1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Sizce Bu Ödevden Kaç Not Alırım 100 Üzerinden??


 1. Band'Eros

  Band'Eros rank8

  Kayıt:
  18 Ocak 2009
  Mesajlar:
  865
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  1-Onlar da Vardı Kurtuluşumuzda

  FATMA SEHER, GÖRDESLİ MAKBULE
  VE DİĞERLERİ...


  Tarih güçtür. Anadolu kadını bu açıdan güçsüz, dayanaksızdır. Çünkü tarihte onun pek yeri yoktur. Ne Osmanlı döneminin tarihinde ve ne de Kurtuluş savaşında göremeyiz onları.

  Resmi tarih yazmamıştır onları. Resmi tarihin dışında bir tarih yazımı da yeterince geliştirilemediği için, kadınlarımız tarihsiz ve güçsüz kalmıştır. Anadolu kadını kendine örnek alabileceği, Anadolu kadınını motive edecek kahramanlarıyla tanışmamıştır.

  Peki yok muydu böyleleri?

  Vardı varolmasına ama, egemenler böyle örneklerin bilinmesini istemediler doğallıkla.

  Tarih bilgimizi, bize okullarda öğretilenleri veya şu veya bu şekilde duyduklarımızı bir yoklayalım bakalım.

  Çarlık Rusyasının işgaline karşı direnen Nene Hatun’un, cepheye cephane taşıyan Elif kadının dışında pek kimseyi bulamayız hafızamızda. Kurtuluş savaşında kadınlarımızın cephe gerisinde büyük yararlılıklar gösterdiği söylenir bazen, ama onda da Kurtuluş savaşının kadın kahramanları, kağnıyla cephane taşıyan bir kadın resminden daha somut değildir. Soyut, bilinmeyen kişilerdir onlar. Sanki bu topraklarda yaşamamışlardır.

  Bu konuda kısmi de olsa yazılanlar ise çoğu kez akademik dergilerde, üniversite tezleri arasında kalmışlardır. Bugün sözedeceklerimiz de bir kısmıyla onlardan alınmıştır zaten.


  ANITLARI DİKİLENLER VE

  YOK SAYILANLAR

  İlk olarak Nene Hatun ve Fatma Seher’den sözedeceğiz.

  Resmi tarihin gördükleri ve görmediklerine çok çarpıcı iki örnektirler.

  Başta da belirttiğimiz gibi Nene Hatun’u biliriz çoğumuz, en azından duymuşluğumuz vardır. Osmanlı-Rus Savaşında kahramanlıklar göstermiştir. Bu nedenle de tarih kitaplarında anlatılır. Anıtları dikilmiştir, hemen her yıl törenler yapılmaktadır.

  Yine Erzurum’lu olan ve «üç meydan savaşına katılmış» Kara Fatma ise ne kitaplarda yeralır, ne de törenlerle anılır. Cevabını Kara Fatma’nın bazı özelliklerinde bulacağız. Kara Fatma adıyla tanınan Fatma Seher, ilk yerel savunma örgütlerinde yer alır ve Müdafai Hukuk Cemiyetlerinde çalışır. Sosyalizm mücadelesinde savaşan Rus köylü kadınlarını duymuş, onlardan etkilenmiştir. Emperyalizmin işgaline karşı çevresindeki kadınları örgütler, silahlı birlikler kurar.

