Sinek kaçmayı nasıl becerebiliyor?

- Resim Silinmiş.

Tepenizde vızlayan ve sinirinizi bozan bir sineği yakalamak ya da vurarak öldürmek isteyenler bunu başaramayınca daha çok kızarlar. Bilim bunu da araştırdı.
Bir sineği ezmenin neden çok zor olduğuyla ilgili gizem çözüldü.

Amerikalı bilim adamları, sineklerin vurulmaktan kaçıp kurtulma yeteneklerini, hızlı çalışan beyinlerine ve bir sonraki hareketi planlama yetilerine borçlu olduklarını söylediler.

California Teknoloji Enstitüsü'nde görevli bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, sineklikle ezilmeye çalışılan meyve sinekleriyle yaşanan bir dizi deneyim filme çekildi.

TEHDİDİ SEZİYOR VE PLAN YAPIYORLAR?

Bilim adamları, söz konusu filmleri izledikten sonra, sineklerin sıçramadan çok önce tehdidin yerini hesapladıklarını ve bir kaçış planı geliştirdiklerini anladılar.

Sineğin tehdit karşısında büyük ya da küçük duruş değişikliğini yapıp yapmaması gerektiğini her nasılsa bildiği, bunun, tehlikenin nereden geldiğini söyleyen gözlerinden aldığı görsel bilgiyle, bir sonraki uygun duruşa geçmek için nasıl hareket etmesini söyleyen, bacaklarından aldığı mekanik-duyumsal bilgiyi bütünlediği anlamına geldiği belirtildi.

Bilim adamları, sineklerin, temizleniyor, besleniyor ya da sadece yürüyor olsalar bile bu hızlı kaçışı başardıklarını, bunun da sineklerin beyinlerinin hızı ve karmaşıklığını ortaya koyduğunu söylediler. Sineklerin tehditi algılaması ve bundan sonraki hareketlerinin yaklaşık 200 milisaniyede vuku bulduğu kaydedildi.

EN KOLAY YOL

Bir sineği sineklikle ezmenin en iyi yolunun, yavaşça sürünerek, bulunduğu yere doğru yönlenmek olduğu da belirtildi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
geçen bi tane monitöre kondu aldım Cd kabını bi yapıştırdım geberi verdi orda heralde bu gerizekalı olanlardandı :D

Bazen odada havasız aç susuz kalıyorlar bakıyom koluma konuyo onu çakmakla kızartıyorum :DDD

PhaetoN demiş ki:
geçen bi tane monitöre kondu aldım Cd kabını bi yapıştırdım geberi verdi orda heralde bu gerizekalı olanlardandı :D
hahahehahhsas koptum öldüm süper ya bu saatte ne güzel oturuyodum güldürdün beni yafs :mrgreen: :mrgreen: :buddha:

BlackMarshall demiş ki:
Bazen odada havasız aç susuz kalıyorlar bakıyom koluma konuyo onu çakmakla kızartıyorum :DDD
bence öldürceksen bi insan gibi öldür. hayvana eziyet etmenin bi anlamı yok.biri seni ateşe tutsa çokmu hoşuna giderdi ?. :evil: :roll:

RoyalFlush

Bilgiliyim
En güzel yöntem:
Gerekli malzemeler:1 adet deodorant,1 adet çakmak

Gerisini anlamışsınızdır zaten :mrgreen: Kesin çözüm...Sinek kızartma.Ama dikkat edin eliniz kızartmayın :lol:

a4_tech demiş ki:
En güzel yöntem:

Gerisini anlamışsınızdır zaten :mrgreen: Kesin çözüm...Sinek kızartma.Ama dikkat edin eliniz kızartmayın :lol:
ahhh ahh karşıdan bi rüzgar essede o sinek yerine siz cayır cayır yansanız :thumbsup: eminim sinek sizin adınıza daha çok sevinicektir.

BaBaL2 demiş ki:
a4_tech demiş ki:
En güzel yöntem:

ahhh ahh karşıdan bi rüzgar essede o sinek yerine siz cayır cayır yansanız :thumbsup: eminim sinek sizin adınıza daha çok sevinicektir.
sen amma çok sevdin bu sinekleri.Git hastalıklı hayvanla mutlu mesut yaşa tamammı.Bu arada sen bize cayır cayır yansanız diyemezsin.Heleki bir moderatöre hakaret etmek kötu sonuçlar içerebilir. :detective:

BlackMarshall demiş ki:
BaBaL2 demiş ki:
a4_tech demiş ki:
En güzel yöntem:

sen amma çok sevdin bu sinekleri.Git hastalıklı hayvanla mutlu mesut yaşa tamammı.Bu arada sen bize cayır cayır yansanız diyemezsin.Heleki bir moderatöre hakaret etmek kötu sonuçlar içerebilir. :detective:
bi sineğin ne günahı olabilirki sen onu cezalandırıyorsun. yoksa deneme moderatörüsün diyemi bu hakka sahipsin.ben büyüklerime saygılı davranırım , site rütbesine göre değil benim şahsi görüşüm.

