazi yazmalarini isteyebilirsiniz. Eger pembe yaziyorsa, gercek bir GM oldugundan emin olabilirsiniz.

Daily Q&A 7/20
085 S: Karakterim oldugunde inventory'deki esyalarin yere dusme ihtimali var midir?
C: Karakteriniz oldugunde inventory'deki esyalarin yere dusme ihtimali her zaman vardir. Fakat bunun olma ihtimali cok kucuktur.

Cevirenin notu: Ben kendim 2 gunde bir kendimi 50x 50x oldurttugum icin bu ihtimalin yaklasik 5% oldugunu soyleyebilirim.

Ek tavsiye: Baglanti problemi yasiyorsaniz, lutfen arka planda calisan gereksiz programlari kapattiginizdan emin olun. Firewall ve antivirus programlariniz silkroad.exe'ye calisma izni verecek sekilde ayarlayin. Eger windows update (windows guncellemesi) arka planda devam ediyorsa, bekleyen butun update'ler bittikten sonra oyunu calistirmayi deneyin.

Daily Q&A 7/11 Update
084 S: Bu son haftaki guncellemeden sonra birkac dakikada bir disconnect oluyorum. Ne oluyor?
C: Nprotect Gameguard guncellenmistir ve bot veya degistirilmis bir client kullaniyorsaniz, ya erisiminiz tamamiyle bloke edilecek ya da 5 dakika icinde disconnect edileceksiniz.

Eger bu guncellemeden sonra bir sekilde halen bot veya degistirilmis client kullaniyorsaniz ve sizi yakalayip bloke edersek, bu bloke'nin geri donusu yoktur. Blokelerin iptali yoktur. Bot kullanimi, bot reklami, bot dagitimi gibi sebeplerden yapilan blokeleri kaldirmak icin yapabileceginiz kesinlikle hicbirsey yoktur.

Daily Q&A 7/3
083 S: Stall'lar icin bir otomatik logout suresi olacak mi?
C: Hayir. Bunun, bazilarinizin yasadigi lag ve server trafigi problemine cozum olarak "xblock" sIk onerildiginin farkindayiz. Bu bir cok durumda yanlistir ve stall'lar, siz kendiniz kullanmiyorsaniz bile, oyunu ve ekonomisini tamamlayici gerekli bir sistemdir. Stall sistemini gelistirecek degisiklikler dusunulmektedir fakat stall kullanimini kisitlayici herhangi birseyin oyuna eklenmesiyle ilgili bir planimiz yoktur. Stall kullanimini zamanla sinirlandirmayacagiz.

Yeni gelecek server, server trafigini hafifletmek icin alinan onemlerden bir tanesidir. Kaygilarinizin farkinda oldugumuzu ve oyun deneyiminizi daha iyi yapmak icin calistigimizi lutfen anlayin. Ne yazik ki, bizim cozumlerimiz her zaman sizin onerdiginiz cozumler olmayacaktir.

Daily Q&A 6/30
082 S: Hesabimla veya silk alimiyla ilgili olusabilecek problemleri nasil en aza indirebilirim?
C: Kendinize ait olmayan bir kredi kartiyla veya Paypal hesabiyla silk almamanizi tavsiye ediyoruz. Silk'i sadece resmi site araciligiyla satin alin, diger yollar ve metotlarla hesabiniza silk eklenmeyecektir.

Kimseye hesap sifrenizi, gizli soru ve cevabini hicbir sebeple soylemeyin; GM'ler sifreniz veya gizli soru/cevap bilgisini sizden asla istemeceklerdir. Sifrenizi duzenli araliklarla degistirin ve benzer yerlerde ayni sifreyi kullanmayin. Phishing denemelerinden kacinmak icin, kendi web sitemiz ve ilgili ortaklarimizin siteleri haricindeki kaynaklarda verilen linklere tiklamak yerine adresi kendiniz yazmaniz en iyisidir.

Cevirenin notu: Phishing = bunun turkcesi nedir, bi fikrim yok, ama yapilan olay ornegin bi site size silkroad.net sitesine giden link burasi diyor, siz tikliyorsunuz, kendi sitesinin icinde ayni silkroad.net sitesinin gorunumunu kopyalamis koymus. Siz orada sifre degistiriyorsunuz mesela, adam orada topluyor bilgilerinizi.

Daily Q&A 6/26
081 S: Astral tasini nasil kullanabilirim?
C: Esyalara astral ozelligini eklemek icin, esyanin uzerinde mutlaka immortal ozelliginin olmasi gerekmektedir.

1. Alchemy penceresini acin.
2. att. enhance bolumune gecin.
3. Sol tarafa esyayi koyup (en az 1 tane immortal ozelligi lazim), sag tarafa astral tasini koyun.
4. Fuse'a basin

Astral tasiyla esyanin degree'sinin ayni olmasina dikkat edin.

Daily Q&A 6/25
080 S: Stall'in yaninda alisveris icinde yeni sistemler dusunuyor musunuz? Ornegin acik artirma gibi?
C: Acik artirmayi oyuna eklemek gibi bir planimiz su an yoktur.

Daily Q&A 6/20
079 S: "? ? ? ? ? ?" hatasi nedir?
C Bu hata sIklikla eski grafik karti suruculeri kullanildiginda ortaya cikar. Lutfen grafik karti suruculerinizi guncelleyin ve bircogunuz icin bu sorun cozulecektir.