  Onbeş kişiyle kurduğu çete giderek büyümüş, sayıları yüzlere varmıştır. 43 kadın ve yediyüz erkektir. Gizlice propaganda çalışmaları yürütmüş birçok genci, kadını çetesine katmayı başarmıştır. Müfrezesi vardır artık ve bizzat cephede savaşmaktadırlar. İnönü savaşında, Sakarya Meydan savaşında, Afyon Meydan savaşında kendi kurduğu müfrezesi ile yeralır. Daha sonraki savaşlarda kadın ve erkek savaşçıların birçoğunu kaybedecektir. Ama Kara Fatma savaşa ve yeni insanlar örgütlemeye devam edecektir. Yaratıcıdır Kara Fatma: şehre yırtık-pırtık elbiselerle geliyor, çeşitli eşyalar satıyor, akşam olunca da ağır sandıklarla şehirden ayrılıyordu. Bu sandıklar cephane sandığıydı. Tutsak düştü. Düşman 19 gün işkence yaptı. O düşmanın zayıf yanını yakalayarak o halde kaçmayı başarır ve yine müfrezesinin başına geçer. Bu başarısından dolayı kendisine üsteğmenlik rütbesi verilir. İyi bir örgütçü, iyi bir silahçı, iyi bir komutandır. Aynı zamanda sosyalist düşüncelere yakındır. Sovyetlere sempati duyar. Kara Fatma 1922’de Ankara’da 1 Mayıs kutlamalarındadır. Kutlamada Rusya Sefiri Arolof da bulunmaktadır. Kara Fatma Ankara’da bulunduğu süre içinde Rusya Elçiliğine birkaç kez gitmiş, ilişkiler geliştirmiştir. Rus kadınlarının iç savaşa katılımları ve örgütlenmeleri konusunda bilgi edinerek tecrübesini büyütmeye çalışır.

  İşte bu sempatisi ve ilişkisi, onun resmi tarihin sayfalarında neden yeralmadığının da cevabıdır.

  Çatır çatır savaşmış, halkı örgütlemiş, örgütlediği birliğe bir kadın olduğu halde komuta edebilmiştir. Ama işte gidip bir de 1 Mayıs kutlamalarına katılmıştır! Anadolu kadınının böyle bir kadın kahramanın varlığından haberdar olması işine gelmez egemenlerin. Ve Fatma Seher, tüm kahramanlıklarına rağmen tarih sayfalarında yokedilir.


  AYŞE HANIM, HATİCE

  HATUN VE DİĞERLERİ

  Fatma Seher gibi Ayşe Hanım da 1. ve 2. İnönü savaşlarında çarpıştığı bilinen bir kadın kahramanlardan biridir. Sonra Toros dağlarında araziyi iyi bilme avantajını kullanarak gerilla taktiklerine benzer taktiklerle, düşmana darbeler vuran Hatice Hatun var... Tarsus-Osmaniye hattında Fransız işgaline karşı yerel direnişi örgütleyen, pek çoğunun adları belgelere geçmeyen başka «Kara Fatma»lar vardır. Adile Çavuş, Ayşe, Emine, Melek... Çoğu «Kara Fatma» takma adıyla anılır. Fatma Seher’in adı öyle yayılır ki, düşman işgaline karşı koymak için savaşan her Anadolu kadını bir Kara Fatma’dır.

  İşkencede direnen kadın kahramanlar da var bu tarihte. Bigadiç cephesinde savaşan askerlere ekmek götüren Demirci’li Nazife Hanım, Yunan ordusu tarafından gözaltına alınır, sorgulanır. Kuvayi Milliyecilerin yerini vermesi istenir. Nazife Hanım günler süren işkencelere direnir, tek bir bilgi vermez düşmana. Bununla da yetinmez «yerlerini bilsem bile size söylemezdim» diye haykırır suratlarına. Direnişi karşısında deliye dönen düşman hıncını Demirci’li Nazife Hanım’ı fırına atıp, yakarak alır.  GÖRDESLİ MAKBULE ŞEHİT

