1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Şili'de Deprem


 1. EmmaW

  EmmaW  

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.554
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Şeref Bey Stadı

  Güney Amerika'nın turizm gözdesi Şili'de 8.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde en az 147 kişi hayatını kaybetti. Ülkede afet durumu ilan edildi. Tüm Pasifik Havzası'nda tsunami alarmı verildi.
  [​IMG]
  Depremin merkez üssünün Şili'nin üçüncü büyük şehri Concepcion olduğu açıklandı.

  Türkiye saati ile 08.40 sıralarında meydana gelen deprem başkent Santiago'da da şiddetli olarak hissedildi ve binalar 1.5 dakika sallandı.

  Yetkililer, Şili'nin orta kesimlerine çok büyük zarar verme kapasitesine sahip depremden sonra binaların yıkıldığını, elektrik ve
  telefon hatlarının kesildiğini söyleyerek, depremin verdiği hasarın boyutunu tahmin etmenin zor olduğunu ifade etti.

  Santiago'daki uluslararası havaalanı da kapatıldı ve yeni bir duyuruya kadar tüm uçuşlar iptal edildi. Deprem güneydeki iki kentte tarihi alanlara da ciddi hasar verdi.

  Depremden sonra insanların sokakları doldurduğu, birbirlerine sarılarak ağladıkları bildiriliyor.

  Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin merkez üssünün Santiago'nun 325 kilometre güneybatısı ve Concepcion kentine 115 kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek, depremin yerin 35 kilometre altında meydana geldiğini duyurdu.

  Nüfusu 250 bin civarında olan Concepcion, Santiago ve Valparaiso ile beraber ülkenin en önemli üç şehrinden biri ve Santiago'dan sonra ülkenin ikinci önemli ekonomi merkezi durumunda.

  Bu arada, depremin Arjantin'de de hissedildiği de gelen bilgiler arasında.

  Şili'de 22 Mayıs 1960'da aynı bölgede meydana gelen 9.5 büyüklüğündeki depremde 1655 kişi ölmüş, 2 milyon kişi evsiz kalmıştı.
  [​IMG]
  Tsunami uyarısı!

  Depremin ardından Şili, Peru, Kolombiya, Panama, Kosta Rika, Antartika, Güney Amerika, Hawaii, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Filipinler, Rusya ve bazı Pasifik adaları için tsunami alarmı verildi.

  Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, tüm Hawaii Adalarını tehdit eden bir tsunaminin oluştuğunu bildirdi.

  Hawaii'deki bütün sahil şeridinin tehlikede olduğunun açıklamasının ardından, kıyı bölgeler tahliye ediliyor.

  Tahliye işlemlerini Şili donanması yürütüyor. İlk tsunami dalgasının Hawaii'yi Türkiye saati ile 23.00'te vurabileceği tahmin ediliyor.
  [​IMG]
  Paskalya Adası tahliye ediliyor

  Bu arada, dev dalgaların tehdidi yüzünden Paskalya Adası'nda tahliye işlemlerinin başladığı bildirildi.

  Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, şiddetli depremin ardından oluşan ciddi tsunami riski yüzünden adanın kısmen tahliyesine başlandığını açıkladı. Bachelet, tahliye işlemlerinin Şili donanması tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

  Öte yandan, ABD batı kıyıları tsunami uyarı merkezi, ABD ve Kanada'nın batı kıyıları boyunca tsunami olmasının beklenmediğini, ancak yine de durumun yakından takip edildiğini açıkladı. Rusya'nın uzakdoğusundaki bölgede de henüz resmen alarm verilmediğini, bununla birlikte durumun yakından izlendiğini duyurdu.
  [​IMG]
  Artçı sarsıntılar

  Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, 90 saniye süren depremin ardından geçen 2.5 saatlik süre içinde, 5'i 6'nın üzerinde olmak üzere 11 artçı şok kaydedildiğini duyurdu.

  OBAMA: "ŞİLİ'YE YARDIMA HAZIRIZ"

  ABD Başkanı Barack Obama, 8.8 büyüklüğünde depremle sarsılan Şili'ye yardıma hazır olduklarını açıkladı. Obama, "Şili hükümeti istesin, hemen oraya geliriz" dedi.

  ABD Başkanı, Büyük Okyanus'un Hawaii adaları ve en batıdaki Guam adasının da, olası "tsunami" için hazırlıklı olmasını istedi.

  Ülkedeki Türklerin durumu

  Depremde Türkiye'nin Santiago büyükelçiliği binasında hafif derecede maddi hasar oluştuğu öğrenildi. Ülkede herhangi bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yönünde ise şu ana kadar bilgi bulunmuyor.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Santiago ve çevresinde yaklaşık 200 kadar Türk vatandaşının yaşadığını belirterek, ülkedeki iletişim kanallarında yaşanan sorun nedeniyle bu kişilerin hepsine ulaşılamadığını, ancak şu ana kadar kendilerine Türk vatandaşlarından herhangi bir kayba dair bilginin ulaşmadığını kaydetti.

  Dışişleri'nden başsağlığı mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Şili'de meydana gelen depremin büyük üzüntüyle karşılandığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet'ye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da Şili Dışişleri Bakanı Mariano Fernandez Amunategui'ye, Türkiye'nin bu afet karşısında duyduğu derin üzüntüyü ve başsağlığı dileklerini ilettiği belirtildi.

  Kızılay yardıma hazır

  Türk Kızılayı, iletişime geçtiği Şili Kızılhaç yetkililerine, yaşanan depremle ilgili gerekli yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.
  ne oluyor böyle önce haiti sonra şili :S
   
 2. Xpr3ssMusic

  Xpr3ssMusic rank8

  Kayıt:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  İstanbul - Ataşehir

  8.8 depremde 147 hayat kaybı şuan, Türkiye'de olmuş olsa binlerce kişi ölmüş olurdu...
  bknz. 1999 7.4 lük deprem...
   
 3. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38

  Yazık bee :(