1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Son Kodachrome servisi de kapandı


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Yılların efsane filmini banyo edip karta basan son dükkan da servisi durdurdu.

  [​IMG]

  ABD’nin Kansas eyaletindeki Parsons şehrinde çalışan Dwayne’s Photo, dün Kodachrome film banyo etmeyi durdurduğunu açıkladı.

  Kodak tarafından 1935’ten beri üretilen kimyasal filme olan talep, dijital görüntüleme teknolojilerinin yaygınlaşması üzerine son 10 yılda gittikçe azaldı ve firma, Haziran 2009’da filmin üretimini durdurdu. Kodachtrome’un üretimi durduğunda dünyada bu filmi banyo edip kağıda basan hala 25 laboratuvar bulunuyordu.

  Uzunca yıllar mekanik fotoğraf makinesi kullanan amatör ve profesyonel fotoğrafçıların ilk tercihlerinden olan Kodachrome filmleri, pek çok ikonik fotoğrafta da kullanılmıştı. National Geographic dergisinin Haziran 1985’teki kapağında yer alan, Steve McCurry’nin eseri Afgan kız fotoğrafı da Kodachrome filmle çekildi.

  Kodak, 2009’da üretilen son rulo filmi McCurry’ye hediye etmişti. Bu son ruloyla çekilen fotoğraflar, halen McCurry’nin bloğunda bulunabiliyor. Fotoğraflar arasında Ara Güler'in de bir portesi var.

  [​IMG]
  National Geographic İngilizce edisyonunun Haziran 1985 sayısının kapağındaki Afgan Kız fotoğrafı, Steve McCurry tarafından Kodachrome filmle çekilmişti.​