  DÜŞTÜĞÜNDE YİRMİ BİR
  YAŞINDADIR VE CEPHENİN

  EN ÖN HATTINDADIR

  Hep Cephe gerisiyle yazılmıştır onların Kurtuluş savaşındaki yeri. Elbette Cephe gerisindeki yerleri de çok önemlidir. Büyük fedakarlık örnekleri yaratmışlardır Cephe gerisinde de. Gemilerle İnebolu’ya getirilen cephaneleri kağnılarla, onu da bulamazlarsa kollarıyla Anadolu’daki Cephelere taşıyanlar onlardır. Yağan karın altında üstlerine örtmedikleri yorganları «milletin malıdır, nemlenirse bozulur» kaygısıyla mermilerin üzerine örtecek kadar, kimisi karın üzerinde çıplak ayaklarla cepheden cepheye koşarken «memleketim düşman çizmesi altında, benim için yanıyor ayaklarımın üşüdüğünü mü duyarım» diyecek kadar fedakardırlar. Yaralı tedavi etmekten, yiyecek-giyecek taşımaya, propaganda yapmaya kadar maddi manevi her türlü fedakarlığa katlanarak, yüreklerindeki acılara, imkansızlıklara rağmen birçok zorluğun üstesinden gelmişlerdir. Kimisi bebesini komşusuna bırakmış, kimisi cephane kollarında, ateşin ortasında doğum yapmışlardır. O halde cepheye gitmeyi göze almışlar, herşeylerini gavurdan kurtuluşa adamışlardır.

  Ama bununla yetinmemiştir Anadolu kadını. Düşmanın zulmüne karşı eşinin, kardeşinin, babasının yanında cephede açık savaşta da yer almışlardır. Kimi zaman mahallenin, köyün erkeklerinden de önce atılmışlardır kavganın ortasına.

  Gaziantep’te Fransızlara karşı verilen savaşta (1 Nisan 1920-8 Şubat 1921) çete teşkilatına katılmak isteyen Yirik Fatma’nın tavrı örnektir. Gelmesini istemeyenlere karşı «Benim kanım, sizinkinden daha mı şirindir?» cevabını vermiş ve çetecilerle birlikte yola çıkmıştır.

  Mersin-Tarsus arasındaki bölgede düşmanla çarpışan askere su götüren Gülsüm Bacı askerden silahını ister. Asker vermek istemez ancak Müfreze kumandanının emri ile vermek zorunda kalır. Gülsüm Bacı düşmana doğru iki el silah atar ve «artık ölsem de gam yemem» der.

  Adana Osmaniye’de Fransız karargahına yapılan bir saldırıda Tayyar Rahmiye askerlerin tereddüdünü görür. Bunu üzerine «ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olduğunuz halde yerlerde sürüklenmekten ve saklanmaktan utanmıyor musunuz?» diyerek arkadaşlarını düşmana karşı saldırıya yöneltir. Saldırı gerçekleştirilir. Tayyar Rahmiye de bu saldırı sırasında Fransız karargahının önünde alnından vurularak şehit düşer.

  17 Mart 1922’de Akhisar’la Sındırgı hududu üzerinde bulunan Koca Yayla’daki savaşta Gördesli Makbule, bulunduğu yere doğru geri çekilen müfrezeyi kınar ve onlara savaşma cesareti veren konuşmasıyla morallerini yükseltir. Bununla da kalmayarak silahı alıp bizzat önlerinde savaşmaya başlar, ancak o da vurularak şehit düşer. Gördesli Makbule şehit düştüğünde yirmi bir yaşlarındadır.


  HALK KURTULUŞ

  SAVAŞIMIZIN KADIN
  KAHRAMANLARI,

  GÖRDESLİ MAKBULELERİ
  YAŞATIYOR


  Kadınlarımız kimine göre gözü sululuk, duygusallıktır, kimine göre deniz gibi sağı solu belli olmazlık, kimine göre zarafet, incelik, kimine göre de sevgi, şefkat, fedakarlık, vefa ve sahiplenme demektir. Ama daha çok duygularına esir olan, zayıf mizaçlı insanlar olarak düşünülür kadınlar.

  Tarihinden koparılmış kadın böyledir. Düzen, yüzyıllardır kadını eve hapseden, kocasına köle eden gelenekleri öne çıkarır kutsarken, bu zincirleri kırmış kadınlar ya dıştalanmış, ya yok sayılmıştır.

