1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Sıra yaşamayanların..-Deneme yazım


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Deneme yazımdaki konuyu daha konsantre olarak okuyup-anlamanız için; ilk olarak aşağıdaki açıklamamı okumanızı istedim. Çok uzun derseniz direk yazıya geçin :P

  Buraya neden daha önce bu konuyu açıp, bu yazımı paylaşmadım acaba diye kendimi tersledim; çünkü sizlerinde yorumunu almak istedim. Yazım hakkında değil, özellikle bu yazımda bahsettiğim konu hakkında. Sağ olsun kim okursa hak veriyor yazıma; amacım inanın yazımı herkese okutup, kendimi tanıtıp, bir şeyler kazanmaya çalışmak değil. Ben yıllardır yazıyorum, bu tür bir hevesim hiç olmadı.

  Neyse konudan uzaklaşmadan geri dönüyorum, amacım bu yazımda bahsettiğim konu hakkında herkesin biraz da olsa düşünmesini sağlamak. Çünkü o kadar çok insan var ki istemediği kişi olan, istemediği işi yapan, istemediği kişiyle evlenen vs.. Amacım birazda olsa farkındalık yaratarak, düşünmenizi sağlamak; daha fazlası değil.

  Sıra yaşamayanların..  İnsanları anlamak çok güç. Çünkü ne istedikleri belli olmuyor. İştahı sürekli açık, aş eren bir anne gibiler. Her şeyi istiyorlar senden, her şeyi bekliyorlar. Sevmeni bekliyorlar, okumanı, işe girmeni, evlenmeni, evlat edinmeni, yemeni, içmeni, eğlenmeni, inanmanı, ibadet etmeni; kendileri ne yaşamışsa ya da yaşayamadıkları ne varsa aynısını yapmanı istiyorlar senden. İnsanlar bırakmıyor peşini. Bakışlarıyla süzüyorlar, kelimeleriyle ezmeye çalışıyorlar. Sanki kendileri "insan" olabilmiş gibi.

  At gözlükleriyle bakmamak lazım hayata. İnsanlarda bir familya sonuçta. Çeşit çeşit, renk renk. İyiler var mesela, soyu tükenme noktasında. Kötüler var sonra, bu aralar revaçta. Ete-suya dokunmayanlar var bir de, onlar en beteri aslında. Hangi tarafı seçeceğini bilemeyen, iyilik yapayım derken kötülüğü dokunan, kötülük yapmak isteyip beceremeyen, arafta kalmış insanlar onlar. Tam sınırda, iyi ve kötü arasında.

  Bir taraf seçmeli insan. Bağımsız olmamalı bu konuda. İyiysen iyisindir, kötüysen de kötü. Ne daha azı, ne de daha çoğu olmalısın hayatta. İyiler kötülük yapmaz mı? Yapmaz! Bu yüzden iyidir zaten. Aslında iyilik ve kötülük görecelidir. Bana iyi davranan, sana kötüdür ya da tam tersi. İşte tam bu noktada, diğer insanlar giriyor devreye.

  İyi ya da kötü olsun, her kim olursa olsun insan kendinden başka kimseden sorumlu değildir. Bırakın kim ne yapmak, nasıl yaşamak istiyorsa yaşasın. Bugün siyah giysin, yarın pembe, öbürgün sarı. Saçını mavi yapsın ya da turuncu. Neye istiyorsa ona tapsın, ona ibadet etsin. Derdini unutup, bayılana kadar bir kez içsin. Bırakın, herkes istediği kişi olsun. İstediğiniz değil. Bırakın! Siz zaten yaşamışsınız, sıra yaşayamayanların.


  09.04.2013 Tarihinde yazdığım deneme yazım.
  - Murat Biçer

  Yazının bana ait olduğunu göstermek adına; yazılarımı-şiirlerimi paylaştığım tek sitede ki konu adresini veriyorum, Reklam olmayacaksa eğer
   
 2. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul
  Ellerine sağlık hacım, güzel düşünüp güzel konuya değinmişsin. Kendimizi sıradan şeyleri yaşamak için mecbur hissediyoruz bazen. İster istemez yapıyoruz. Örneğin; herkesin sevgilisi var, benim de olacak. Herkesin dokunmatik telefonu var, benim de olacak. Bütün kızlar Justin seviyor, ben de dinleyip sevmeliyim... vsvs sonsuza kadar gider bu. Sürü psikolojisi öyle işlemiş ki içimize. Yazık ki ne yazık. Kimse kendi istediği gibi yaşamıyor, kimse kendi kararlarını uygulayamıyor. Yönetiliyoruz toplum tarafından. Toplumun istediği gibi giyinip, toplumun istediği üslupta konuşuyoruz. Asla kendimiz olamıyoruz.
   
