1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Şimdi de sprey oldu!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]  Şimdi de sprey oldu!

  Şimdi de sıvı cam spreyi yaptılar!

  Bilim adamları çılgın deneylerinden ilginç sonuçlar elde etmeye devam ediyor. İşte camın yeni hali.

  Bilim adamları hayatımızı kolaylaştıracak şeyler üretmek için gece gündüz çalışıyorlar. Bazıları ilk başta kulağa biraz fazla çılgınca gelse de, hayata geçtiğinde aslında ne kadar işe yarar olduğunu kendimiz de görebiliyoruz. İşte bunun son örneği; sıvı cam spreyi...

  Bilimsel olarak "SiO2 ultra-ince katmanlaştırma" olarak ifade edilen ama biz sıradan insanların anlayabilmesi için "sıvı cam spreyi" olarak basitleştirilmiş şekilde ifade edilen bu icat; camın içerisinde bulunan silis maddesinin saf hali kullanılarak elde ediliyor. Bu icadın en büyük faydası ise çok uzun süre bakteri barındırmama özelliğine sahip olması. Çünkü yüzeyi mikropların çoğalmasına elverişli bir ortama sahip değil.

  İngiltere'de bir hastane bir süredir bu maddeyi tıbbi ekipmanların strelizasyonunda kullanıyor ve sonuçlardan oldukça memnunlar. Fakat bu maddenin tek faydası mikroplardan koruması değil. Bu sıvı cam aynı zamanda kaplandığı yüzeyleri hava koşullarına, aşınmaya ve hatta grafitiye karşı bile koruyabiliyor. Hatta bu madde şu anda Ankara'da Anıtkabir'deki heykellerin korunması için de deneniyor.