1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Şırnak'ta 2 asker şehit oldu


 1. SuperNaturaL

  SuperNaturaL rank8

  Kayıt:
  29 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.388
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Şırnak'ın Bestler Dereler Bölgesi'nde sürdürülen operasyonda 2 er şehit edilirken, sürdürülen operasyonda PKK'lı 7 terörist öldürüldü.

  Bölgede havaların ısınması ile birlikte Kuzey Irak'taki terörist kamplarından bir grup teröristin eylem amacıyla yurda sızdığı yolundaki bilgiler üzerine kapsamlı operasyon başlatıldı. Bölgede operasyonlara devam edilirken PKK'lı teröristlerin geçiş güzergahı üzerinde bulunan Şırnak yakınlarındaki ‘Bestler-Dereler' olarak bilinen dağlık ve kayalık, bodur ağaçlarla kaplı kesiminde, dün saat 20.20 sıralarında bir grup PKK’lı terörist ile ‘Sıcak temas’ sağlandı. Çıkan çatışmada Piyade er Tuncay Türken ve Piyade Er Emre Anşin şehit düştü. Şırnak'taki 23'üncü Jandarma Tümen Komutanlığı'ndan sevk edilen timler, bölgeyi çember altına alırken, çatışma gece geç saatlere kadar sürdürüldü. Çatışmada PKK'lı 7 terörist ölü ele geçirildi. Bölgede başka teröristler bulunabileceği değerlendirilirken bu sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kobra ve süper kobra helikopterlerin desteği ile operasyon yoğunlaştırıldı.

  Bestler Dereler Bölgesi’nde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan erler Tuncay Türken ile Emre Anşin için bugün, Şırnak'taki 23'aüncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda uğurlama töreni düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı, Ramazan Kurtyemez, Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu katıldı. Törenin ardından şehit er Tuncay Türken ile Emre Anşin'in cenazeleri yarın toprağa verilmek üzere İstanbul'a gönderildi.


  2 ASKER YARALANDI

  Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin Şenoba Bölgesi'nde korucularla birlikte operasyona giden güvenlik güçleri bir grup teröristle çatışmaya girdi. Çıkan çatışmada 1 asker yaralandı. Çatışma bölgesinde teröristlerin araziye döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu 1 asker daha yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Şırnak Askeri Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Bölgede teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonlar devam ederken, PKK’lıların kaçarken araziye döşediği bir çok patlayıcı madde bulunarak imha edildi.
  Cudi Dağı'ndaki teröristleri etkisiz hale getirmek için sürdürülen operasyon kapsamında dün akşam saatlerinede PKK'lıların bulunduğu alanlar karadan top atışına tutulup, havadan Kobra tipi helikopterlerle bombalandı. Bombalamalar gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ederken, sabahın ilk saatlerinden itibaren bölgeye karadan Jandarma Özel Harekat Timleri sevkedildi. Cudi Dağı’nda da PKK’lılarla sıcak temasın sağlanmasının an meselesi olduğu belirtildi.


  PATLAYICI DÜZENEKLERİ İMHA EDİLDİ


  Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'nde operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, PKK'lı teröristlerce teröristlerce tuzaklanmış 4 patlayıcı madde düzeneği ve 1 el bombası buldu. Tunceli'nin merkez ilçesi ile Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde ise tuzaklanmış 2 patlayıcı madde düzeneği ele geçirildi. Tunceli ve Şırnak’ta ele geçirilen patlayıcı madde düzenekleri imha edildi.

  Güvenlik güçleri ayrıca Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde teröristler tarafından tuzaklanmış 1 mayın, Bingöl'ün Genç İlçesi'nde ise PKK'lı teröristlere ait 175 kilogram gıda ve yaşam malzemeleri, Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'nde de çeşitli yaşam malzemeleri ve itli örgütsel dokümanlar bulundu.