078 S: "Server is undergoing inspection or updates" mesajini aliyorum. Ne yapmaliyim?
C: Asagida belirttigimiz islemleri yapip, sonuclari resmi sitemizdeki Customer Support bolumunde Bug Report'a gonderin. Bize yapacaginiz bu yardima minnettariz.

[Talimatlar]

Start ->, Run ->, Cmd yazin ->, nslookup yazin ->.
Default Server bolumunde yazan bilgiyi Bug report'a gonderin.

Cevirenin notu: Sali gunleri bizim saatimizle 09:00-11:00 arasi haftalik bakim yapilir. Bu saatler icinde bu mesaji gormeniz dogaldir. Bana bu hata bir kez cikti galiba normal server'lar calisirken, onda da dns server'im devre disi kalmisti ya da cok yavas cevap veriyordu.

Daily Q&A 6/15
077 S: Pvp yaparken kurt kullanilabilir mi?
C: Evet. Pvp/ucgensel catisma sisteminde baska bir karakter veya kurt tarafindan oldurulebilir. Eger pvp/ucgensel savas sistemi disinda bir karakteri ya da kurdunu oldurmek icin kullanilirsa, kurtla beraber sahibi de murderer durumuna duser.

Cevirenin notu: Joymax amcalar trader/thief/hunter olayina nasil bakiyorlarsa bir ucgen goruyorlar ve durmadan triangular (ucgensel) deyip duruyorlar. Bundan sonra triangular conflict system gordugunuz yerde kastedilenin trader/thief/hunter olayi oldugunu anlayin.

076 S: Seowon (sincap) ve maymun arasindaki fark nedir?
C: Sirinlik

Daily Q&A 6/14
075 S: Guncellemeyle gelecek olan kurtun da maymun gibi bir kiralama suresi olacak mi?
C: Hayir, Fakat HGP potionlariyla aciktiginda beslenmesi gerekecek. Zarar gorebilecegi icin Recovery kit'leriyle iyilestirilmesi gerekecek. Ayni zamanda oldurulebilecek ve sevdiginiz evcil hayvaninizi tekrar hayata dondurmek icin Grass of Life kullanilabilir. Tipki sizin karakteriniz gibi o da abnormal status saldirilarindan etkilenecek ve abnormal status recovery potion kullanilmasi gerekecek.

Butun bu kitler, grass ve potionlar, her sehirdeki NPC Stablekeeper'dan gold'la satin alinabilir.

074 S: Kurtu maymunumla ayni anda kullanabilir miyim? Sincap ve maymunu ayni anda kullanabilir miyim?
C: Kurt, maymun veya sincapla ayni anda kullanilabilir. Fakat maymun sincapla ayni anda kullanilamaz ve tam tersi.

Yani kurt ve maymun veya kurt ve sincap kombinasyonuna sahip olabilirsiniz. Maymun ve sincabi ayni anda kullanamazsiniz.

Daily Q&A 6/12
073 S: "? ? ? ? ? ?" hatasi nedir?
C Bu hata sIklikla eski grafik karti suruculeri kullanildiginda ortaya cikar. Lutfen grafik karti suruculerinizi guncelleyin ve bircogunuz icin bu sorun cozulecektir.

072 S: Yuzlerce ve yuzlerce olan botlari neden yakalayip bloke etmiyorsunuz?
C: Botlarin incelenmesi ve bot olduklarinin onaylanmasiyla ilgili islem, zaman ve diger zorluklar sebebiyle yakalanan botlarin sayisinin sInIrli kalmasina sebep oldu. Fakat, bu islem sureci hizla gelistirilmektedir ve daha fazlasini cok daha kisa surece yakalayacagiz.

Su an bot kullanan ve yakalanmayacagina inanan kisiler bu inanclari yuzunden pisman olacaktir. Yuksek level veya dusuk level olmaniz, bir guild'de olup olmamaniz, unlu olup olmamaniz, hangi saatlerde oynadiginiz, hangi milletten oldugunuz, hangi server'da oynadiginiz, haritanin neresinde oldugunuz ve silk alip almamaniz onemli degildir. Eger bot kullaniyorsaniz, bloke edecegiz.

Daily Q&A 6/08
071 S: Hatalari, oyunla ve/veya web sitesiyle ilgili teknik sorunlari, ve bot kullanicilarini rapor etmek istiyorum. Nereye edecegim?
C: Bunu yapmanin yolu resmi sitedeki Bug report bolumunu kullanmaktir. Bug Report bolumu, ana sayfadaki Customer Service bolumunun icindedir.

Daily Q&A 6/07
070 S: Uyesi oldugum guild'den ayrilmak istiyorum. Nasil yapacagim?
C: Bir guild'den ayrilmanin iki yolu vardir. Birinci yol, guild master'in sizi guild'den cikarmasidir. Ikinci yol, Guild NPC'sine gidip orada guild'den ayrilmaktir. Baska bir guild'e girmek icin 3 gun beklemeniz gerektigine lutfen dikkat edin.

Daily Q&A 6/06
069 S: Karakterimi baska bir server'a gecirebilir miyim?
C: Karakteri baska bir server'a tasimak mumkun degildir.

Daily Q&A 6/05
068 S: Item mall'daki 'Gift Button' i ne zaman kullanabilecegiz?
C: Yakin ve tahmin edilebilir bir gelecek zaman surecinde, bu buton'un kullanilmasiyla ilgili bir planimiz yoktur.

Beyler verildimi bilmiyorum ara butonundan bulamadım

Şimdiden Tşk

Yukarı Alt