RoyalFlush

Bilgiliyim
BaBaL2 demiş ki:
bi sineğin ne günahı olabilirki sen onu cezalandırıyorsun. yoksa deneme moderatörüsün diyemi bu hakka sahipsin.ben büyüklerime saygılı davranırım , site rütbesine göre değil benim şahsi görüşüm.

Günahı olamaz tabii ama seni rahatsız edebilir,uykunu bölebilir,ertesi gün sinirli olmana neden olabilir(Uykumu alamayınca ertesi gün beni tanıyamazlar).

Ayrıca büyüklerime saygılı davranırım demişsin.Sitede yazdığına göre 16 yaşındasın.Bak bakalım ben kaç yaşımdayım :thumbsup:Bunu bir uyarı vs. olarak algılama sadece ve sadece senin söylediklerine karşı bende oluşan bir tez.

Ps:Sinek ufaktır ama mide bulandırır derlerya o durum şuanda bu başlıkta mevcut.

Odada bir sinek dolaşıyodu çok ses yapıyo diye vurmaya kalktım elimde bi tane sinek vurucu(? :D ) ile elimdekini sallıyorum sallıyorum hayvan cırt oraya cırt buraya terledim gece gece aniden sallamaya başladım ama bayağı hızlı savuruyorum vurayım diye öyle yaparken çıt diye bi ses geldi sineğe nasıl vurduysam artık hayvan havada öldü heralde :D sonra bi baktım duvarın dibine kadar uçmuş:D

Gerisini anlamışsınızdır zaten :mrgreen: Kesin çözüm...Sinek kızartma.Ama dikkat edin eliniz kızartmayın :lol:[/quote]
ahhh ahh karşıdan bi rüzgar essede o sinek yerine siz cayır cayır yansanız :thumbsup: eminim sinek sizin adınıza daha çok sevinicektir.[/quote]

sen amma çok sevdin bu sinekleri.Git hastalıklı hayvanla mutlu mesut yaşa tamammı.Bu arada sen bize cayır cayır yansanız diyemezsin.Heleki bir moderatöre hakaret etmek kötu sonuçlar içerebilir. :detective:[/quote]
bi sineğin ne günahı olabilirki sen onu cezalandırıyorsun. yoksa deneme moderatörüsün diyemi bu hakka sahipsin.ben büyüklerime saygılı davranırım , site rütbesine göre değil benim şahsi görüşüm.[/quote]

Arkadaşım cayır cayır yanasınız yazmışsın.Hem bana hemde a4_tech e hakaret etmiş bulunuyorsun.Allahtan iyi bir moderatöre denk geldin sesini çıkartmadı.Bu arada ben o sineği tutupda cayır cayır yakmıyorum azcıkl çakmak ile dokundurup kaçıyor zaten.Çakmak ile tehdit ediyorum yani eğer böyle birşey yapmasam sürekli gelip konuyor ama çakmak vursam daha yanaşamıyor :mrgreen:

Ben bi Yerde Duymuştum.Sineklerin Gözleri Her Yeri Göruyormuş Arkayı Bile. Arkadan Yaklaşınca Bile Kaçıyorlardı Çünkü :coffee:

Zıırrr zırrr vızırrr iğrenç bir ses çıkarırlar yaz geceleri onların sesleri sağınıza solunuza konup huylandırmaları adamı deli eder, en iyi yöntem yastık :P abim bu işte profesionel oldu artık her akşam yastıkla sinek avlar abimin sineklerden daha gelişmiş bir beyni var sineğin nereye gideceğinide hesaplıyor :D arada uçarkende indirir şok olrsnz :mrgreen:

Sineklerin arkalarında tehdit algılayıcıları yoktur, yani arkadan sessizce yaklaşmak şansınızı arttırır.
Ayrıca bir sinek bir yere konmuşsa ve elle yakalayamı düşünürseniz, sinekler bir süre uçuş sırasında sadece tek bir yöne uçarlar.
Bu da sizin şansınızı arttırır. En matıklı yok iki elinizi kullanmak olacaktır.

sivri sinekler varya yazlıkda böyle vızzzz vızzz bıkeresınde öyle bi suratıma yapıştırdımki kulak bölgesinde sonra wc ye gittim izi çıkmış sonra o gece 2-3 tane sinek olmasına rağmen o öldürdüğüm sivrisineğin bana verdiği sevinç ile mışıl mışıl uyumuştum :D :D

a4_tech demiş ki:
BaBaL2 demiş ki:

Günahı olamaz tabii ama seni rahatsız edebilir,uykunu bölebilir,ertesi gün sinirli olmana neden olabilir(Uykumu alamayınca ertesi gün beni tanıyamazlar).

Ayrıca büyüklerime saygılı davranırım demişsin.Sitede yazdığına göre 16 yaşındasın.Bak bakalım ben kaç yaşımdayım :thumbsup:Bunu bir uyarı vs. olarak algılama sadece ve sadece senin söylediklerine karşı bende oluşan bir tez.

Ps:Sinek ufaktır ama mide bulandırır derlerya o durum şuanda bu başlıkta mevcut.
tamam çok güzel açıklamışsın herşeyi tamamda :roll: o sineği tek bir hamle ile öldürmek varken ,neden acı çektirerek öldürmeye çalışıyorsunu onu anlamadım :mrgreen:

Yukarı Alt