  Oysa yalnızca yukarıda saydığımız örnekler bile, kadınlarımız için başlı başına bir güçtür. Kurtuluş savaşı yıllarında emperyalizme karşı en kalabalık mitingler, kadınlar tarafından gerçekleştirilen mitinglerdir. Bizzat kadınların örgütlediği Kadın Müdafai Vatan Cemiyetleri vardır. Bu tarihi bilen biri, kolay kolay «kadın başınla sen ne yapacaksın?» diyemez. Tarih onun karşısına çıkar hemen. Bedreddin’in Hakikat Bacıları’ndan Kurtuluş savaşının kahramanlarına kadar kadınların da bir savaşı var.

  Bu tarih halk kurtuluş savaşımızın yeniden başladığı tarih olan 1970’lerle birlikte yeniden canlanmıştır. İdil’lere ulaşmıştır.

  Parti-Cephe’nin yiğit kadın savaşçıları, Fatma Seher’lerin, Nazife Hanımların, Hatice Hatunların, Melek Hanımların, Adile Çavuşların yarattığı değerleri büyüterek, yaygınlaştırarak savaşıyor, örgütlüyor, ölüyor, öldürüyorlar.

  Bu defa emperyalizm açıktan işgal etmemiştir ülkemizi ve kadınlarımız onurlarına, namuslarına saldıran düşman olarak, bir Yunan ordusunu, bir Fransız, İngiliz ordusunu görmemektedir karşılarında. Çünkü bu kez emperyalizm gizli işgali gerçekleştirmiştir. «Ulusal» görünümlü bir ordu ile işgal etmiştir vatanımızı.

  Emperyalizme karşı savaş halkımızın bu gerçeği gören kesimleri tarafından sürdürülüyor. Yine kadın erkek, yaşlı genç, Kürt, Türk, Alevi, sunni birlikte savaşılıyor. Parti-Cephe’nin yiğit kadın savaşçıları, Fatma Seher gibi örgütçü, Nazife Hanım gibi düşmana ser verip sır vermeyen, Hatice Hatun gibi savaşçı, gerilladır. Sabolar, Sibeller, Adaletler, Zehralar, Perihanlar, İdillerle destanlaşan kadınlarımızın savaşçı geleneği Halk Kurtuluş Savaşımızla özgür vatan topraklarında anıtlaşacaktır.

  Savaş acıdır, zordur, güçtür. Anadolu kadını kurtuluş savaşında her türlü acıyı yaşamıştır. Birçoğu şehit düşmüş, birçoğu ise yaralandıktan sonra tedavisi bitmeden cepheye koşmuş, kimisi eşini, çocuklarını kendi eliyle toprağa vermiş, kimi de kurtuluş günlerini görmüştür. Onca acıya, ayrılığa, açlığa, soğuğa, hasrete dayanılmış, yaşlı, genç, erkek, kadın, çocuk demeden omuz omuza savaşmışlardır.

  Ama o gün ülkeden emperyalistleri kovmakla Anadolu kadınının acısı dinmemiş, kara talihi değişmemiştir. Evlat acısını, eş acısını yaşamaya devam ediyor Anadolu’nun yoksul anaları. Yoksulluğun acısını yaşadı hep. Acı, daha da olgunlaştırdı onları, bilinçlendirdi. 16’sında Sibel’ler, 70’inde Elif Ana’lar kavgaya girdiler. Hem de ne büyük bir cüretle yaptılar bunu. Çiftehavuzlar’da bayrağımızı dalgalandırarak, Bağcı’larda tilililer çekerek, düşmanla sokak sokak çatışarak, şehit düştüler. Sabo’larımız, Eda, Perihan, Olcay, Güner, Sibel ve Adaletlerimizin silah sesleri hiç susmadı. Ve Adana’da, Ankara’da, Esma ve Nurhayat kanlarıyla yazdılar inancı. Sivas, Karadeniz, Dersim dağları, onlarca kadın kahramanımızın kanıyla sulandı.