 3. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bu mesaj Ghajini rumuzlu uyeden alinti yapildi
  Hani şu toplum içerisinde görüpte; ıyy şunun tipine bak nasıl giyinmiş - oha lan adamın saçına bak maymun gibi - hehe adamın sakalına bak , kızın saçına bak, kıyafetine bak, bilmem kimin gözlüğüne bak vs.. bilmem ne diyerek istenildiği gibi uzatılabilen bu sorularla alay ettiğimiz kişiler aslında yani en azından bana göre; toplumun ondan ne istediğini kafasına takmayan, kendi gibi olmaya çalışan, istediği gibi giyinen, makyaj yapan, traş olan, kısaca toplumun o saçma baskısından kurtulmayı başarmış ya da halen kurtulma çabasında olan kişilerdir ve aslında asıl alay edilmesi ya da tartışılması gereken konu onların ne giydiği değil senin (burada sözüm meclisten dışarı) ne olduğunla ilgilidir.

  Ancak yine bana göre bu fikir ve düşüncelerin gerçekleştirilmesi şuan ki Türkiye koşullarında olabilecek bir durum değildir. İstanbul gibi artık yurt dışıyla özleşmiş yerlerde bu toplum baskısı çok çok daha düşmüş durumda olsa da Türkiye'nin diğer kesimlerinde maalesef bu durum böyle değil. Ancak benim asıl taktığım, kendime gerçek anlamda toplumsal sorun edindiğim ve bunu her gün düşündüğüm tek soru var. O da neden herkes istediği kişi olamıyor ya da olmaya çalışmıyor?
   
 4. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul
  Toplum farklı olanı dışladığını sanarken, aslında farklı olan dışlamıştır toplumu.
   
 5. lemonade

  lemonade exlmanager

  Kayıt:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.420
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  58
  Meslek:
  студент
  Şehir:
  Белгород
  Konusulmasi gereken bir konuya deginmissin ellerine saglik.
  Bu durum (yadırganmak) bize yapildiginda ne kadar rahatsiz olsakda baskalarina yapmakdan da kaçınmıyoruz, herkesin oturup bu konuyu birazda olsa dusunmesi gerektigini dusunuyorum.

  [ Mesaj mobilden gonderildi MobileDevice ] mobile
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016
 6. K0mpedan

  K0mpedan olduser

  Kayıt:
  14 Mart 2013
  Mesajlar:
  966
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  18
  Tebrik ederim güzel yazı.
   
 7. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bu mesaj Lemonade rumuzlu uyeden alinti yapildi
  Aynen öyle..

  Yazıma ve bahsini ettiğim konuya gönülden hak verip, biraz bile olsa bu konuda kafa yorduğunuz için inanın kendimi çok mutlu hissediyorum. Çünkü buğday tanesi kadar bile olsa kişide farkındalık yaratmak/yaratabilmek çok iyi şeylerin başlangıcıdır bana göre.
   
 8. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.293
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  48
  Bu yazılarını ve şiirlerini paylaştığın bir facebook sayfan var mıydı ben mi yanlış hatırlıyorum ? varsa link atabilir misin :)
   
 9. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bu mesaj Nina Ricci rumuzlu uyeden alinti yapildi
  Vardı ancak bir kaç kez benden habersiz alınıp kendisi yazmış gibi lanse eden kişiler oldu. Onları da buldum ve gerekli yaptırımları uygulattım ancak tekrar böyle olayları yaşamamak için haliyle kapatmak zorunda kaldım sayfayı. Artık sadece bu tarz şiir ve hikayelerin paylaşıldığı herkes tarafından bilinen bir siteye koyuyorum. Zaten sitenin 2 yıldan beri üyesiyim. Oradan başka yere de yazmıyorum. Çünkü bu alanda ün yapmış siteler haricinde başka bir şeye/yere güvenmiyorum.

  İlgili sitede ki üyelik adresim; Reklam olmayacaksa eğer

  Önceleri bazı şiirlerimi/denemelerimi burada da paylaşırdım ancak sağ olsunlar 1-2 kişi ya yorum yapar ya da yapmazdı. Extraloob daha çok oyun içerikli bir site olduğu için bu tarz edebi yazımlar (özellikle amatörce yazılmış olanlar) pek dikkate alınıp, okunmuyor, yorum yapıp eleştirilme gereği duyulmuyor. O yüzden artık burada paylaşmıyorum, bu deneme yazımı da sanırım bu yüzden önceden burada paylaşmadım diye düşündüm şuan.
   
 10. favretto

  favretto rank8

  Kayıt:
  23 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Master Cooker
  Şehir:
  Gönüllerde...
  maşallah yapılan yorumlar metinden daha uzun insan okuyor bunu insan
   
 11. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bu mesaj favretto rumuzlu uyeden alinti yapildi
  :mrgreen: