'Sonuna kadar Kerem'in yanındayız'
Efes Pilsen'in başarılı oyuncusu Kaya Peker, 1 yıl hak mahrumiyeti cezası verilen Kerem Gönlüm'ün sonuna kadar arkasında olduklarını söyledi.

Efes Pilsen'in başarılı oyuncusu Kaya Peker, doping testi pozitif çıktığı için Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu tarafından 1 yıl hak mahrumiyeti cezası verilen takım arkadaşları Kerem Gönlüm'ün sonuna kadar arkasında olduklarını söyledi.
Kerem'in yaşadığı durumu ''talihsizlik'' olarak nitelendiren Kaya, yaşanılanlardan dolayı takım olarak suçlanmalarını da komik bulduğunu dile getirdi.
Tecrübeli oyuncu, üst düzeydeki oyuncuların böyle şeylerle uğraşmayacağını savunarak, ''Kerem'in başına gelenler de bir talihsizliktir. Sonuna kadar arkasındayız. Doping yapmadığına ve yapmayacağına inanıyoruz. Takımdaki herkes adına konuşabilirim, bu düzeydeki hiçbir oyuncu kariyerini tehlikeye atmaz. Bunları düşünmek bile normal değil, imkansız olarak görüyorum. Takım olarak suçlanmamız üzücü, biz kendimizi biliyoruz. Efes Pilsen Kulübü'nün böyle bir şeye ihtiyacı yok. Basketbol şu an Türkiye'de varsa, Efes Pilsen sayesinde vardır. Herkesin Efes Pilsen'in böyle şeylere karışmayacağını bilmesi lazım'' diye konuştu.

'MİLLİ TAKIMI HAK ETTİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM'

Kaya, önümüzdeki yıl Türkiye'de düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için milli takıma çağrılmayı beklediğini ifade ederek, bunu hak ettiğini söyledi.
(A) Milli Takım Antrenörü Bogdan Tanjeviç'in 36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası için kadroya almadığı tecrübeli oyuncu, sezon boyuncu gösterdiği performansla formda kalmaya çalıştığını dile getirerek ''Milli takımın başında bir kişi var ve milli takıma gidecek oyuncuları o seçiyor. Ben ağustos ve eylül aylarında televizyondan değil de sahanın içinde arkadaşlarıma destek olarak milli takımın başarı yakalamasını isteyen bir oyuncuyum. Bence geçtiğimiz yıllarda çok büyük başarılar ve madalyalar kaçırdık. Milli takım bazında daha başarılı olmuş olsaydık, Türk oyuncuların kariyeri farklı olabilirdi. Milli takım o yüzden çok önemli. Ama önümüzde hala bir şans var, Dünya Şampiyonası Türkiye'de yapılacak. Geçen yıllardan ders çıkarıp, bu şampiyonayı iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum. Milli takıma çağrılmayı bekliyorum, geçen iki yıl da bekledim. Hakkettiğimi de düşünüyorum. Ama demek ki daha iyi olmak lazım. Bu sene gerçekten orada olmak istiyorum.'' diye konuştu.
Kaya, geçen sezon milli takımda 2010 Dünya Şampiyonası'na hazırlık diye bir döneme girildiğini ve bu kapsamda genç oyuncuların takıma çağrıldığını belirterek, ''Gerçekten Tanjeviç, genç oyunculara çok önemli bir şans tanıdı. Onların da ne kadar iyi değerlendirdiği düşünülür, tartışılır. Artık Tanjeviç de gördü bu dönemi. Onları hazır görüyorsa devam edebilir, ama bu da onun için risk olabilir. Bunu herkesin saygı duyması lazım. Sonuçta önemli olan Türkiye'nin başarısı'' değerlendirmesini yaptı.

'HAKSIZLIĞA UĞRADIM'

Kaya Peker, geçen sezon Fenerbahçe Ülker ile Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde yaptıkları karşılaşmalarda yaşanan olaylar nedeniyle haksızlığa uğradığını ifade etti.
Türkiye'de basketbolun fazla gündemde olmadığını anlatan tecrübeli oyuncu, ''Bir Efes Pilsen-Fenerbahçe Ülker finali oluyor o zaman herkes basketbol ile ilgilenmeye başlıyor. Ondan sonra da basketbolu bilmeye başlıyor. Ben burada çıkıp da kendimi kimseye açıklama gereği duymuyorum. Basketboldaki çizgimi koruyorum. Ben bu ligde 13-14 yıldır oynuyorum, yeni bir oyuncu değilim. Burada kimsenin kalkıp da 'Kaya böyle yapıyor' demesine gerek yok. Ben bütün sezon nasıl oynadıysam, son maçta da öyle oynuyorum. Burada bazı kişilerin olayları provoke etmesinin gereği yok. Türk milleti olarak sıcak kanlı olduğumuz için hemen galeyana geliyoruz. Ben de seyirci olsam, basketbol bilmesem öyle şeyler düşünürüm. Sonuçta ben haksızlığa uğradığımı düşünüyorum.'' dedi,

'GALATASARAY CAFE CROWN'DA OYUNCULARA VERİLEN CEZA ÇOK YÜKSEK'

Galatasaray Cafe Crown'da Cemal Nalga'nın usulsüz olarak oynatılmasıyla ortaya çıkan skandalın üzücü olduğunu dile getiren Kaya, ''Ben burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Oyuncuların hiçbir suçunun olmadığını ve verilen cezaların çok yüksek olduğunu düşünüyorum, özellikle de Tufan'a verilen cezanın. Disiplin Kurulu'nda nasıl görüşüldü bunlar bilmiyorum, ama şu an bizim bir oyuncu birliğimiz bile yok. Sonuçta biz bir kontrat imzalıyoruz ve herkes biliyor ki kulüp ne derse o yapılıyor. Tufan o gün çıkıp 'Benim formamı veremezsiniz' dese, belki ona gülerlerdi. Oyunculara daha değişik cezalar verilebilirdi. İnşallah itirazları kabul görür de bu oyuncuların cezaları en aza indirilir'' diye konuştu.

'AVRUPA LİGİ'NDE FAZLA BİR ŞEY KAYBETMEDİK'

ULEB Avrupa Ligi'ne istedikleri konumda olmadıklarını dile getiren Kaya, ''Ama ben biraz iyimser bakıyorum. Çünkü zor deplasmanları bitirdik. Bu arada bir iki maç kazansaydık, çok iyi duruma gelebilirdik, ama fazla bir şey kaybetmiş sayılmayız. Çünkü artık birçok karşılaşmayı evimizde yapacağız. Üst üste 2-3 galibiyet aldığımız takdirde grupta ilk ikide yer almayı başarırız'' dedi.

'LİGDEKİ DURUMUMUZ GAYET İYİ'

Tecrübeli oyuncu, zor maçlarını geride bıraktıkları Beko Basketbol Ligi'nde iyi durumda bulunduklarını dile getirdi.
Ligde zor maçlarının ilk haftalarda olduğunu anlatan Kaya, ''Üst üste derbi maçlara çıktık. Bu maçları iyi bir şekilde tamamlayıp, ligde rahat bir döneme geçmek istiyorduk. Çünkü Avrupa Ligi ile lig bir arada kolay gitmiyor. Düşündüğümüzü gerçekleştirdik, diyebilirim. Sadece Türk Telekom maçını kaybettik. Sonuçta ligdeki durumumuz şu an gayet iyi. Bundan sonra da dikkatli olduğumuz takdirde kolay kolay kaybetmeyeceğimizi düşünüyorum'' değerlendirmesini yaptı.​

Yukarı Alt