  Gazi ayaklanmasında, Okmeydanı, Küçükarmutlu direnişlerinde, barikatların önünde düşmanla çarpışan da onlardır, yaralıları evine taşıyan, barikatlarda çarpışan evlatlarına yemek yediren de. Kayıp evlatlarını arayan, hapishanelerdeki evlatlarına sahip çıkan, coplanan, ak saçlarından sürüklenen ama bir adım geri atmayan onlardır. Kurtuluşun tarihini yeniden yazıyorlar kısacası. Unutulan, unutturulan kadın kahramanlarımızı kendi savaşlarında yeniden canlandırıyorlar. .

  Evet kadındı onlar. Sahiplenmek onların en önemli vasıflarından biriydi. Yoldaşlarını korumak için Sibel gibi, Adalet gibi siper ettiler bedenlerini kurşunlara. Halklarımızın kurtuluşu için, vatanımızın özgürlüğü için, düştüler yollara, aç kaldılar, uykusuz kaldılar, kar-kış demeden yürüdüler, günlerce pusuda beklediler, yaralandılar, işkenceler gördüler. Ama bir kez olsun Cepheden, savaştan dönmediler. Yiğitliğin, fedakarlığın destanı onlarla yazıldı yeniden ve yeniden. İdil’le o sabrın, iradenin nasıl kahramanlaştırıldığını gösterdiler.

  Kadınları, genç kızları böylesine savaşan, böylesine kahramanlaşan bir halk, kurtuluşunu kazanmaya da yakınlaşmış demektir. Aynen 1920’lerdeki gibi. Ama kurtuluşun sonrası 1920’lerdeki gibi olmayacaktır. Kahramanlıkları yaratan, ölen ve öldüren kadınlarımız bir kez daha evlerine hapsedilmeye razı olmayacaklar, bir kez daha iktidarın zulmedenlerin eline geçmesine izin vermeyeceklerdir. Çünkü bu kez kurtuluş savaşımız, halkın kurtuluşu içindir.

  Kadını erkeğiyle, bu zulüm düzeninden kurtulunacak, bu düzenin kadınlarımıza vurduğu her zincir bu savaş içinde parça parça edilecektir.


  makale yaptımda :D
   
 2. Band'Eros

  Band'Eros rank8

  Kayıt:
  18 Ocak 2009
  Mesajlar:
  865
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 3. BrendiBelle

  BrendiBelle rank8

  Kayıt:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.827
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BrandiBelle İle Özel Bir mekanda ^^
  makale yapılmaz yazılır :wink1:
  açıkcası ben tamamını okumadım ama makalenin özellikleri şunlardır;
  Anlatım yalın ve yoğundur, nesnel bir nitelik taşır.
  Öne sürülen düşünce ve tez kanıtlanır.
  Söz oyunlarına başvurulmaz, süslü anlatımdan uzak durulur.
  Genellikle makale yazıları öz olur....

  eğer bu maddeleri okuyup hala yazdığın makale içine siniyorsa o zaman olmuş demekdir :thumbsup:
  ben olsam bu uğraşa 85 verirdim :)
   
 4. BygeneraL06

  BygeneraL06 rank8

  Kayıt:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  422
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Çorum xD

  http://www.katılıyorum.com ++++++
   
 5. RiodeJaneiro

  RiodeJaneiro Öğretiyorum

  Kayıt:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  533
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Sydney
  benim hocam olsa yaklasık 85-90 civarı bi not verirdi ayrıca arklara katılıyorum
   
 6. TorQ

  TorQ rank8

  Kayıt:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.693
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Satasma Baba Yorgun xD
  90 civarı
   
 7. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
  :twisted:
   
 8. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A
  40-50 anca.
   
 9. Leet1

  Leet1 olduser

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.797
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Hocanın alım-verim stratejisine bağlı
   
 10. Intimate

  Intimate rank8

  Kayıt:
  19 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  438
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Taklamakan
  evet hocanın gıcığı falan varsa
   
 11. Baha i

  Baha i rank8

  Kayıt:
  31 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.114
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ...
  Şehir:
  Africa
  Değişik bir yorum yapayım :D ben hocanın ödevi okuyacagını dahi sanmıyorum :D
  notun sınav sonucuna göre değişkenlik gösterecektir emin ol :D